Trafik Sigortasında Sigorta Şirketlerinin Sorumlulukları

Trafiğin yoğun olduğu, her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının arttığı bir yerde kazaya karışmadan ilerlemek, güvenlik içinde yolculuk etmek gerçekten şans. Siz dikkat etseniz de sorumsuz sürücüler karşısında çaresiz kalabilir, hiç beklemediğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. 

Üstelik aracınızın kasko sigortasını yaptırmadıysanız; ortaya çıkan hasarın nasıl tazmin edileceği, tazmin ediliyorsa ne kadarının edileceği ile gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Maddi hasarın dışında, bedensel bir zarar söz konusu ise; hastahene ve tedavi giderleri, tetkikler ve tahliller gibi ek harcamaların nasıl ödeneceği gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kazada haklı olan ve zarar gören kişiler için zorunlu trafik sigortası kurtarıcı olabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda zorunlu trafik sigortasına sahip kişinin yapması gereken bazı sorumluluklar var.  Bu sorumlukların başında; kazayı 5 iş günü için sigorta şirketine bildirmesi geliyor.

Hasarın bildirilmesi tek başına yeterli değil. Hasar ihbarı yaparken;

Olayın nasıl meydana geldiği ve sonuçları açıklanmalı, 

Hasarın boyutlarını belirlemeye yönelik bilgi ve belgeleri sigorta şirketlerine gecikmeden iletmeli. 

Karşı taraf, bazı durumlarda zorunlu trafik sigortası sahibini dava edebiliyor. Bu durumlarda trafik sigortası sahibi sürücü, sigorta şirketini zaman kaybetmeden haberdar etmekle de yükümlüdür. Mahkemelik olan durumlarda kişi mahkemeye çağrı, ihbarname ve buna benzer tüm belgeleri sigorta şirketine ulaştırmalı. 

Sigorta Şirketlerin Düşen Görevler

Hasarın tazmini için sürücüler kadar sigorta şirketlerine de görevler düşüyor. Kazada zarar gören kişi, kaza tespit tutanağı, bilirkişi raporu ve tazmin için gerekli belgeleri sigorta şirketine ilettikten ve tazminat talebinde bulunduktan sonra sigorta şirketi 8 iş günü içerisinde kişiye ödeme yapmak zorundadır. Ödemenin trafik sigortası limitleri içerisinde kalınarak yapılacağı unutulmamalıdır.

Kazada bedensel bir hasar söz konusu ise; ilk yardım, muayene, kontrol ve tedavi giderlerinin belgeleri ilgili sigorta şirketine ulaştırılır ve sigorta şirketinden tazminat talep edilir. Sigorta şirketi, yine teminat sınırları içerisinde kalarak bu zararları talep edildikten sonra 8 iş günü içerisinde kişiye ödemek zorundadır. 

Zararın tazmini için kişiler mahkeme yoluyla da hakkını arayabilir. Mahkeme yolu genellikle sigorta şirketi ile anlaşılamadığı durumlarda yaşanır. Bazen kazaya sebep olan kişi bilinmeyebilir ya da kişinin zorunlu trafik sigortası olmayabilir. Bu durumlarda; zararların karşılanması için garanti trafik sigortası hesabına başvuru yapılabilir. 

Görüldüğü gibi trafik sigortasının tüm avantajlarını değerlendirebilmek için hem sigorta sahiplerine hem sigorta şirketlerine görevler düşüyor. Bu yüzden, sigorta şirketlerini seçerken trafik sigortası sorgulama işlemlerini en doğru yerden, en doğru şekilde yapın.

Zorunlu trafik sigortanıza en iyi sigorta şirketlerden sahip olmak için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları