Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

Triger kayışı ve işlevi, araç sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Eksantrik mili kayışı olarak da adlandırılan triger kayışı, motorun güvenli ve performanslı bir şekilde çalışabilmesi açısından hayati öneme sahip motor parçalarından biridir. Motor bloğu içinde yer alan ve pek çok farklı unsurla bağlantısı bulunan triger kayışının üstlendiği görevler çok önemlidir. Dolayısıyla triger kayışında meydana gelen bir aksaklık veya arıza durumunda araç motoru içinde hiç de istenmeyecek sorunların meydana gelmesi riski bulunmaktadır. Bu sebeple araç sahiplerinin triger kayışı hakkında detaylı bilgilere sahip olması, araçlarının triger kayışının değişimini yakından takip etmesi çok önemlidir. Bu yazımızda triger kayışı ve işlevi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı, temelde motorun soğutma sıvısından sorumlu parçadır. Adından da anlaşılacağı üzere yekpare bir kayış olan bu parça, krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline ileterek motor supaplarının açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Ayrıca pek çok otomobil markasının geliştirdiği motorda, devridaim pompasının hareket etmesine yardımcı olarak motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içinde ilerlemesinde görev almaktadır.

Dolayısıyla motorun en önemli parçalarından biri olan triger kayışı, hem eksantrik miline hem de devridaim pompasına verimli bir şekilde dönebilmeleri için gerekli olan hareketi sağlamaktadır. Bu yüzden triger kayışının zamanında değiştirilmemesi halinde motor sistemi içinde ciddi ve büyük çaplı masraflarla karşılaşılması gibi bir risk bulunmaktadır. Özellikle hareket halindeyken, ömrü dolduğu için işlevini yerine getirmeyen ve aktarım sırasındaki gerilimden kopan triger kayışı, motorun işleyişini saniyeler içinde alt üst edebilmektedir. Triger kayışının yüksek hızlardayken kopması, motor supaplarının kontrolden çıkmasına ve motor bloğunun iç kısmında geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Triger Kayışı Kaç Kilometrede Değiştirilmelidir?

Triger kayışı kilometre değişimi çok hassas bir konudur. Çünkü her otomobil markasının üretmiş olduğu yekpare tasarımdaki triger kayışlarının kalitesi farklı olabilmektedir. Ayrıca aracın kullanımında motorun sık sık zorlanması, özensiz kullanımı gibi unsurlar da bu değişimde etkili olabilmektedir. Genellikle triger kayışını ortalama kullanım süresi 3 veya 4 yıl olarak bilinmektedir. Ancak yoğun kullanılan araçlarda da 60 kilometrede bir değişimi yapılması da tavsiye edilmektedir.

Genellikle triger kayışının üretiminde kullanılan malzemeler kauçuk ve çelik tel-kumaş karışımıdır. Kompozit bir yapıya sahip triger kayışının bazı üst düzey markalarda kevlar, aramid ve karbon fiber gibi dayanıklı malzemeden üretildiği de görülmektedir. Dolayısıyla kullanılan aracın marka ve modelinde hangi malzemeden triger kayışının üretilmiş olması da değişim zamanını belirleyen unsurlardan biridir. Eğer standart kauçuktan üretilen triger kayışı mevcutsa, 60 kilometrede bir veya 3-4 yıl içinde değişim yapılması faydalı olacaktır. Bu noktada 60 km yapmayan araçlarda da 4 yıldan sonra kauçuk doğal yapısını kaybetmeye başladığı için kayışın kopma riski her geçen gün arttığı unutulmamalıdır.

Triger Kayışı Değişim Masrafları

Triger kayışının değişim maliyetleri, otomobilin marka ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Triger kayışını değişimi yapılan yerler otomobilin markasına göre yetkili ve özel servislerdir. Her servisin kendine göre belirlemiş olduğu işçilik ve malzeme ücretleri bulunmaktadır. Bu işlemler, motor kapağının açılarak yapılan bir işlem olduğu için standart bakım ve parça değişim ücretlerine göre biraz daha yüksek fiyatlıdır. Ancak zamanında değiştirilmeyen triger kayışının hareket halinde kopması durumunda, motorun soğutma sistemi parçalarından supaplarına kadar çok ciddi maliyette masraflarla karşılaşılması riski olduğu için araç sahiplerinin zamanında triger kayışı değişimi yapmalarına dikkat etmesi tavsiye edilir.

Müşteri Yorumları