Yakıtta Tasarrufun Püf Noktaları

Benzin fiyatları 5 lirayı geçti ve birçok sürücü daha ucuza yolculuk yapmanın, daha az yakıt tüketiminin çeşitli yollarını aramaya başladı. Bizlerde bu arayışlarınıza yardımcı olacak tasarruf yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Yakıt tasarrufu, taşıt, sürücü ve yol-hava faktörlerine bağlı değişse de sizlerde çok basit bazı noktalara dikkat ederek, yakıt tüketimi yüzde 40’a varan oranlarda azaltabilirsiniz. 

Yakıt tasarruf cihazları dışındaki maliyeti çok az olan ya da hiç maliyet içermeyen benzinden tasarruf etme yöntemleri ile yüksek oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yakıtta Tasarrufun Püf Noktaları Neler?

Beyinli Araçlarda Yokuşu Viteste İnin

Genellikle yokuş inerken vitesi boşa alınan aracın az yakıt yaktığına inanılır. Ancak elektronil beyin kontrolü ile çalışan araçlarda yakıt fazladır. Bu gibi araçlarla yokuşu vitesle inmek yakıt tüketmini sıfıra indirir.

Dikkatli Fren Kullanımı

Fren ne kadar az kullanılırsa tasarruf o ölçüde fazla sağlanır. Ani frenleme ve ani kalkış-hızlanma ise yakıt tüketimini olumsuz etkiler.

Yük Taşıyıcısına Dikkat

Özellikle uzun yolculuklarda taşıta eklenen yük taşıyıcı ekipmanlar yakıt tüketim oranını ciddi oranlarda olumsuz etkiler. Yük taşıyıcısı yaklaşık olarak %5 oranlarda yakıt tüketimini arttırır.

Açık Camlarla Yolculuğa Çıkmayın

Camlar açıkken yola çıkamk ta yakıt tüketimini arttıran etkenlerden, yakıt tüketimini %10’a kadar arttıran bir faktör de klimayı çalıştırmak.

Lastik Kontrolü Önemli

Lastik hava basınçlarının fazla ya da az olması da yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Lastik ebatlarında değişikliğe gidilmesi de yakıt tüketimini arttırabilir.

Motoru Işıklarda Durdurun

Trafik ışıklarında uzun süre beklenmesi durumunda ve yakıt alınrken motorun durdurulması yararınıza olacaktır. Hız yönetimi, iyi yapılırsa yakıt tüketimi olumlu seyreder.

Mola Vermek Yakıt Tüketimine Olumlu Etkiliyor

Vites değiştirirken, gaz pedalına sık basılıp bırakılması yerine taşıt hızını korumak faydalı olacaktır. Düz yolda olabildiğince büyük vitesle taşıt kullanılmalı, yokuş sırasında vites değiştirmek yerine uygun vites önceden belirkenip ona göre hareket edilmelidir. 3 saat kadar mola verilmesi dahi yakıt tüketimine olumlu yansır.

Tüm bu öneriler, aracınıza iyi bakmanın sadece bir kısmını oluşturuyor. Sürücü veya araçtan kaynaklanan sorunlar için yapabileceklerinizin yanında, dış etkenlere karşı da aracınızı korumak için kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın!

İhtiyacınız olan trafik sigortası sorgulama ve araç kasko sorgulama işleminiyapmak için Sigortam.net internet adresimizden veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL