Vites Kullanımın Yakıt Tüketimine Etkisi

vitesin yakıt tüketimine etkisi 1

Günümüzde otomobil sahibi olmak hem büyük bir ihtiyaç hem de bir lüks haline geldi. Aracın sigortası, bakımı, ek giderleri derken çıkan tüm masraflar birçok insanı, aracını tasarruflu kullanmaya ve yakıt tüketimini azaltmaya teşvik ediyor. Bunun için de sürücüler, yakıt tüketimini artıran uygulamaları yaparken daha dikkatli oluyor. Yakıt tüketimini artıran nedenlerin başında ise yüksek hız, ani fren, aracın sık sık durup kalkması gibi aracı zorlayan hareketler; yani temelde sık vites değiştirmek geliyor.

Vites, aracın gücünü ve hızını değiştiren sistemin bir parçasıdır. Aracın gücünü ve hızını belirleyen sisteme de vites kutusu, yani bilinen adıyla şanzıman denir. Şanzıman sistemi, motorun işlevini doğru ve ekonomik bir şekilde yerine getirme noktasında önemli olan, vites değişikliği işlemini sağlayan parçadır.

Vites yoluyla motoru zorlamadan tekerleklerin devir hızını aşamalı olarak arttırmak ya da azaltmak yerine yapılan ani frenler ve ani hızlanmalar ise hem şanzıman dişlisi gibi aracın bazı sistemlerine zarar verir hem de araca fazla yakıt harcatır.

Hızlanma ve fren yapma gibi uygulamalarla artan yakıt tüketiminden tasarruf etmek için de zaman zaman sürücüler, özellikle eğimli yollardan inerken vitesi boşa almayı tercih ederler. Peki, yakıt tüketimi açısından düşünürsek araç yokuştan inerken vites boşta mı olmalı?

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Vitesi Boşa Almak Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

Yokuş aşağı giderken vitesi boşta çalıştırmanın yakıt tüketimine olan etkisi konusunda çeşitli tartışmalar olsa da sorunun cevabı aslında bellidir: Yokuş aşağı giderken vitesi boşa almak, yakıt tüketimini olumsuz etkiler.
 
Vitesi boşta çalıştırmak, vites kutusuyla motor sistemi arasındaki bağlantıyı koparır. Bu da aracın rölantide çalışması (motor çalışırken aracın hareketsiz kalması) anlamına gelir. Rölantide çalışan araç da bilinenin aksine fazla yakıt harcar. Çünkü vitesin boşa alınma aşamasında araç pistonları bir süre hareket etmeye devam eder ve tekrar ateşleme yapar. Ateşleme yapmak ise yakıt tüketimi demektir. Peki, yakıt tüketimini azaltmak için neler yapılabilir?

Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

vitesin yakıt tüketimine etkisi 2

Vitesi boşa almak yerine gerekli devirde kullanmak, motorun kendi kendine çalışmasını ve aşırı hızlanmanın önüne geçmesini sağlar. Bu sayede daha az yakıt tüketmiş olursunuz. Hem yakıt tasarrufunu sağlamak hem de otomobilinizin yıllık harcamalarını en aza indirmek için dikkat etmeniz gereken diğer konular ise şunlar:

  • Hız ayarı: Hızınızı mümkün olduğunca azaltın. Mesela 80 km/s hız ile gitmeniz gerekiyor ve siz 130 km/s hız ile gidiyorsanız yakıt tüketiminiz artar. Aynı şekilde gitmeniz gereken hızın çok altında gidiyorsanız da yakıt sarfiyatınız artar.
  • Klima kullanımı: Klima kullanımında aracın motoru aktif hale gelir. Bu yüzden siz 70 km/s hızdan daha hızlı gidiyorsanız yakıt tüketiminiz ortalama %10 civarında yükselir. Özellikle rölantide klima çalıştırmak yakıt sarfiyatını önemli ölçüde arttırır.
  • Yağ ve hava filtrelerinin bakımı: Yağ ve hava filtrelerinin bakımlarını düzenli yaptırmadığınız takdirde bakımsız filtreler hem tıkanır hem de motoru aşındırır. Tıkanan filtreler yakıt sarfiyatını yükseltirken eski ve yıpranmış filtreler de ileride masraf çıkarabilir.
  • Aracın vites yüksekliği: Sürüş sırasında aracınızı mümkün olduğunca yüksek viteste kullanın. Çünkü aracı düşük viteste kullanmak fazla yakıt harcanmasına sebep olur.
  • Gereksiz yükler: Aracınızda bulunacak ekstradan 25 kg yük, aracınıza %0.5-1 oranında daha fazla yakıt harcatır. Bu nedenle kullanmayacağınız eşyayı aracınızda depolamamanız önemlidir.
  • Lastik basıncının değeri: Lastiklerin basıncı yeterli değilse tekerlekler hareket etmek için daha fazla enerji harcar. Ayrıca tekerlekler de yıpranır. Bu yüzden lastiklerin hava basıncını düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var.

Aracınızın düzgün ve verimli çalışabilmesi, yakıt sarfiyatını önlemesi, yıllık araç masraflarını azaltmak için aracınıza düzenli olarak bakım yaptırmanız önemli. Harcamalarınızı azaltmanın bir diğer yolu da kasko alırken uygun fiyatlı teklifleri değerlendirerek doğru kararı verebilmektir.

En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko tekliflerini görebilir, dilerseniz de 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızı arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları