2016 Yılında Yürürlüğe Girecek Olan Yeni Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. 

Yapılan değişikliklerle birlikte ehliyet sistemi de kökten değişmiş olacak.

Şu anda 9 olan ehliyet sınıfı sayısı yeni uygulama ile birlikte 18’e yükselecek. İşte yeni ehliyet sınıfları ve kapsamları.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları

M           M sınıfı sürücü belgesi 2, 3 veya 4 tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanan sürücülere verilecek.

A1          Silindir hacmi 125 cm3, gücü 11 kw ve gücünün toplam ağırlığına oranı 0.1'i geçmeyen sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli ve gücü 15 kw'geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

A2          Bu sınıftaki ehliyetler ise gücü 35 kw'ı geçmeyen ve gücünün toplam ağırlığı 0.2'yi geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ve gücü 15 kw'yi geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

            Bu sınıftaki sürücü belgesi sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ve gücü 15 kw'ı geçen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

B1           Net motor gücü 15 kw ve net ağırlığı 400 kg, yük taşımacılığı içinse net ağırlığı 550 kg'ı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler için geçerlidir.

B             Otomobil ve kamyonet kullanacak olan sürücüler için geçerlidir. Ayrıca bu sınıftaki ehliyet sahipleri 4250 kg'ı geçmeyen birleşik araçları da kullanabilirler.

BE           B sınıfı ehliyetle kullanılan araçlara takılan ve yük ağırlığı 3500 kg'ı geçmeyen römork ya da yarı römorklü birleşik araçlarda geçerlidir.

C1           Azami yük ağırlığı 3500 kg üzerinde bulunan ve 7500 kg'ı geçmeyen kamyon ve çekici gibi araçlarda geçerlidir.

C1E        C1 sınıfı ehliyete sahip kişilerin kullandığı ve azami yük ağırlığı 750 kg'ı geçen römork ya da romorklardan oluşan ve kaatar ağırlığı 12000 kg'ı geçmeyen, B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olanların ise 3500 kg geçen ve katar ağırlığı 12000 kg'ı geçmeyen römork veya römorklardan oluşan araçlar için geçerlidir.

C             Kamyon veya çekici kullanacakları için geçerlidir.

CE           C sınıfı sürücü belgesine sahip olup, bu sınıftaki araçlara takılan ve ağırlığı 750 kg'ı geçen römork ve yarı römork araçlar için geçerlidir.

D1          Minibüs kullanacak sürücüler için geçerlidir.

D1E        D1 sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami ağırlığı 750 kg'ı geçen römorklü araçlar için geçerlidir.

D             Otobüs ve minibüs kullanacak sürücüler için geçerlidir.

DE          D sınıfı sürücü belgesine sahip ve D sınıfı kapsamındaki 750 kg2ı geçen römorklü araçlar için geçerlidir.

F             Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için geçerlidir.

G            İş makinesi türüne giren motorlu araçlar için geçerlidir.

K             K sınıfı sürücü belgesi ise araç kullanmayı öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınav süresince verilir.

Ehliyet Sınıflarındaki Yaş Sınırları

1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelikte ehliyet sınıfları için belirlenen yaş sınırlarında da değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelik gereğince ehliyet sınıflarında uygulanacak yaş sınırları şöyle olacak;

M, A1, B1 – 16

A2, B, BE, C1, C1E, F, G  – 18

A – 20

A (Gücü 15 kw'ı aşan 3 tekerlekli motosiklerler)  – 21

C, CE, D1, D1E – 21

D, DE – 24

Trafik Sigortasını Unutmayın

Karşı taraf ve üçüncü tarafların hasarlarını karşılaması nedeniyle yapılması zorunlu tutulan trafik sigortası, sürücüleri olası bir kaza sonrasında yaşayacakları büyük ölçekli maddi külfetlerden koruması nedeniyle büyük bir önem taşıyor. Siz de %45'e varan fiyat avantajlı trafik sigortası poliçesine trafik sigortası sorgulama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayarak kolayca ulaşabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Volvo S40 Trafik Sigortası

En Uygun Volvo S40 Trafik Sigortası!

En uygun Volvo S40 trafik sigortası fiyatları Sigortam.net’te
 

Volvo S40 Trafik Sigortası

Volvo S40 model aracınız için en...uygun trafik sigortası fiyatlarına Sigortam.net’ten 2 dakikada ulaşabilirsiniz. Trafik sigortası sorgulaması yapmak için, teklif formunu eksiksiz ve...doğru bilgiler ile doldurun, Sigortam.net’in kolay araç trafik sigortası sorgulama ekranlarından, en iyi şirketlerin araç trafik...sigortası fiyatlarına bir seferde ulaşın.

Teklif formunu doldururken Volvo S40 model araca sahip...olduğunuzu belirterek zorunlu trafik sigortası teklifinizi 2 dakikada...satın alın.

Volvo S40 Hakkında

Volvo S40, S40...DRIVe Start/Stop (115 hp), S40 D2 (115 hp) ve S40 D4 (177 hp) dizel motor çeşitleriyle her isteğe uyan bir araçtır. Güvenlik, konfor...ve ekonomik açıdan da oldukça tercih edilen bir araç modelidir.