Siz de Trafik Sigortasında Bu Yanlışlara Düşmeyin

Aylardır yaşanan prim tartışmaları sonrasında zorunlu trafik sigortası deyim yerindeyse araç sahiplerinin adeta kabusu haline geldi. Oysa ki trafik sigortası ile ilgili bilgi sahibi olunması hem ortaya çıkan primlerin nedeninin anlaşılması, hem de en uygun fiyata ulaşılması için büyük önem taşıyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bu süreçteki tartışmalar sırasında fiyatların düşürülmesi için ortaya atılan tekliflerden ise toplumumuzun büyük bir bölümünün zorunlu trafik sigortası ile ilgili büyük bir bilgi eksikliği yaşadığı izlenimi ortaya çıkıyor. Bu nedenle kafalardaki soru işaretlerinin bir nebze de olsa giderilmesi için trafik sigortası ile ilgili bilinmeyenleri ve doğru kabul edilen yanlışları belirtelim istedik:

Trafik Sigortasında Bilinen En Önemli Yanlışlar

  • Kasko Yaptıran Trafik Sigortası Yaptırmasın Trafik sigortası tartışmalarının oldukça yoğun olduğu günlerde vatandaşlardan gelen yoğun taleplerden birisi, “kasko yaptıran trafik sigortası yaptırmasın.” isteğiydi. Peki böyle birşey mümkün mü? Gerekli yasal düzenlemeler yapıldığı takdirde elbet de mümkün. Ancak böylesi bir düzenlemenin fiyatları düşüreceği yönünde bir beklentiye girmek oldukça yanlış, neden mi? Trafik sigortası ve kasko sigortası, sigorta sahibine farklı teminatlar sunmaktadır. Trafik sigortası, sigortalının karşı ve üçüncü taraflara verdiği zararları teminat altında alırken, kasko ise sigortalının aracında meydana gelen hasarları teminat altında almaktadır. Yani iki sigorta türü de birbirinden bağımsızdır. Kasko ve trafik sigortasının tek bir poliçede yaptırılmasının fiyatlarda bir düşüş sağlamayacağını, sadece ayrı ayrı ödenmesi gereken poliçe primlerinin tek seferde ödenmesini beraberinde getireceğini söyleyebiliriz.
  • Kasko ve Trafik Sigortası Birleştirilsin  Aslında bir üstte verdiğimiz cevap bu soruyu da yanıtlıyor. Tekrar belirtelim; kasko ve trafik sigortası farklı sigorta türleridir. Farklı riskleri teminat altında aldıkları için, fiyatları da birbirinden bağımsızdır. Bu nedenle kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesi fiyatlarda bir düşüş sağlamayacağı gibi, kasko sigortasının da zorunlu hale getirilmesine yol açacaktır.
  • Aracımın Yarı Fiyatına Trafik Sigortası Primi ÇıktıZorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili yapılan itirazlarda en fazla düşülen yanlışlardan birisine de bu soruda rastlıyoruz. Öyle ki bu itirazlar ulusal bazda yayın yapan birçok basın yayın kuruluşunda da kendisine yer buldu. Trafik sigortası primlerinin aracın fiyatına göre değil, hem aracın hem de sürücünün karşı tarafa vereceği zarar riski üzerinden belirlendiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Bu risk değerlendirilirken de birkaç faktör göz önünde bulundurulmaktadır.

Hasarsızlık indirimi:

Trafik sigortası primleri belirlenirken dikkat edilen en önemli faktör sürücünün bulunduğu basamaktır. Trafik sigortasında 7 basamak bulunmaktadır. İlk defa trafiğe çıkan sürücü 4. basamakta değerlendirilir. Sürücü trafiğe çıktığı ilk yılında herhangi bir hasara neden olmazsa 5. basamağa yükselir ve %10 indirim hakkı kazanır. Sürünün ilk yılında hasara neden olması durumunda ise basamağı 3’e düşürülerek primininde %20 zam uygulanır. Bu basamaklar ve oranlar yıllara göre sürücünün hasar geçmişi dikkate alınarak belirlenir. Daha detaylı bilgiye trafik sigortası basamakları içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Sürücünün yaşı ve bulunduğu şehir: Trafik sigortasında primlerinde belirleyici olan bir diğer faktör ise aracın yaşı ve aracın kullanıldığı şehirdir. İstanbul gibi araç sayısının milyonları bulduğu ve hergün yüzlerce trafik kazasının yaşandığı bir şehirde sigorta primleri daha yüksek çıkarken, daha az nüfuslu bir şehirde ise fiyatların daha düşük çıkmasına şaşırılmamalı.

Ayrıca sürücünün yaşı da primlerin belirlenmesinde dikkate alınan bir diğer faktördür. Sigorta şirketleri genç sürücüleri yüksek riskli gördükleri için prim fiyatlarında da belirgin farklar görülebiliyor.

  • Fiyatlar Düştükten Sonra Poliçe mi Yaptıracağım

Sürücülerin düştükleri en büyük hatalardan birisi de burada ortaya çıkıyor. Sigorta primlerinin düşeceği umuduyla poliçesini yenilemeyen sürücüler hem kazanılmış birçok haklarını yitirirken, hem de çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyorlar. Trafik sigortası poliçesini yenilemeyen araç sahipleri 2016 itibariyle 92 TL ile cezalandırılmaktadırlar. Ayrıca poliçenin geciktiği her ay için poliçe prim tutarı üzerinden %5 zam uygulanmaktadır. Görüldüğü gibi fiyatların düşmesini beklemek için poliçesini yenilemeyen sürücü daha ilk aydan ciddi bir zararla karşı karşıya kalıyor. Zorunlu trafik sigortasını yenilemeyen araç sahipleri bekleyen bir diğer tehlike ise trafikte ortaya çıkıyor. Poliçesi bulunmayan araç güvenlik ekiplerince tespit edilmesi halinde bağlanarak, belirlenen bir otoparka götürülmektedir. Bu durumda araç sahibi hem çekici hem de otopark masrafını karşılamakla yükümlüdür.

Trafik Sigortanızı Sigortam.net ile Yaptırın, En Uygun Fiyata Kolayca Ulaşın

Zorunlu trafik sigortasında en iyi fiyat garantisine ulaşmanın yolu ise Türkiye’nin ilk ve en iyi sigorta karşılaştırma platformu Sigortam.net’ten geçiyor.

Poliçe yenileme döneminiz yaklaştı veya geciktiyse hiç vakit kaybetmeden online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak trafik sigortası fiyatları için teklif alın, uzman sigorta danışmanlarımız sadece 2 dakikada sizin için Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin teklifini sunsun. Siz de ihtiyaçlarınız doğrultusundaki poliçeyi seçerek, aracınızı ve bütçenizi kolayca güvenceye alın.

Müşteri Yorumları