444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zorunlu Trafik Sigortası Tarifeleri Yeniden Belirlendi

GünaydınHaber
 
Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortasında, tedavi giderleri ile sakatlanma ve ölüm teminatının rakamları belirlendi.
Hazine Müsteşarlığının, ''Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimatı Tebliği'', ''Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tarife ve Talimat Tebliği'', 'Tehlikeli Maddeler İçin Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife ve Talimat Tebliği', Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatında yapılan değişikliğe göre, 1 Ocak 2012 yılından itibaren otomobil ve taksilerde tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı, kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına teminat miktarı da 1 milyon 50 bin liradan 1 milyon 575 bin liraya yükseltildi.
 
Minibüs (8-14 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 150 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 2 milyon 100 bin liradan 3 milyon 150 bin liraya çıkarıldı.
 
Otobüs (15-29 kişilik) için tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına 6 milyon 525 bin lira, 30 ve üzeri koltuklu otobüsler için ise tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatları kişi başına 225 bin lira, kaza başına 11 milyon 250 bin lira oldu.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

 
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına ilişkin Tarife ve Talimatında da teminat tutarları, yeni yıldan itibaren artırılacak. Buna göre taşımanın yapıldığı motorlu kara taşıtındaki görevli sürücü ve yardımcıları ile yolcu koltuk başına, sağlık giderleri ile sakatlanma ve ölüm durumlarında teminat tutarı 57 bin 500 liradan 150 bin liraya çıkarıldı.
 

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigorta Tarifeleri

 
Hazine Müsteşarlığının Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı ile Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası tarifeleri de yeniden belirlendi.
 
Buna göre, tehlikeli maddelerin üretim, depolama ve toptan satışı ve kullanımı ile uğraşan iş yerlerinin asgari teminat karşılığı yaptıracakları sigorta tutarları, tedavi giderleri ve daimi sakatlık ölüm durumlarında kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına ise 800 bin liradan 1 milyon 125 bin liraya çıkarıldı.
 
Piroteknik malzemeler ile kibrit, her türlü ispirto ve alkol hariç diğer tehlikeli maddelerin perakende satışı ile uğraşan iş yerlerinin ise yaptıracağı sigorta teminatı miktarları, tedavi giderlerinde veya daimi sakatlık ölüm durumlarında kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 1 milyon 600 bin liradan, 2 milyon 250 bin liraya yükseltildi.
 
Tehlikeli maddelerin taşınması veya dağıtımına yönelik taşıma işleminde de demiryolu ve karayolu taşıtları kullanıldığında asgari teminat üzerinden yaptırılacak sigorta tutarları, kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 3 milyon 200 bin liradan 4 milyon 500 bin liraya; taşıma işlemi, denizyolu, havayolu taşıtları ve boru hattı ile yapıldığında da kişi başına 200 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına da 4 milyon 800 bin liradan 6 milyon 750 bin liraya yükseltildi.
 
Tehlikeli atıkların kullanımı ile uğraşan iş yerlerinde atıkların enerji üretimi amaçlı kullanımında tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına 2 milyon 250 bin lira asgari sigorta teminatı yaptırılacak.
 
Tehlikeli atıkların geri kazanım ve bertarafında asgari sigorta teminatı tutarı, tedavi ile sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 225 bin lira, kaza başına da 6 milyon 750 bin lira olacak.
 
Tüpgaz zorunlu mali sorumluluk sigortası ise, maddi zararlarda kaza başına 35 bin liradan 45 bin liraya, tedavi giderleri ile daimi sakatlık ve ölüm halinde kişi başına 175 bin liradan 225 bin liraya, kaza başına 700 bin liradan 1 milyon 125 bin liraya çıkarıldı.
 
Söz konusu tebliğler 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
 

Benzer İçerikler

SBM’den Trafik Sigortası Tekliflerini Görme Dönemi Başladı

Araç sahiplerinin trafik sigortası poliçelerini daha uyguna yaptırabilmeleri ve şirketlerin tekliflerini daha kolay görebilmeleri için SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) tarafından devreye sokulan trafik prim karşılaştırma sistemi artık kullanılabiliyor. Zorunlu trafik sigortası geçen yılın ortalarından itibaren artan fiyatlar nedeniyle araç sahipleri için en önemli problemlerden birisi haline geldi. Bu süreçte Hazine Müsteşarlığı’nın trafik sigortası genel şartları başta olmak üzere yasal konularda yaptığı değişiklikler ise sürücüleri yeteri kadar tatmin etmedi.      Trafik Sigortasında Kritik Açıklama Mehmet Şimşek’ten Geldi Tüm bu […]

Devamını Oku

Yollarda Sigortasız Araç Dolu

Trafikteki her 100 araçtan 23’ü zorunlu trafik sigortası olmaksızın yol alırken, sigortasız araç sahipleri gerek kendi gerekse diğer sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor.

Devamını Oku

Trafik Sigortası Fiyatları 2014

Trafik sigortası teminatları ve limitleri tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Fiyatlar ve ödeme koşulları ise her şirkete göre farklılık gösterebilir.

Devamını Oku