Zorunlu Sigortalarla İlgili Değişiklik Yapılıyor!

Hazine Müsteşarlığı, zorunlu sigortalarla ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Zorunlu sigortaların takibiyle ilgili yapılan değişiklikleri içeren yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni yönetmelik 1 Ocak 2015’te yürürlükte olacak.

Yönetmeliğe göre artık zorunlu sigortaların düzenlenmesi ve bu sigortalarla ilgili veriler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kontrolünde yapılacak. Yönetmeliğin kapsadığı sigortalar ise; güvence hesabı kapsamında olan zorunlu sigortalar, Bakanlar Kurulu ya da kanunlar tarafından yaptırılması zorunlu kılınan ve Hazine Müsteşarlığı tarafından bu yönetmeliğin kapsamında olmasına karar verdiği sigortaları içeriyor.

Bu sigortalarla ilgili herhangi bir çalışmanın yürütülmesi için izin, lisans ya da ruhsat istendiğinde, çalışmanın yapılacağı sigortanın teminat tutarları dikkate alınarak bu tutar üzerinden ödemenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin kontrol edilmesinden sonra, ödeme yapmayan yetkili kurumlara istenenler verilmeyecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Poliçe Yaptırmayanlara İzin Yok

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, yaptığı kontrollerden sonra sigortanın teminatının ne zaman biteceğini, poliçe vadesinin dolmasından 30 gün önce güvence hesabına bildirmek zorundadır. Güvence hesabı ise bu bildirim üzerine poliçe sahibini bilgilendirecek.

Zorunlu tutulan sigortaların yaptırılmaması ya da yenilenmemesi durumunda güvence hesabı bunu tespit eder. Kişilere için izin, lisans ya da ruhsat veren yetkili kurumlara sigortasız kişileri bildirecek. Bu ikaz yapıldıktan sonra 15 gün içinde hala sigortasını yaptırmayan kişilerin faaliyetleri, sigortalarını yaptırana kadar durdurulacak. Tabii idari ve cezai kovuşturmalar gizli kalacak. Belirlenen süre içerisinde hala sigorta yaptırılmamışsa söz konusu tüm lisans, izin vs. iptal edilecek. Güvence hesabının kapsamında bulunmayan sigortalara bu yönetmelik kapsamında harcanan giderler ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından ödenecek.

Zorunlu sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin sonrasında yaşanacak sıkıntıları, cezaları vs. en aza indirin. Artık sigorta yaptırmak eskisi gibi uzun zaman alan prosedürleri içermiyor. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulamayaparak kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası yaptırmanız sadece 3 dakikanızı alıyor. Türkiye’nin en iyi ve en büyük sigorta şirketlerinin bilgilerinize göre sunduğu en uygun sigorta tekliflerini ve teminatlarını inceleyerek size en uygun sigortayı online olarak satın alabiliyorsunuz. Dilerseniz telefonda da sigorta almanız mümkün. Bunun için 7/24 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterli.

  

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL