Trafikte Yeni Dönem

Emniyet Genel Müdürlüğü sürücü ehliyetleri ve trafik cezaları konusunda yeni düzenlemelere gidecek. Düzenlemeler sonrası trafik cezası ödemeleri, ehliyet sınıfları, ehliyet geçerlilik süresi, sağlık şartları değişecek.

Ehliyet

Ehliyet Sınıfları

Yeni ehliyet sınıfları, yeni düzenleme içerisinde yer alan en önemli konulardan biri. A1, A2, B, C, D, E, F, G, H sınıfı ehliyetler değişecek, yerine 17 ayrı sınıf ehliyet gelecek. Türk sürücülerin yurtdışında mağduriyet yaşamalarına sebep olan eski sınıf ehliyetlerin yerini A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G, M ve K sınıf ehliyetler alacak. Stajyer ehliyet olarak bilinen K sınıfı ehliyet, aday sürücülere verilecek.

Ehliyet Geçerlilik Süresi

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi de sınırlı olacak. Ömür boyu geçerliliğin kaldırılacağı yeni düzenlemeye göre M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyetler 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler ise 5 yıl geçerli olacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Geçerlilik süresi dolan ehliyet geri alınacak, söz konusu ehliyeti kullanan kişilere 343 TL ceza kesilecek. Ehliyet yenilemesi için harç alınmayacak, ancak belge parası adı altında bir ücret tahsil edilecek. Ayrıca ehliyet sınıfları yaş ve deneyime tabi olacak. D ve DE sınıfı ehliyet almak için 24 yaş şartının yerine getirilmesi istenecek. A sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en az 2 yıllık M ehliyeti olması gerekecek. A1 ve A2, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyet almak içinse iki yıllık B veya BE sınıfı ehliyet istenecek.

Trafik polisi tarafından araç sürmeye elverişli olmadığı tespit edilen kişilerin ehliyetlerine el konacak ve bu kişilerden sağlık raporu istenecek. Sürücü olmaya engel bir sağlık sorunu olmadığını rapor ile ispatlayanlara ehliyetleri iade edilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Cezası Ödemeleri

Trafik cezası ödemeleri yeni düzenleme sonrası taksit ile yapılabilecek. Trafik polisleri artık cezaları peşinen tahsil etmeyecek. Trafik cezasının tebliğini müteakip 15 gün içinde ödeyenlere %25 indirim uygulanacak. İlgili vergi dairesine 30 gün içinde başvurarak trafik cezasını taksitle ödemek mümkün olacak. Bu şekilde ödeme yapmak isteyenler ilk taksidi peşin, kalan 3 taksidi yıl içinde olmak üzere trafik cezasını 4 taksitte ödeyebilecek. Ancak ödemeleri düzenli yapmayanlardan cezanın tamamı tahsil edilecek.

Hasar Hizmetleri için tıklayın

Trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırarak trafikte hem kendinizi hem vereceğiniz hasarı sigorta güvencesine alın. Aracınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası teklifleri için hemen sigorta sorgulama yapın, en uygun araç sigorta fiyatlarına tek bir formla kolayca ulaşın. Kasko sigortasında %45 fiyat avantajından yararlanmak için kasko hesaplama yapın, anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko fiyatları arasından size en uygun kaskoyu 3 dakikada seçin. Sigorta ve hasar ile ilgili sorularınız için www.sigortam.net internet adresi, m.sigortam.net mobil site veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden bize 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL