Trafikteki Riskleri Önleme Yolları

06 Ocak 2015

Tüm dünyada, özellikle Türkiye’de kentleşmenin getirdiği en büyük sorun trafik sorunu. Ülkemizde, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde trafiğin neden olduğu maliyet yüksek oranlarda.

Trafiğin yarattığı sorun sadece yüksek maliyet değil; stres ve çevresel kirliliğe bağlı olarak sağlık problemleri, can ve mal kayıpları da trafiğin getirdiği sorunlardan.

Yapılan araştırmalar, trafik kazalarının çoğunluğunun çarpışma sonucu meydana geldiğini gösterirken kazaları tetikleyen nedenlerin başında sürücü davranışlarının olduğu gözler önüne seriliyor. Türkiye'deki trafik kazalarının sebeplerine ilişkin detaylı bilgi için; ''Türkiyede'ki Trafik Kazaları ve Nedenleri'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İdeal sürücü davranışlarının özelliklerini hatırlatırken trafikteki riskleri kontrol altında tutmanızı sağlayacak önerilere yer verdik.

 ,

Güvenli Sürüş için Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 

 • Sürücüler, iki yönlü trafik akışının olduğu yerlerde  çok daha dikkatli olmalı, karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir duruma karşı önlem almak için aracını sağ kenara yanaştırmalıdır.
   
 • Dikkat dağınıklığını arttıran, trafik kazalarını tetikleyen faktörlerin başında yorgunluk ve uykusuzluk gelir. Yorgun ve uykusuz bir şekilde araç kullanan sürücülerin görüşlerinde azalma olur, alkollü araç kullanımlarında olduğu gibi algılamada problemler olur. Bu nedenle sürücülerin kendilerini dinç hissetmedikleri dönemlerde direksiyon başına oturmaması gerekir.
   
 • Trafiğin güvenli ve hızla akışı için kavşaklarda ilk geçiş hakkının kurallara uygun şekilde yapılması gerekir. Böylece hem trafik sıkışıklığının hem de zaman kaybının önüne geçilir. 
   
 • Sürücüler, zorunlu kalmadıkça araçlarını hız sınırının altında sürmeye özen göstermelidir. Aşırı hız, hem sürücülerin hem de trafikteki diğer sürücülerin hayatlarını riske atacaktır.
   
 • Ani fren hareketleri de güvenli sürüşü tehlikeye atabilecek yanlış hareketlerdir. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde fren hareketlerinin yumuşak bir şekilde yapılması gerekir. Sürüş esnasında otomobil fren hakimiyetini kaybedebilirsiniz, bu durumda yapmanız gerekenleri öğrenmek için "Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar" başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.
   
 • Özellikle okul geçitlerinde her an bir öğrencinin karşınıza çıkabileceği hesaba katılmalı, yayaların ve öğrencilerin güvenle geçmeleri beklenmelidir.

Bütün dikkatinize rağmen sizin dışınızda gerçekleşen durumlar aracınızın hasar görmesine neden olabilir. Bu nokta da kurtarıcı olacak kasko sigortasıdır. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde yaklaşık olarak 4 araçtan sadece 1’inin kasko yaptırdığı düşünülürse, kasko bilincinin yeterince gelişmediği görülecektir.

Uygun fiyatlarla aldığınız kasko poliçeleri, trafiğin getirdiği riskleri hesaba katmanızı ve zor edindiğiniz birikimleri korumanızı sağlar.

Kaza her zaman geliyorum demez. Sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yaparak kaskonuzu kolayca satın alın, karlı çıkın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Sigortasında, Kazanın Bildirilmesinde Zaman Aşımı Ne Kadardır?

Herhangi bir kazayla karşılaşma durumunda, kaza bildiriminin belirli bir süre içinde yapılması gerekir. 

Trafik Kazalarından Korunma Yolları

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun trafik sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın.

Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Kaza durumunda güvende olmak için tazminat davalarıyla ilgili bilgi sahibi olun ve en uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'ten teklif alın.