Türk Sigorta Sektörü İlk 6 Ayda Yüzde 12’nin Üstünde Büyüdü

www.bestyayincilik.com
 
Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB), sigorta sektörünün 2012 yılına dair  6 ayın rakamlarını açıkladı.
 
Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Başkanı Mustafa Su'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda TSRŞB çatısı altına giren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve bu değişiklik dolayısıyla Birliğin yeni yapılanması hakkında da bilgi verilerek yeni yasa kapsamındaki değişiklikler aktarıldı.  
 
Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB), Ocak – Haziran 2012 dönemine ait sigorta sektörünün 6 aylık verilerini 4 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu. 
 
Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sektörün 2012 yılında beklenen istikrarı yakalayarak poliçe üretiminde toplamda yüzde 12'nin üstünde bir büyüme gösterdiğini vurgulayan TSRŞB Başkanı Mustafa Su şunları ifade etti: 
 
"Hayat dışı sigortaları yüzde 12,20 artarken, hayat branşında poliçe üretimi geçen yıla oranla yüzde 11,97'lik bir büyüme gösterdi. Geçen yıla oranla toplam poliçe üretiminde yüzde 41,17'lik bir büyüme gösteren sağlık sigortaları branşı ise diğer branşlar arasında poliçe üretimi artışında en ön sırada yer aldı." 
 
Sigorta sektörünü primler açısından da değerlendiren Su, hayat sigortaları branşında geçen yıla oranla bir düşüş yaşandığını belirterek "Hayat dışı rakamlarına baktığımızda primlerde yüzde 17'lik bir büyüme görülüyor. Genel toplamda ise primlerin yüzde 12,8 oranında arttığını görüyoruz" dedi.
 

TSRŞB Çatısı Altına Giren BES ile Birlik Yapılanmasında Yeni Bir Süreç Başladı

 
TSRŞB Başkanı Mustafa Su, Sigortacılık Kanunu ile ilgili değişiklik taslağının yürürlüğe girmesiyle sigorta şirketleri ve emeklilik şirketlerinin aynı meslek örgütü içerisinde birlikte hareket etmelerinin sağlandığını açıkladı. TSRŞB'nin çatısı altına giren BES'le beraber Birliğin yapılanmasında da yeni bir sürecin başladığını vurgulayan Su, bu birleşmenin sektöre sinerji getireceğini belirtti.
 
Toplantıda Ocak – Haziran 2012 dönemine ait BES rakamlarını da değerlendiren Su "Bu yılın ilk altı ayında yakaladığımız yüzde 14,6'lık büyüme ile 2 milyon 845 bin katılımcı sayısına ve 17 milyar'ı aşkın bir fon büyüklüğüne ulaştık.  2012'nin ikinci yarısında BES yasasının yürürlüğe girmesinin de etkisiyle, bu rakamların çok daha üstüne çıkacağımızı öngörüyoruz" dedi.
 

Yeni Yönetim Kurulu 20 Eylül'de Seçilecek

 
TSRŞB'de 20 Eylül 2012 tarihinde düzenlenecek yeni seçimin ardından, iki yıllığına seçilecek olan yeni Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Birlik Başkanı olacak. Yeni Yönetim Kurulu ise Birlik Başkanı, Hayat Dışı Yönetim Komitesi Başkanı, Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanı ve her iki komitece seçilen birer komite üyesi olmak üzere toplam beş kişiden oluşacak. 
 
Birliğin çatısı altına giren emeklilik şirketleri ile faaliyet kapsamı genişleyen Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği unvanı da, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSREŞB) olarak değiştirildi.
 

Niyazi Koçak TSRŞB Yönetim Kurulu Üyesi Oldu

 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin 10 Nisan 2011 tarihli Genel Kurul Seçimlerinde seçim sonuçlarına göre 37 oy alarak seçilen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı'nın Genel Müdürlük görevinden ayrılması nedeni ile üyeliği düştü. Boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Yedek Liste 2. Sırada 25 oy alan Ankara Anonim Türk Sigorta Şirketi Genel Müdürü Niyazi Koçak atandı.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL