444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yeni Trafik Sigortası Dönemi Başladı

07 Ocak 2014

Trafik sigortasında bugüne kadar yarı serbest bir uygulama hakimdi. Prim artış oranını ve hasarsızlık indirimini Hazine belirliyor, sigorta şirketleri de bu doğrultuda primleri belirleyip Hazine’nin onayına sunuyordu.

Hasarsızlık İndirimi Kaldırıldı

Yeni trafik sigortası uygulamasıyla birlikte 1 Ocak itibariyle trafik sigortasında tam serbest döneme geçildi. Artık sigorta şirketleri prim oranlarını serbestçe belirlerken ve aynı oranda hasarsızlık indirimi de uygulayabiliyor.

Kusursuz Sürücü Az Prim Ödeyecek

Eski uygulamada sigorta şirketleri hasarlı olmayan sürücülere % 20 oranında hasarsızlık indirimi uygulayabiliyordu. Yeni trafik sigortası kanunu ile birlikte sigorta şirketleri bu oranı artırabilecek. Böylece trafik kurallarına uyan ve kazalara karışmayan sürücüler daha az öderken, kazaya karışan sürücüler daha fazla prim ödemek zorunda kalacak. Böylece, iyi sürücü maddi açıdan korunurken ve kötü sürücü de cezalandırılmış olacak. Hazine sadece, sigorta şirketinin mali durumu bozulduğunda, şirketlerin belirlediği prim haksız rekabete yol açtığında ve şirketin sigorta yapmaktan kaçındığı durumlarda müdahale edecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN


Tam Serbest Trafik Sigortası Dönemi

2014 Trafik Sigortası Kanunu ile sigorta şirketleri kendi kriterlerine göre hangi sürücüye ne kadar oranda indirim ya da artırım yapacağını kendisi belirleyecek. Fakat şirketler bu oranların sebeplerini Hazine’ye bildirecek. Ayrıca, yeni düzenlemeyle birlikte Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerine, teklif verme ve internette poliçe ekranı oluşturma zorunluluğu da getirdi. Şirketler belirledikleri prim artırım ve indirim oranlarını internet üzerinden tüketiciye sunacak ve teklifler ay sonuna kadar geçerli olacak. Böylece tüketiciler, birçok sigorta şirketinin teklifini karşılaştırarak kendisine en uygun şirketi seçebilecek.


Zorunlu trafik sigortasını bir an önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net’ten hemen online trafik sigortası teklifi alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 

 


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.