Yakıt Tüketimi Araç Seçimini %91 Etkiliyor

Otomobil almak veya otomobilini yenilemek isteyen sürücüler, en doğru ve en az maliyetli araca ulaşmak için hummalı bir araştırma içine giriyor; eş-dosttan fikir alınıyor, galerilerde araçlar inceleniyor, forumlarda sorular soruluyor. Peki bunların bir veya birkaçını birden gerçekleştiren Türk sürücüleri en çok hangi otomobillere yöneliyor?

Bu sorunun cevabını en iyi şekilde verecek olan araştırma, Dünya’nın en büyük sistem üreticilerinden biri olan Bosch tarafından gerçekleştirildi. Bosh Türklerin araç kullanım alışkanlıkları üzerine detaylı bir araştırma gerçekleştirdi. Otomativ Araştırma’sına katılanların %83’ü binek otomobil sahiplerinden oluşuyor.

Otomobil almadan önce dikkat edilecekler ve düşünülmesi gerekenler ile ilgili bilgi için;”Otomobil Alırken Düşünmeniz Gereken Giderler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

%45 Oranla Dizel Araç Kullanıcıları ilk Sırada

Araştırma verilerine göre; binek otomobil sahiplerinin %45’i dizel kullanırken %26’sı benzinli, %29’u ise LPG ‘den yana. Kullanıcılara araçlarını değiştirmek istediklerinde ne tür araçlara yönelecekleri sorulduğundaysa, verilen cevapların çoğunluğu yine dizelden yanaydı; %59 oranla tercih edilen dizel araçları % 21 LPG, %19 oranla benzinli araçlar izledi.

İstanbullu araç sahiplerinin yeni araç tercihinde %73 oranla dizel ilk sırada çıktı. Sürücülerin %79’unun tercihlerini çevreci araçlardan yana kullanmaları da araştırmanın ortaya koyduğu önemli sonuçlardandı.

Yeni Araç Seçiminde Yakıt Tüketimi Önemli Bir Kriter

Araştırma sonuçlarında, yeni araç alımlarında %91 oranla yakıt tüketiminin de önemli bir kriter olduğu görülüyor. Araç tercihlerini etkileyen diğer değişkenler; %55 ile araç fiyatı, konforu, yakıt tipi ve markası olarak sıralanıyor.

Araştırma kadınların ve erkeklerin tercihleriyle ilgili önemli sonuçları da ortaya koyuyor. Verilere göre erkek kullanıcılar %58, kadın kullanıcılar %46 fiyata, kadın kullanıcılar %58 erkekler ise %48 konfora daha fazla önem veriyor. Yakıt tipine erkekler daha fazla dikkat ederken; kadınlar aracın dizaynına önem veriyor.

Güvenlik sistemlerine, yakıt tasarrufu ve aracın çevreci olması kadar önem verilmediği görüldü. Araştırmanın ortaya koyduğu bu sonuç; sürücü güvenlik sistemleri üzerinde yeterince bilinçli olunmadığını da göstermiş oldu.

Araç Kullanmak Her 5 Kişiden Birinde Stres Yaratıyor

Sürücülerin trafikteki hislerini de inceleme fırsatı yaratan bu araştırmaya göre; araba kullanmak her 5 kişiden birinde strese sebebiyet veriyor ve 5 sürücüden 2’si araba kullanmak zorunda olduğunu söylüyor. Bu zorunluluk hissi İstanbul’daki sürücülerde çok daha fazla hissediliyor. Strese neden olan durumlarsa, %72 ile trafik yoğunluğu ve % 62 ile ani fren hareketleri olarak sıralanıyor.

Sürücüler En Çok Park Sorunu Yaşıyor

Araba kullanırken yaşanılan zorluklar arasında, haftada 2 ila 6 kez arasında akşam karanlığı ve trafik yoğunluğunda, 2-3 kez sıkışık trafikte araba kullanmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Sürücüler, haftanın 2-3 günü park yeri bulma, 2 günü dar alana park etme, 2 günü ise yoğun trafikli alanlara araçlarını park etme zorluğunu yaşıyorlar.

Trafikte sıklıkla karşılaşılan ve sürücüleri zorlayan diğer durumlar arasındaysa, şerit değişiminde kör noktada araç bulunması, trafik hali nedeniyle takip mesafesini aşmak, hız limitlerini koruyamamak, trafik işaretlerini gözden kaçırmak yer alıyor.

Dizel veya LPG tüm araçları koruyacak olan kasko ve trafik sigortasıdır. Sizde hala araç sigortanızı yaptırmadıysanız, Sigortam.net üzerinden araç sigorta sorgulama yaparak en uygun kasko sigortası listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL