Yeni Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

2014 yılına girerken trafik sigortasında da yeni bir döneme başlandı.

Eski uygulamada hasarsızlık indirimi ve prim artırım oranlarını Hazine Müsteşarlığı belirliyordu.

Yeni Trafik Sigortası Yönetmeliği ile bu oranları artık sigorta şirketleri belirliyor. Böylece trafik sigortasında tam serbest döneme geçilmiş oldu.

Bu değişiklikten sigorta fiyatlarının nasıl etkileneceği sorusu akıllarda soru işareti. Biz de uzmanlarımızın bu soruyla ilgili yanıtlarını paylaştık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortası Değişikliği ile İlgili Uzman Görüşleri

Axa Sigorta Teknik Operasyon Birimi Uzmanı Aşkın Dolapçı

Axa Sigorta Teknik Operasyon Birimi Uzmanı Aşkın Dolapçı, serbest tarifeye geçişin uzun zamandır sigorta şirketlerinin talep ettiği bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, “Bildiğiniz üzere trafik, her zaman zarar yazılan bir kalemdi, şirketler şimdi üstlerine almış oldukları bu riski daha güzel değerlendirebilecek. Primlerde çok büyük farklılıklar beklemiyorum ama piyasa hareketlenmeleri olacaktır. Ürünler, kampanyalar Mart ayından sonra iyice şekillenecektir. Ayrıca, sigorta yaptıracak kişilerin bu durumdan çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. İnsanlar kasko sigortasında nasıl seçici davranıyorsa trafik sigortası için de bu bilince ulaşacaktır” açıklamasında bulundu. Dolapçı, sigorta yaptıracaklar için de öneri de bulunarak, “Sigortalılar her zaman aldıkları ürünü sorgulamalı ve karşılaştırmalıdır. Özellikle hasarsızlık kademeleri konusunda dikkatli davranmaları gerekir” dedi.

Hür Sigorta Teknik Servis Müdürü Ömür Mavuş

Hür Sigorta Teknik Servis Müdürü Ömür Mavuş, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayan tam serbest tarifenin trafik sigortası satışlarına olumlu yönde yansıyacağını söyledi ve ekledi: “Özellikle sigorta yaptıracak kişilerin penceresinden bakıldığında müşteri bazlı fiyatlama yapma olanağının arttığını söyleyebiliriz. Bu değişim hasarı olmayan ve vadesinde yenilemesini yaptıran sigortalılara birçok avantaj sağlayacaktır. Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da araç özellikleriyle beraber müşteri profili ön plana çıkacaktır. Bu sayede yıllardır hasar yapmayan müşteriler uygun fiyatlarla trafik sigortası yaptırabilecekler. Bunun yanında hasar frekansı yüksek sigortalılar da sisteme yükledikleri yük oranında daha yüksek prim ödeyecekler ve hasar daha hakkaniyetli bir şekilde paylaşılacak.”

Yeni Trafik Sigortası ile Neler Değişti?

İyi Sürücüye Uygun Sigorta

Eski uygulamada sigorta primi artırım ve indirim oranları Hazine tarafından belirlenirken, yeni uygulamayla bu oranlar sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenebiliyor. Yeni uygulamayla az hasarlı ya da hasarsız sürücüler daha az sigorta ücreti öderken, kazaya karışan sürücüler hasar miktarı ve kazanın şekline göre sigorta şirketlerinin belirlediği oranlara bağlı olarak daha çok prim ödeyecek. Böylece kurallara uyan yani iyi sürücü olanlar maddi açıdan korunmuş olacak.

İnternet Üzerinden Sigorta Teklifi

Yeni trafik sigortası ile sigorta şirketleri, kendi belirledikleri indirim ve prim artırım oranlarını internet sitelerinde yayınlamak zorundalar. Tüketici kendisine teklif sunan şirketlerin sigorta prim oranlarını internetten karşılaştırarak kendisine en uygun şirketi seçebilecek. Ayrıca, eski uygulamada şirketler primleri günlük belirliyordu. Yeni uygulamayla birlikte artık primler aylık olarak belirleniyor. Sigorta şirketleri belirledikleri oranları bir ay boyunca değiştiremeyecek.

Hasara Göre Prim Uygulaması

Şirketlerin mali bünyelerinde problem bulunması, şirketler arası haksız rekabet ya da poliçe düzenlenmemesi durumunda Hazine Müsteşarlığı devreye girerek cezai yaptırımlar uygulayacak. Yeni uygulamayla birlikte sigorta şirketleri, sigortalı bilgilerini otomasyon sistemiyle görebilecek, hasarsızlık durumunda kendi belirledikleri indirimleri sunacak ve sigortalının geçmişine yansıyan hasar fazla ise prim artırımlarını yine kendileri hesaplayacak. Ayrıca, sigortalının hasar geçmişiyle birlikte aracın yaşı, plakanın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu, sürücünün yaşı, sürücü belgesini aldığı tarih gibi durumlar da indirim ya da sürprim de etkili olacak.

Sigortam.net Müşterileri için Yeni Trafik Sigortası Ne İfade Edecek?

Yeni trafik sigortası uygulaması ile, zorunlu trafik sigortası alırken karşılaştırma yapmanın önemi daha da artacak. Her sigorta şirketi, kasko sigortalarında olduğu gibi, kendi risk değerlendirme yapısına göre fiyatları belirleyecek. Bu durumda da fiyatları karşılaştırarak ihtiyaca en uygun poliçeyi tamamen şeffaf bir platformda seçmenin önemi daha da artacak.

Yeni sistem ile ilgili tüm sorular ve poliçe satın alma işlemleri için Sigorta Uzmanlarımız 7/24 hizmet vermeye devam edecek.

Zorunlu trafik sigortasını bir an önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net’ten hemen online trafik sigortası teklifi alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Yeni Trafik Sigortası Sistemi ile İlgili Diğer Yazılarımız:

Yeni Trafik Sigortası Dönemi Başladı

Yeni Trafik Sigortası Yasası Hakkında Her Şey

2014 Trafik Sigortası Kanunu Değişikliği

Trafik Sigortasıyla İlgili Neler Değişti?

Kendi aracınızı korumak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Eniyi kasko fiyatları için hemen teklif alın veya 444 24 00’dan Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL