TSB’den Trafik Sigortası Genel Şartları İçin Flaş Açıklama

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Hazine Müsteşarlığı’nın zorunlu trafik sigortası primlerinde iyileştirme sağlanması için gerçekleştirdiği düzenlemelere olumlu yaklaşsa da, “yine de yeterli değil.” dedi.       

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Hatırlanacağı gibi artan fiyatlar sonrasında toplumun hemen hemen her kesiminin tepkisini çeken trafik sigortası için Hazine Müsteşarlığı harekete geçmiş, Müsteşarlığın trafik sigortası genel şartlarının en az dördünde değişiklik yapacağı iddia edilmişti. Ancak Hazine Müsteşarlığı, sözü edilen şartlardan sadece ikisinde değişikliğe giderken, diğer iki şartta ise hukuken mümkün olmadığı gerekçesiyle herhangi bir değişiklik yapmadı.

Türkiye Sigorta Birliği, Hazine Müsteşarlığı’nın bu kararının ardından bir açıklama yaparak, yapılan değişiklikler için oldukça olumlu olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunurken, trafik sigortası branşındaki problemlerde çözüm isteniyorsa diğer iki şartta da değişiklik yapılması gerektiğini belirtti.

TSB, Kapanmış Dosyaların Yeniden Açılmasına Karşı

Sigorta şirketlerinin özellikle geriye dönük dosyaların yargıya taşınması sonucunda beklenmedik ödemelerle karşılaştıkları, bu nedenle sağlıklı bir risk yönetiminin gerçekleştirilmediğinin altı çizilen açıklamada, yapılacak düzenlemede kapanmış dosyaların yeniden açılmaması yönünde bir değişikliğin yapılması gerektiği belirtildi. Açıklamada ayrıca yargıya taşınan dosyalar için alınan kararların çoğu zaman sigortacılık gerçekleri ile bağdaşmadığı belirtilerek, sigortalılara ise tazminat ödemeleri için yargıya gitmeden önce, sigorta şirketine başvurmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

Tazminat Ödemeleri Aracılara Gidiyor

TSB’nin yaptığı açıklamada bedeni hasar tazminat ödemelerinin “hasar aracıları” nedeniyle artık ticari bir alan haline getirildiği belirtilerek, sigortalıların, söz konusu hasar aracılarının da yönlendirmesiyle, tazminat ödemeleri için sigorta şirketinden önce yargıya başvurdukları, hak kazanılan tazminat tutarının ise %25 – 35 arasındaki oranının aracılara gittiğine vurgu yapıldı. Bu nedenle sigortalının eline hak edilenden daha az bir tutar geçtiği belirtilen açıklamada ayrıca davanın 3 – 4 yıl sürebileceği, sigortalının yargıdan önce sigorta şirketi ile anlaşmaya çalışmasının daha makul bir yol olduğuna dikkat çekildi.

Trafik Sigortasını Uyguna Yaptırmanın “Bir” Yolu Var

Trafik sigortası ile ilgili tartışmalar aylardır devam etmesine karşın, gelinen noktada görüldüğü üzere ne şirketler, ne de sigortalılar memnun. Ancak araç sahiplerinin artan fiyatlardan etkilenmeden poliçelerini yaptırmalarının bir yol daha var. Hemen siz de bugüne hizmet alan 2.5 milyonun üzerindeki mutlu müşteri gibi zorunlu trafik sigortasınızı Sigortam.net’ten yaptırın, aracınız poliçesine en iyi fiyat garantisi ile sahip olun. Trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak hemen teklif alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL