Turbo Motorun Görevleri Nelerdir?

Otomobillerde yer alan turbonun görevleri neler, ne işe yarar biliyor musunuz? Peki turbo bakımı nasıl yapılır ve nasıl çalışır?

‘’Otomobilin Motor Gücünü Arttırmanın Yolları’’ yazısında da bahsettiğimiz gibi birkaç ufak işlem ve basit kurallara uyulduğu takdirde motor gücü arttırılacaktır, bu basit işlemlerin bir parçası da Turbo’dur.

Turbo; fazla soğuk havayı motora vererek performansını arttırır. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur dolayısıyla motorun içinden giren hava ne kadar yoğun ise patlama da o derece şiddetli olur. Bu sayede üretilen güç artar.

Otomobil performansını en üst seviyeye çıkaracak iki sistem vardır. Bunlar; süperşarj ve turboşarjdır.

Süperşarj

Dışarıdan gelen havayı basınçlı bir şekilde içeri püskürtecek şekilde tasarlanmıştır. 2 farklı çeşitte uygulanabilir. Emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilirse; mekanik bir değişiklik yapılmadan benzin akışının ayarı mümkün olur. Eğer throttle body’nin önüne mon edilirse; basınçlı havayı karşılamak için fazla yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekli olacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Süperşarj Çalışma Sistemi

Çalışma gücünü motor kayışlarından ve dişlilerden alır. Bu çalışma biçimi turboşarja göre daha fazla enerji gerektirir. Motorun çabuk yıpranmasına sebebiyet vermemesi için motor kompresyon oranı pistonların da değişmesi ile birlikte düşürülmelidir.

Ayrıca sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.

Süperşarj Fazla Benzin Tüketebilir

Aynı hacme sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor daha fazla sıkıştırma ile çalışacağından daha fazla enerji, daha fazla benzin yakacaktır. Buna ilaveten turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç yükleyemeyecektir.

Süperşarj’ın Avantajı

Turboşarjda turbonun devreye girebilmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekir. Ancak; turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri süperşarjın devreye girişini etkilemez.  

Turboşarj

Egzoz gazu ile çalışan bir süperşarj olarak tanımlamak doğru olacaktır Turboşarjı. Turbışarj, süperşarjın aksine gücünü egzoz gazı basıncından alır. 
Yanma odasında patlayan benzin hava karışımı, egzoz süpapşarından egzoz manifoltuna doğru itilir. Bu sırada giden gazın basıncı, turbonun pervanesini döndürerek gazın önemli bir kısmını türbüne doldurur.

Türbün Dolar

Türbün gazla dolar dolmaz ters yöndeki kompresör pervane de basınç yardımıyla dönmeye başlar. Bu esnada içeri giren toplam hava yoğunluğu benzinle birlikte ateşlendiğinde şiddetli patlamanın gerçekleşmesini sağlar.

Motor Patlamasına Sebep Olabilir

Turboda da kompresyon oranı süperşardaki gibi atmosferik motorlara oranla daha düşük tutulmalıdır. Aksi durumda yüksek basınç nedeniyle motor hızlıca yıpranacak, çok zorlandığı durumlarda patlamalara davetiye çıkaracaktır. Turbo uygulaması, gerekli durumlarda tüm aksamun değiştirilmesi suretiyle devreye girmelidir. 

Trübün Soğutulması Şart

Turbo motor kullanırken dikkat edilecek başka bir husus yüksek devirle kullanımdan sonra otomobilin kısa sürede olsa rölantide çalıştırılarak, türbün boşalması ve soğutulmasına fırsat tanınması. Türbün boşalmadan devam edilmesi halinde; bir miktar gaz içeride hapsolacak ve zamanla turboya ciddi oranlarda zarar verecektir. Turbo uygulamasında yüksek oranda verim almak için soğutma yöntemlerini devreye sokmak gerektiği unutulmamalıdır. 

Aracınızdan yüksek verim almak için motor gücünü arttırırken; sizin ve trafikteki diğer insanların güvenliğini arttırmak için  kasko sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net ile kasko değerleri listesi ve sigorta tekliflerine ulaşmak için hemen sigorta sorgulama yapın, dilerseniz araç kasko fiyatları için en uygun seçeneklere 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 3 dakikada ulaşın.

Müşteri Yorumları