Trafikte Hayat Kurtaran İlk Yardım Bilgileri

İnsanların yeme-içme, barınma gibi fiziksel ihtiyaçlarında sonra güvenlik ihtiyacı (güvende hissetme) gelir. Bu ihtiyaç hayatımızın her evresinde ve anında önemlidir. Trafikte geçirilen zaman da bu anlardan biridir. Keyifli ve konforlu bir yolculuğun tanımı herkes için farklı olsa da temel hedef, çıkılan yolu sorunsuz tamamlamaktır. Bu amaca ulaşmak için en büyük sorumluluk sürücülere düşüyor. Bu kuralları hatırlamak için; ''Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sürekli kullandığımız ve ezbere bildiğimiz yollarda dahi araç kullanırken, beklenmedik bir kaza bütün düzenimizi altüst edebilir. Hayatımızda onarılmaz izler bırakabilecek kazaların önüne geçmek için ilk şart, herkesin bilmesi ve uyması gereken kuralları bilmek ve bu kurallara uygun hareket etmektir.

Sizin bütün dikkatinizi ve öz verinize rağmen, bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Bunun için aracınızda mutlaka bir ilk yardım çantası bulundurun ve çantada bulunan araçların da desteğiyle yapabileceğiniz ilk yardım kurallarını öğrenin. Tehlikeli anlarda kurtarıcınız olacak gereçlere; ''Aracınızın Torpido Gözünde Bulunması Gerekenler'' başlıklı yazımızda değinmiştik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Olası bir kaza anında şoka girmek, sıklıkla başa gelen bir durumdur. Kolay olmadığınız biliyoruz fakat böyle bir durumda soğuk kanlı davranmak, hayati önem taşır.

Uygulayabileceğiniz bazı ilk yardım kurallarıyla kendinizin ve sevdiklerinizin, tanık olduğunuz kazalardaki kişilerin hayatlarını dahi kurtarabilirsiniz. Kazadalardaki can kayıplarının büyük bir oranı ilk dakikalarda yaşanıyor, dolayısıyla ilk müdahaleler kritik önem arz eder. 

TÜİK 2014 Temmuz verilerine göre yıl içerisinde 20.294 kaza yaşandı. Bu kazaların 514’ü ölümlü kazalarken, 13.329’u yaralanmalı kazalardı. Kazasız geçen gün sayısının yok denecek kadar az olduğu ülkemizde, yanlış atılan bir adım can kaybına sebep olabilir.

Maddi hasarlara karşı kasko ve trafik sigortası ile önlem alındığı gibi, hayat kurtarıcı olabilecek ilk yardım kurallarına da gereken önem verilmelidir.

Kaza Sonrasında Yapılması Gereken İlk İşlemler

Yaşanan trafik kazalarında ilk yapılacaklar, hasar gören aracın etrafını boşaltmakla başlar. Dikkat edilmezse, zincirleme kazalar yaşanabilir. Bunun için aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmelidir;

 • Öncelikle tehlikeli alanlar belirlenmeli ve güvenli bir zemin hazırlanmalı,
 • Hasar gören araç veya araçlar uygun bir yere çekilmeli,
 • Zehirlenme veya patlama gibi olayların önüne geçmek için gaz tüpleri kapatılmalı.

İlk Yardım için Bilinmesi Gerekenler

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sakin kalmak çok önemlidir. İlk yardımı gerçekleştirecek kişi de kazaya karıştıysa, önce kendi güvenliğinden emin olmalı ve sonrasında müdahalede bulunmalı.

 • Kaza bölgesinde bir sağlık görevlisi varsa, müdahale görevliye bırakılabilir.
 • Olay yerinde bir sağlık görevlisi bulunmuyorsa, en yakın sağlık kuruluşu haberdar edilmeli. Polis veya itfaiyeyi ilgilendiren bir durum söz konusuysa, zaman kaybetmeden haber verilmeli.
 • Sağlığı yerinde olan kişiler organize edilerek, destek olmaları sağlanmalı.
 • Kazada yaralanan birkaç kişi varsa, yaranın ciddiyetine göre bir öncelik verilmeli.
 • Yaralıların etrafına toplanan kişile, müdahaleyi zorlaştırabilir. Bu kişiler, kaza alanından uzaklaştırılmalı.
 • Bilinci yerinde olan yaralı, panik halinde olabilir. Yaralıyı sakinleştirmek de ilk yardımı gerçekleştiren kişiye kalacaktır.
 • Kanama varsa, hastaya yerinde müdahale edilerek kanama durdurulmalı. Bu noktada ilk yardım çantasındaki sargı bezi kullanılabilir. Vücuda batmış cisimler, asla çıkarılmaya çalışılmamalı.
 • Kaza esnasında kalbi duran bir yaralı varsa, konuya hakim bir kişi müdahalede bulunmalı ve kalp masajı yapmalı. 
 • Solunumu duran yaralıya müdahaleyi de yine konuya hakim kişi gerçekleştirmeli ve yapay solunum uygulamalıdır.
 • Hastaya müdahale esnasında öğrenilen bilgiler kaydedilmeli.
 • İlk yardımı gerçekleştiren kişi, sağlık ekipleri olay yerine ulaşana kadar beklemeli. Bu, kaza ve kazazede hakkındaki bilgilerin ekiplere ulaştırılması için gereklidir.

Kaza Anında Gerekebilecek Telefon Numaraları

 • 112 Acil Ambulans
 •  155 Polis
 • 156 Jandarma
 • 110 İtfaiye
 • Sigortam.net Destek Hattı 444 24 00

Burada verilen ilk yardım bilgileri temel düzeydedir. Her ne kadar sigorta yaptırarak kendimizi ve aracımızı güvence altına alsak da burada güvenceye alınan asıl şey, bütçemizdir. Hem can sağlığınız, hem de bütçeniz için sigortanızı ve ilk yardım derslerini ertelemeyin.

İlk yardım dersleri için bir kurs araştırmaya başlayın. Sigortanız için ise doğru adrestesiniz, tek yapmanız gereken sigorta sorgulama yapmak ve trafik sigortası fiyatları için teklif almak.

Araç sigortanızda telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız. 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL