Zorunlu Sigortalarını Yaptırmayanlar Yandı!

Her yıl sigortacılık bilincinin gelişimiye birlikte, sigorta yaptırmaya teşvik edici uygulamalarda devreye girmeye başlıyor. 2015’te de böyle olacağını gösteren gelişmeler olmaya, haberler gelmeye başladı.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, yılbaşından itibaren zorunlu trafik sigortası başta olmak üzere diğer zorunlu sigortaları (DASK, tehlikeli maddeler, kıyı tesisleri yasal sorumluluk) yaptırmayanların ciddi yaptırımlara maruz kalacağını ifade eden sözler söyledi. Çağatay, yaptığı açıklamayla “Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelik” ile ilgili detayları paylaştı.

2015sigorta sektörünü ve sigortalıları bekleyen başlıkları sizin için özetledik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu Sigortalara Yönelik Uygulamalar

Sigorta Yoksa, Ehliyette Yok

Zorunlu trafik sigortasıbaşta olmak üzere zorunlu olan trafik sigortalarını yaptırmayanlar ciddi yaptırımlara maruz kalacak. Diyen Çağatay, “Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler, ehliyet ve ruhsatını kaybetme riskiyle karşılaşabilecek. Düzenleme gereği özel emeklilik kurumları ve reasürans şirketlerinde ‘güvence hesabı’ adı altında veri tabanı ve merkez hesabı oluşturulacak” ifadesini kullandı.

Zorunlu Sigortalarını Düşükten Yaptıranlar Yandı

Çağatay, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliğin 6 maddesine göre; zorunlu sigortaların kontrolü merkez tarafından yapılarak, zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığının tespiti veya ruhsat isteyen yetkililere poliçenin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili mercilere ruhsat ve lisans verilmeyecek.”

Poliçe Vadeleri 30 Gün Önce Bildirilecek

Zorunlu sigortaların kontrolünü gerçekleştiren merkez, kontroller sonucunda sigorta teminatının sona ereceği tarihin bilgisini vade tarihinden 30 gün önce güvence hesabıyla bildirir ve zorunlu sigortanın sahibini poliçe yenilemesi için uyarır.

Zorunlu sigorta poliçelerinin merkez tarafından takip edileceğini de belirten Çağatay, kolluk kuvvetlerinin (jandarma ve trafik polisi) denetimlerde aykırılığın tespiti halinde izin, durumu lisans ve ruhsat veren yetkili mercilere bildirmekte görevli olduğunu sözlerine ekledi. Çağatay, “Uyarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 iş günü içinde sigorta yaptırmayanların ehliyet ve ruhsatları, sigortayı yaptırana kadar durdurulur” dedi.

Uygulamadan Etkilenecek Zorunlu Sigortalar

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası
Kıyı Tesisleri Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Zorunlu Deprem Sigortası Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası
Deniz Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
Zorunlu Paket Tur Sigortası

Siz de poliçe yenileme dönemlerini sık sık kaçıran ve unutanlardansanız; Sigortam.net’in poliçe yenileme formunu doldurun, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdaki uzmanlarımızdan destek isteyin. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL