Trafik Kazasında Zaman Aşımı Süresi | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Kazasında Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Herhangi bir trafik kazasında karşınızdaki sürücü suçlu ise talep edebileceğiniz bazı teminatlar vardır. Bu teminatlara hak kazanmak için kazanın meydana geldiği tarihten itibaren belirli bir zaman dilimi içinde hakkın talep edilmesi gereklidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik kazasında zaman aşımı süresi kaza sonucundaki duruma göre değişir.

  • Trafik kazası sonucunda istenecek tazminatlar için Karayolları ve Trafik Kanunu’ndaki düzenlemeye göre maddi hasarlı kazalarda; kazanın öğrenilmesinden itibaren 2 yıl ve bunu engelleyecek herhangi bir durum olursa 10 yıldır.
     
  • Yaralanma durumunda ise bu süre 8 yıl, ölüm durumunda da 15 yıldır. Yaralama ve ölümün dışında ceza yargılaması da gerekiyorsa bu durumda Ceza Kanunu’nun hükümleri uygulanır.

Belirtilen sürelerin aşılması durumunda sigortalı ne başvurabilir ne de dava açılabilir. Süreler dolduktan sonra yapılan başvurular geçersiz sayılır.

Sigortam.net üzerinden trafik poliçe sorgulama yaparak en uygun trafik sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza danışın.


Benzer İçerikler

Hasarsızlık İndirimi Trafik Sigortası İçin de Geçerli mi?

Hasarsızlık indiriminin trafik sigortası için de geçerli olup olmadığını öğrenin, Sigortam.net ile kolayca sigortalanın.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Yaptırmanın Önemi

Zorunlu trafik sigortası kazayla karşılaşma durumunda karşı tarafın ve 3. şahısların araçlarını ve kendilerini maddi açıdan güvence altına alır. Ayrıca avukatlık ücreti gibi giderleri trafik sigortası tazminat tutarına dahildir.

Devamını Oku