Uzun Yol Dönüşü Araba Bakımı

Aracınızla uzun yola çıkarken kendinizi bu yolculuğa hazırladığınız gibi arabanızı da hazırlamanız gerekir.

Bu noktada araba bakımı büyük önem taşır. Aracınızda kontrol etmediğiniz arızası olan bir parça yüzünden hayati riskiniz olabilir.

Temizlemediğiniz araba parçalarının da daha kısa zamanda yıpranması, işlevini yitirmesi durumunda yenilerini ya satın almanız ya da tamir edilmesi gerekecek. Bunlar da maddi anlamda sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.Aracınız için gerekli onarımları, bakımları yaptıktan sonra yola çıkarak keyifli bir tatilin tadını çıkardınız. Tatilden döndükten sonra da arabanızın kontrollerini yapmalısınız. Daha yeni yaptığınızı düşünebilirsiniz fakat uzun yolculuk sonrası siz nasıl yorulduysanız aracınız da yorulur. Sürüş güvenliğiniz için bu bakımların ihmal edilmemesi gerekir.

Tatil Dönüşü Arabanız için Yapacağınız 5 Bakım

Fren Bakımı

Hayati risk taşıyan fren bakımının yapılması büyük önem taşır. Uzun yol sonrası frenleriniz yıpranmış olabilir. Fren hidroliğinin hidrolik deposunun 2 cm aşağısında olması gerektiğini unutmayın. Fren balatalarında da sorun varsa mutlka adeğiştirilmelidir.

Motor Bakımı

Arabanızın ateşlemesini kontrol etmeli, performansını gözlemlemeli, yakıt tüketimini incelemelisiniz.  Motorunuzun yağını da kontrol etmelisiniz. Eğer eskimişse verimli olması ve motora zarar vermemesi açısında değiştirmeniz gerekir.

Hava Filtresi Bakımı

Uzun saatler tozlu yollardan geçmek hava filtrenizi tıkayabilir. Hava filtresi tıkanmış olması yakıtınızdan da çok fazla çalar. Bu nedenle yakıt tasarrufu için mutlaka filtrenin temiz tutulması gerekir. Yakıt tasarrufu sağlamanın yollarına  “Yakıtta Tasarrufun Püf Noktaları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lastik Bakımı

Uzun yollarda zeminler de farklıdır. Bozuk, taş, toprak olan yollarda lastikleriniz yıpranabilir. Lastik kontrolünü yapmadan trafiğe tekrar çıkmak hayati risk taşır. Bu nedenle yıpranmış lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Ayrıca lastiklerin havası da inmiş olabilir basınç kontolü yapılmalı ve ideal olan seviyeye getirilmelidir.

Arabanın Yıkanması

Tatil dönüşü aracın temizliği de detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Yoldan sıçrayan toprak, çamur gibi maddeler aracınızın bazı parçalarının paslanmasına yol açabilir. Bu durumda onarım için masraflarınız da artar.

Araba bakımını ihmal etmediğiniz gibi kasko sigortanızı da yaptırın, aracınıza gelen zararlara karşı güvenceniz olsun. Sigortam.net üzerinden araç sigortası sorgulaması yaparak en uygun araba kasko fiyatlarına kolayca ulaşın.

Müşteri Yorumları