Yakıt Tüketimi İle Vites Kullanım Detaylarının Bağlantıları Nelerdir?

Günümüzde otomobil sahibi olmak, hem büyük bir ihtiyaç hem de bir lüks halini aldı. Aracın sigortası, bakımı veya ek gider olabilecek pek çok konuda yakıt tasarruflu yapılmaya çalışılsa da hep bir gider söz konusu. Araç giderlerinde amaçlanan tasarrufun elde edilmesinde araç kullanım tarzının önemli bir yeri var. Örneğin; çok fazla gaza yüklenilmesi veya ani fren hareketleri gibi aracı zorlayan durumlar yakıt tüketimini arttırır.

Yakıt tüketimi ile ilgili merak edilen bir diğer konu da “Araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar?’’ sorusunun yanıtı. Dönem dönem tartışılan bu konu ile ilgili bir çok yargı var. Genel olarak düşünülen mantık ”motor çalışırken araç her zaman fazla yakar ” düşüncesidir ancak gerçekte olan tam tersidir. Yakıt tasarrufu konusundaki yanlışlar sadece vites kullanımı ile ilgili değildir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yakıt Tüketimi Ve Vites Kullanımı Arasındaki İlişki

Vites kullanımı ile ilgili öncelikle şunu belirtmekte fayda var; seyir halindeyken vitesi boşa atmak her ne olursa olsun yanlış bir harekettir. Boş vites sayesinde kamyon-otobüs gibi ağır vasıta araçlar yokuş aşağı inişte frenleyici etkiden kurtulur. Vites ve yakıt tasarrufu ise birbiriyle çok bağlantılıdır. Vitesin yanlış kullanım biçimleri, yakıtın harcanma kapasitesini arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın hareket halinde boşa atılması, güç iletimini sağlayan şanzımanın devreden çıkmasına neden olur. Vitesin boşa alınma aşamasında araç pistonları bir süre hareket etmeye devam eder ve tekrar ateşleme yapar. Vites boştayken yakıtın harcanma kapasitesinin artması, bu durum nedeniyle ortaya çıkar.

Vitesin boşa alınması yerine normal devirde kullanımı, motorun kendi kendisine çalışmasına ve aşırı hızlanmanın önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yani vites kullanımı, yakıtın tükenme hızını oldukça düşürecektir.

Vites kullanımının sağladığı bir avantaj da yokuş inerken fren yükünü azaltmasıdır. Rampa çıkarken vites kaçta kullanılıyorsa, inerken de aynı vites ile inilmelidir. Böylece frenlemenin etkisi de artacak , araç fazla hızlanmadan güvenli bir şekilde yokuştan inilebilecektir.

Görüldüğü gibi aracı viteste kullanmak, hem yakıtın yavaş tükenmesinde hem de güvenli sürüşte önemli bir etkendir. Yakıt tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıracak pek çok yöntem var, bunlardan bazılarını sizler için sıraladık.

Yakıt Sarfiyatını Önlemenin Yolları

  • Elinizden geldiğince kısa mesafelerde araç kullanmayın. Sürekli yapılan kısa yolculuklar ve soğuk araç parçaları, astikler ve uygunsuz motor yağlama nedeniyle yakıt ekonomisi üzerine ağır faturalar yüklüyor.
  • Sürüş için tamamen hazır olmadan araç motorunu çalıştırmayın,
  • İmkanınız varsa, trafiğe çıkacağınız saatleri yoğunluğun az olduğu zamanlara ayarlayın,
  • Genellikle yazın camların açılması sebebiyle yakıtın tüketim oranı artabiliyor. Çünkü; rüzgarın etkisi yakıtın tükenmesini hızlandırıyor.
  • Aracınızın taşıdığı yük de yakıtın daha fazla tükenmesi olarak geri döner. Bu yüzden aracınızda gereksiz ağırlıklara yer vermemeye çalışın.

Yıllık otomobil masraflarından tasarruf yapmanızı kolaylaştıracak bir diğer yöntem de kasko alırken uygun fiyatlı teklifleri görerek doğru kararı verebilmektir. En uygun kasko fiyatları için kasko tekliflerinizi internet üzerinden görebilir, dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları