Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?Zorunlu trafik sigortası hesaplamanasıl yapılır? Trafik sigortası kademe sistemi nasıl çalışır? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı üzere, trafiğe çıkmadan önce motorlu her aracın yaptırması gereken kanunen zorunlu trafik sigortası hem kendimiz, hem karşı tarafa verebileceğimiz hasarlar nedeniyle önemli ve gereklidir. Trafik sigortası poliçeleri olmadan trafiğe çıkan araçlar bağlanarak, trafikten men edilir. Zorunlu trafik poliçesi yaptırmaktan kaçınmak ya da ertelemek, daha sonra uğraşmanız gereken pek çok prosedürle birlikte para ve zaman kaybı demektir.

Trafik sigortası, kaskodan farklı olarak karşı tarafa vermiş olduğunuz hasarları karşılama imkanına sahip olursunuz. Zorunlu trafik sigortası sadece üçüncü kişilere verilen hasarları ödeyen bir sigortadır. Kaza anında oluşan hasarlardan poliçenizde belirlenen teminat miktarı kadar yararlanırsınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik poliçesi teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemlerini bu bilgiler ışığında ancak kendi istatistiklerine ve verdikleri ek hizmetlere göre yaparlar.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından öneri niteliğinde duyurulan trafik sigortası fiyatları, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Trafik sigortasında teminatlar ve limitler standart olmakla beraber fiyat ve ödeme koşulları farklı olabilir. Bazı sigorta şirketleri bazı marka model araçlarda daha ucuz trafik sigortası fiyat teklifi verirken, bazı marka model araçlarda daha pahalı teklif verebilir. Ayrıca trafik sigortası hesaplamalarında aracın plakası ve kullanım amacı da değerlendirilir.

Bu nedenle zorunlu trafik poliçesi almadan önce karşılaştırmalı olarak incelemek sizin için faydalı olacaktır. Ucuz ya da pahalı trafik poliçesi almak araştırmanıza ve ödeme koşullarınıza göre değişiklik gösterecektir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik Sigortasında Kademe Sistemi

Zorunlu trafik sigortası hesaplama sistemi, farklı poliçe fiyatlarına neden olan kademelerden oluşur. 0 ile 7 kademeleri arasında uygulanan sistem, ilk kez trafik sigortası yaptırılan araçlar için 4. kademeden başlatılır. İlerleyen yıllarda hasar durumlarına göre kademelerde yükselme veya azalmalar yaşanır. Aracın kaza yapması ve hasar alması sonucu kademeler 1.kademeye doğru azalırken poliçe fiyatı yükselir. Hasarın oluşmaması ise kademenin 7.kademeye doğru yükselmesine ve poliçe fiyatının indirimli şekilde yaptırılabilmesi mümkün kılar.

Zorunlu trafik sigortası hesaplama sistemi, kaza sonucunda yaşanan sonuçlara göre de değişiklik gösterir. Kaza sonucunda yaralanma, can kaybı gibi olumsuz sonuçlar, bir sonraki sene trafik poliçesinin fiyatına yansıtılır. Risk arttıkça poliçeye verilen fiyatta yükselir. Her sene ödenecek primler aracın hasar durumuna göre yeniden belirlenir ve kesin bir fiyat bilgisinin verilememesine neden olur.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net’ten Alın!

Aracınızla trafikte güvenle seyretmek ve bütçenize en uygun trafik poliçesini hızlıca satın almak için Sigortam.net’ten 3 dakikada online trafik sigortası teklifi alıp, farklı sigorta şirketlerinin size özel sunduğu teklifleri karşılaştırabilirsiniz. Zorunlu trafik poliçenizle ilgili her türlü konuda destek almak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayarak, Sigortam.net’in sigorta uzmanlarına ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL