Araba ile Uzun Yola Çıkarken Yapılması Gerekenler

Uzun süreli bir seyahate çıkacak olan bir araç sürücüsünün mutlaka yapması gereken kontroller ve uygulamalar vardır.

Bu kontroller yapılmadan yola çıkılması hayati risk taşıyabilir. Bu nedenle tüm kontrollerin eksiksiz yapıldığından ve aracın tüm fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir.

Dolayısıyla araç sürücüsu yola çıkarken önce araçlarının gerekli bakımlarını yaptırmalı bu bakımların yapılmaması kazayla karşılaşılması sonucunda maddi ve manevi hasarlara sebebiyet vereceğini unutmamalıdır.

"Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu" yazımızı da mutlaka incelemenizi öneririz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Uzun Yola Çıkmadan Önce:

  • Motor yağını kontrol edin. Yağ, eksik ya da işlevini yitirmişse mutlaka değiştirin.
  • Soğutma suyunu kontrol edin. Eksikse su ekleyin ve devir daim yaptığından emin olun.
  • Cam suyunun kontrolünü de unutmayın. Gideceğiniz bölgedeki hava şartlarından tam emin olamayacağınız için bu hususa mutlaka önem verin. Olumsuz hava koşullarında camı temizlemek için cam suyuna ihtiyacınız olacaktır. 
  • Fren sistemi kontrolünü mutlaka yapın. Hayati risk taşıyan bu kontrol atlanmamalıdır. Fren ve fren sistemindeki arızalar sonucunda oluşan kazalar ölüm ve ciddi maddi manevi hasarlara neden olabilir. 
  • Rot ve balans ayarını kontrol ederek araç dengesinin uzun yola çıkmak için hazır olup olmadığından emin olun. Bu kontrol gelişmiş bilgisayar sistemleriyle kolayca yapılabilir. 
  • Lastik hava basıncı kontrolünü yapın. Doğru lastik basıncı aracın yola tutunmasını ve aracın yolda istediğiniz gibi hareket edebilmesini sağlar. 
  • Yağ sızıntısı kontrolü de mutlaka yapılması gereken kontroller arasındadır. Araçta yağ sızıntısı varsa araç işlevini yerine getiremeyeceği için kazalar meydana gelebilir.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigorta ile ilgili ayrıntılı bilgi alın.

Müşteri Yorumları