Vatandaşlıktan Çıkanlara BES Hakkı

Bilgi MerkeziBireysel Emeklilik SistemiVatandaşlıktan Çıkanlara BES Hakkı

Türk vatandaşlığından çıkmış olan kişilerin de Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı’ndan yararlanmasını sağlayan düzenleme Resmî Gazete’de yayınlandı.
Mavi Kart sahipleri yeni düzenlemeye göre BES %25 devlet katkısından yararlanabilecek. Halihazırda 1 milyona yakın kişinin mavi kart sahibi olduğu biliniyor.

Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, Türk vatandaşlığından çıkma izni isteyen kişilere verilir. Bu kişiler, çalıştıkları/ikamet ettikleri ülke vatandaşlığına geçerler, Türkiye’deki nüfus kütük kayıtları kapatılır.
Daha önce 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 25 inci maddesine tabi olan bu kişiler yabancı vatandaşlar ile aynı haklara sahipken 2009 yılında değiştirilen kanun maddesi ile daha geniş haklara sahip olmuştur.
Bireysel Emeklilik Sistemine bugün katılın, %25 devlet katkısından faydalanın!    
Mavi Kart sahibi kişiler;
* Seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.
* Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler.

BES Devlet Katkısı Nedir?

BES devlet katkısı, bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin birikimlerine devlet tarafından yapılan %25 katkıdır. Geriye dönük BES katkısı almak da mümkündür.
Bireysel Emeklilik Vergi Avantajı Rehberi

Yüzde 25 devlet katkısı ile birikimlerinizi değerlendirmek için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olun. Sigortam.net üzerinden BES Başvuru Formu doldurun, bilgilerinizi anlaşmalı sigorta şirketlerine iletelim, sigorta şirketleri BES tekliflerini sunmak üzere size dönüş yapsınlar.
Mavi kart sahibi kişiler;
PAYLAŞSigortamNetSigortamNetSigortamNet
 

Müşteri Yorumları