444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yol Elverişlilik Muayenesi Nedir?

Hem araçtan beklenen performansı almak, hem de yolculuk güvenliği için birtakım testlerin ve bakımların yapılması gerekir. Devlet de yolculuk güvenliği için bir takım testleri zorunlu kılmakta, yaptırımlar uygulamaktadır. Araç Muayene ve Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti, devletin zorunlu kıldığı uygulamalardan sadece birkaç tanesidir.

Araç Muayene Uygulaması ile ilgili detaylara; ''Araç Muayenesinde Merak Edilenler'' yazımıda değinmiştik.

Yola Elverişlilik Muayene Hizmeti, yük taşımacılığı yapan araçlara verilmektedir. Özel bir muayene olan bu hizmet, Kara Yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından zorunlu kılınmıştır ve Araç Muayene İstasyonu’nda gerçekleştirilmektedir.

Geçerlilik süresi 1 yıl olan bu muayene gerçekleştikten sonra, uygun bulunan araçlara yola elverişlilik belgesi verilir. Bu belgenin alınabilmesi için Periyodik Araç Muayenesinin de yaptırılmış olması gerekir. Muayenesini yaptırmayan veya muayene süresi 1 yılı aşan araçların muayenesi, periyodik araç muayenesi ile birlikte gerçekleştirilebilir. Periyodik bakımda yapılan hizmetlerle ilgili detaylı bilgi için; ''Oto Periyodik Bakımı Nedir?'' yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Fakat trafik sigortası ve muayene gecikmelerinde de olduğu gibi araçlardan bir gecikme bedeli kesilmektedir. Gecikme bedeli periyodik araç muayene ücretine yansıyacaktır. Muayene sertifikasını verme yetkisi, muayene teknisyenine aittir. Ağır hasarlı araçlara sertifika verilmez, sertifikanın verilmesi için eksiklerin tamamlanması beklenir.

Eksikliklerini tamamlayan araç sahipleri, 10 gün içerisinde muayenesini ücretsiz yaptırabilir. Trafik sigortası gecikmelerinde uygulanan yaptırımları hatırlamak için; ''Trafik Sigortası Gecikme Cezaları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muayenenin gerçekleşmesi için birtakım bilgilerin ve belgelerin tam olması gerekir.  Bu yüzden muayeneye gitmeden önce gerekli belgeleri öğrenmek, faydanıza olacaktır.

Yola elverişlilik Muayenesi için Gerekli Belgeler
 

 • T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı,
 • Sürücü Ehliyeti
 • Araç Trafik Tescil Belgesi,
 • Araç Ruhsatı,
 • CEMT belgesi (Aracın teknik özelliklerini gösterir belge),

Muayene Sırasında Kontrol Edilen Noktalar

Muayene esnasında kontrol eden geçecek aksam ve parçalar, Araç Muayenesi Yönetmeliği’nce belirlenmiştir. Zorunlu olan gerçekleşecek bu uygulamada aşağıdaki parçalar kontrolden geçer.

 • Aracın Fren Sistemi
 • Direksiyon, 
 • Araç Görüş Özellikleri
 • Aracın Görüşünü Etkileyen Detaylar (Lambalar, Yansıtıcılar) 
 • Aracın Yerle Temasını Etkileyen Unsurlar (Tekerlekler, Lastikler, Süspansiyon)
 • Şasi Bağlantıları
 • Aracın Zorunlu Ekipmanları
 • Cezai Yaptırımları Olan Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
 • Gürültü Kirliliği Seviyesinin Ölçümü
 • Araç Performansına Etki Eden Parçalar (Motor, şanzıman ve yağ kaçak kontrolleri)

Zorunlu olsun olmasın aracınızın bütün rutin kontrollerini yaptırmak, size kazanç sağlar. Bu yüzden araç sigortalarınızı yaptırmadan yollara çıkmayın.

Yolculuk güvenliğini hem  sorunsuz hem de maliyetsiz sağlamak için Sigortam.net’e gelin, 3 dakikada doldurabileceğiniz sigorta sorgulama formuyla işinizi şansa bırakmayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Sürücülere 2017’de Uygulanacak Trafik Cezaları Belli Oldu

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren 2017 trafik cezaları belli oldu. 2017 yılında uygulanacak trafik cezası oranlarını sizler için derledik. 

Devamını Oku

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

Maddi hasarlı trafik kazalarında hangi durumlarda kaza tespit tutanağının doldurulması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku

Sigorta Şirketleri Nasıl Çalışır?

Sigortanın çalışma mantığı, ortak risk altında olan kişilerin, maddi güçlerini birleştirip, yardımlaşmasıdır. İşte sigorta şirketleri bu benzer riskleri taşıyan kişileri bulur ve hasar gerçekleştiğinde, giderilmesini sağlarlar.

Devamını Oku