Kışın Yakıt Giderlerini Nasıl Azaltabiliriz?

Evlerimizde harcadığımız enerjinin %85 gibi büyük bir bölümünü ısınmak için kullanıyoruz. Kış aylarında ise yakıt giderimiz oldukça artıyor ve bütçemizi iyice zorlar hale geliyor. Evlerde ısınmak için kullandığımız yakıtın ve enerjinin büyük kısmının tasarruf tedbirleri almadığımız için boşa gitmesi ise hem aile bütçemize hem de ülkemize zarar veriyor.
Kışın alacağımız tedbirler ile ısınma masraflarında %50’ye varan tasarruf sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? İsterseniz bu kısa ve uzun vadeli tedbirlere bir göz atalım: 
Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortası ile güvencede olmasını sağlayın!
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00

Yakıt Giderlerini Azaltmak için Kolayca Yapılacak Uygulamalar

 

 • Eve kullanılmayan oda ve mekanların radyatörlerini ve kapılarını kapalı tutarak ısının ihtiyacımız olan bölümlerde kalması sağlanabilir. Alan büyüdükçe ısıtması zorlaşmakta ve masraf artmaktadır.
 • Kat kaloriferi kullanıyorsanız, yani evin ısısını kendiniz ayarlama imkanına sahipseniz, kombiyi gece kapatıp gündüz açmaktansa (veya gündüz evde kimse yoksa kapalı tutup gece açmaktansa) sürekli daha düşük ancak aynı ısıda bırakmanız daha ekonomik olacaktır.
 • Radyatörlerin üstlerini kapatacak cisimler koymamalı ve önlerinde kanepe gibi ısıyı eşit yaymalarını önleyecek büyük ve masif mobilyalar bulundurulmamalıdır.
 • Kombilerin ve kazanların bakımı, yakıt tasarrufu açısından ihmale gelmeyecek bir konudur. Bakımlı bir sistem her zaman en doğru şekilde çalışacağından, ekstra masraflar çıkmasını da önleyecektir. Her sezon başında ısınma sisteminizin bakımını yaptırarak ortaya çıkabilecek sürpriz ve gereksiz masraflardan kaçınabilirsiniz.
 • Radyatörlerin ekonomik çalışmasını sağlamak için termostatik radyatör vanaları taktırılması önerilmektedir. Termostatik vanalar, radyatör vanası üzerine takılmış bir termostattan oluşmaktadır. İstenen oda sıcaklığı termostat üzerindeki ölçek ile ayarlanmakta, oda istenen ısıya ulaştığında vana sıcak su girişini engellemekte ve böylece kombinin fazladan yanması önlenmektedir. Oda sıcaklığı düştüğünde vana sıcak su girişine izin vermekte ve bu şekilde radyatörlerin sürekli ısı yayması değil, odanın istenen derecede tutulması sağlanmaktadır. Termostatik vanalar ile merkezi sistemlerdeki katlar arasındaki ısınma farkı da giderilmiş olacaktır. Böylece tüm daireler istendiği gibi ısıtılacak ve tüm bina için aynı konfor sağlanmış olacaktır.
Unutmayın ki konfor derecesinin üzerindeki her bir derece için yakıt tüketimi %7 artmaktadır. Bu nedenle evin gerekli konforu sağlayan sabit bir ısıda tutulması önemlidir.
 • Sağlık açısından ev aşırı ısıtılmamalıdır. 18 – 22 derece arasındaki sıcaklık idealdir. Evi daha fazla ısıtmak yerine vücut ısımızı artıracak önlemler almak daha iyidir.
 • Kış aylarında vücüdumuzu yiyecekler yardımıyla ısıtmak ve güçlendirmek de bütçemize faydalı olacaktır. Bal, pekmez gibi doğal ısıtıcı besinler tüketmek vücut ısımızı 1-2 derece artırarak soğuğu daha az hissetmeyi sağlayacaktır.
 • Yediklerimiz kadar giydiklerimize de dikkat etmemiz, yine soğuk hava ile daha iyi başa çıkmamıza yarayacaktır. Kış aylarında tek bir kalın kazak yerine daha ince bir kaç kat şeklinde giyinmemiz, katlar arasında ısı depolanacağından, dışarıdaki soğuğu daha az hissetmemizi sağlamaktadır. Evdeyken de bol ve katlı giysiler giymek, kombinin ve radyatörlerin ısısını çok artırmamızı engelleyecektir.
 • Evimizde kolayca alacağımız önlemlerinden biri de güneş alan cephelerdeki pencerelerin sürekli temiz olmasını sağlamaktır. Bu sayede kış aylarında eğik gelen güneş ışıkları, eve olabildiğince fazla girecek, yansıma en aza inecektir. Gün içinde ısınan odaların gece enerji ihtiyacı azalacaktır.
 • Isı kayıplarını önlemek için kapı ve pencerelerdeki boşluklar kontrol edilmeli ve sıcak havanın dışarı kaçması önlenmelidir.
 • Klima ile ısınan evlerde ve işyerlerinde, klimaların bakımları zamanında yapılmalı, filtreleri kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

Yakıt Masraflarını Azaltmak için Uzun Vadede Yapılabilecekler

Isı Yalıtımı

Konutlarda ısınma masraflarını düşürmek için yapılabilecek en faydalı ve kârlı yatırım ısı yalıtımıdır. Bir evde veya işyerinde ne kadar çok ısı kaybı olursa, o kadar çok yakıt harcanması gerekir. Yalıtımı yapılmış binalarda diğer binalara kıyasla yakıt tüketimi %30 ile %80 arasında azalmaktadır.
Isı kayıplarını önlemek için yapılan ve mantolama denen yalıtım sonucunda sadece kış aylarında ısınma giderleri değil, yaz aylarında da soğutma giderleri düşmektedir. Böylece tüm yıl boyunca ısıtma-soğutma anlamında tasarruf yapmak mümkün olmaktadır. Isı yalıtımı tek bir seferde yapılmakta, maliyetler açısından geri dönüşü 3 yıl gibi kısa bir sürede olmaktadır.

Pencerelerin Değişmesi

Çift camlı ısı cam pencereler ısıyı içeride tutmakta tek camlı pencerelere göre daha verimlidir. Dış duvardaki pencere alanlarının büyük olması da ısı kaybını artırmaktadır. Bir duvardaki pencere alanı, duvar alanının maksimum %10 – 15’i kadar olmalıdır. Eğer pencereleriniz çok sayıda ve geniş ise, pencere değiştirme esnasında bir kısmını ördürebilir ve alanını düşürebilirsiniz. Bu sayede ev içindeki ısı kaybınız da azalacaktır.

Doğalgaz

Mümkün olan yerleşimlerde doğalgaza geçilmesi ısınmayı daha ekonomik hale getirecektir. Büyük binalarda kat kaloriferi yerine merkezi ısıtma sistemi ve termostatik radyatör vanalarını kullanılması yüksek ısınma giderlerini önleyecektir.

Hem Kendi Cebinizi Hem de Dünyayı Korumak için Enerji Tasarrufu Konusunu İhmal Etmeyin

Evimizde bütçemizi dengelemek ve meydana gelebilecek ekstra masrafları önlemek için konut sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Size en uygun sigorta paketlerini incelemek ve sigorta şirketlerinden teklif almak için Sigortam.net müşteri temsilcilerine ister online, isterseniz de telefonla ulaşabileceğinizi unutmayın.

Benzer İçerikler

Audi Kasko Sigorta Sorgulama

Audi marka aracınız için en uygun kasko sigortası Sigortam.net’te. Anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerini incelemek...için kasko sigorta sorgulama yapın, Audi kasko fiyatları ve seçeneklerini görün, size en uygun Audi kasko...sigortasını seçin.

Sigortam.net ile %45’e varan fiyat avantajını yakalayın, aracınıza en uygun kasko sigortasına sigorta sorgulama işlemi ile 3 dakikada ulaşın.

Audi markası...Türkiye’de çoğunlukla A3, A4 ve A6 modelleriyle tanınan bir Alman otomobil markasıdır. Dünyanın ilk 4...çekirdekli binek aracını üreten firmanın en tanınan serileri A ve Q serileridir.

Kasko Sigorta Sorgulama...Yapabileceğiniz Diğer Markalar

Chevrolet Kasko Sigorta Sorgulama
Citroen Kasko Sigorta Sorgulama
Dacia Kasko Sigorta...Sorgulama
Fiat Kasko Sigorta Sorgulama
Ford Kasko...Sigorta Sorgulama

Demir SigortaDemir Sigorta
kasko ve trafik...sigortası başta olmak üzere farklı sigorta alternatifleriyle tüketicilerine hizmet sunmaya devam ediyor.

Demir...Sigorta Hakkında

1989 yılında Gothaer Alman Sigorta olarak kurulan Demir Sigorta 1990 yılında Gothaer-Demir...ismini almıştır. En son adı Demir Sigorta olan şirket 1997 yılında Cıngıllı Holding bünyesine katılmıştır. 2003 yılından...beri Demir Finansal Grup Holding iştiraki olarak faaliyetine devam eden Demir Sigorta A.Ş. 2013 sonunda Cynvest S.A.L. Holding ile...Groupmed International tarafından devralınmıştır. Sigortam.net sigorta sektöründe hizmet veren Demir Sigorta...gibi en iyi sigorta şirketlerini bir araya getirerek hizmet kalitesini sürdürüyor. Sizler de Sigortam.net’in en uygun sigorta...fiyatlarıyla sigortalanabilirsiniz. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilir,detaylı...bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL