Yarıyıl Tatili için Etkinlik Alternatifleri

Bu yıl da okulun ilk yarısı bitti ve sömestr tatili geldi. Çocuklarımızın ellerinde karneleri, bizden tatil boyunca onları eğlendirmemizi bekliyorlar. Biz de size yardımcı olmak amacıyla yarıyıl tatili için yapılabilecek etkinlik alternatiflerini bir araya getirelim istedik.

Gezi – Seyahat

Aileler, kış tatillerini sömestr zamanına denk getirdiğinden bu dönemde turlarda da oldukça fazla çeşitlilik söz konusu oluyor. Kayak tatillerinden sıcak ülkelere yapılan yolculuklara kadar hemen hemen her bütçeye uygun bir aile tatili bulunabilir.

Kaplıcalar

Yurtiçinde kar seviyesinin de iyi olmasıyla akla gelen ilk yerler dağlar ve kayak merkezleri olsa da bir kaç günlüğüne sıcak bir yerlere gitmek de fena fikir değil. Soğuk havada kaplıca otellerinden birinde ailecek yapılacak bir tatil eğlenceli olduğu kadar dinlendirici de olabilir. Çocuklar da sıcak suların içinde havuz keyfi yapabilirler.

Kültür Turları

Şehir içinde yapılacak günlük geziler ile çocukların gitmeyi sevdikleri noktalar gezilebilir. Örneğin İstanbul’da boğaz turu, oyuncak müzesi gezisi gibi alternatif yerler bulunabilir.

Şehir etkinlikleri

Sömestre’de şehir içi aktiviteler de artık oldukça fazla. Çocuklar için hazırlanmış dans şovları, tiyatrolar, sinemalar ve AVM’lerde yapılan özel etkinlikler ile gün içinde çocuğunuzla sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.
Çocukları küçük yaşta tiyatro ve operayla tanıştırmak için de sömestre tatili iyi bir zaman olabilir. Şehir ve Devlet
Tiyatro’larının çocuk oyunları ve çocukları için özel opera ve bale gösterilerini takip ederek eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

Sanat Kampları

Eğitim kurumları artık Şubat tatiline özel mini sanat kampları düzenlemeye başladı. Bu kamplarda yer alan elişi, müzik, heykel, çamur, kukla, dans gibi derslerde çocuklar hiç sıkılmadan bütün günlerini geçirebiliyor, hem de yeni arkadaşlar edinebiliyor. Öğrendikleri yeni şarkılar ve oyunlarla da eğlencelerini evde devam ettirebilirler.
İnternette kısa bir araştırma ile size yakın bir sanat kampı bulabilirsiniz.

Cam Obje Yapımı

Cam Ocağı Vakfı, her yıl sömestr tatilinde çocuklara ve ailelerine özel cam atölyeleri düzenliyor.

Yemek Kursları

Artık büyükler için açılan kursların neredeyse hepsi küçükler için de mevcut. Bunlardan biri de tatlı- pasta- çikolata yapımı kursları. Yarıyıl tatili için özel hazırlanan programlar ile çocuğunuzla birlikte çok çeşitli yiyecekler yapmayı öğrenebilirsiniz.

Bilimsel Deneyler

Yeni şeyler öğrenmekten, çevresini incelemekten zevk alan çocuklar için Bilim Merkezi tarafından Kış Bilim Okulu düzenleniyor. Sömestr boyunca haftalık olarak devam eden bu programda çocuklar bilim ve sanat dallarında deneyler yapma ve uygulamalı atölyelere katılma fırsatı buluyor.

Ev Etkinlikleri

Etkinliklerinizi evden çıkmadan yapmayı tercih ediyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atın:
– Kitap tiyatrosu: Okula giden çocuğun sömestre ödevlerinden biri de mutlaka kitap okumakdır. Ancak çocuklar tatilin verdiği heyecanla vakitlerini okuyarak harcamak istemezler. Bu durumda onlarla birlikte okuyacakları kitapları canlandırabilir ve evde tiyatro haline getirebilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız oyunu misafirlerinize veya kendi arkadaşlarına sunabilirsiniz.
– Yüz boyama: Bu etkinlik için özel kalemlerden alabilir ve kendi yarattığnız desenleri birbirinizin yüzüne uygulayabilirsiniz. Hatta evdeki diğer bebeklerin de yüzlerini boyayarak renklendirebilirsiniz. Bu aktivite daha çok kızlara hitap ediyor gibi görünse de erkeklerin sevdiği karakterleri yüzlerine uygulayabilirsiniz.
– Ev tamiratı: İlk bakışta garip gelse de çocuklar evdeki temizlik ve tamirat işlerinden oldukça fazla keyif alırlar. Eğer evinizde boyanacak bir duvar, onarılarak bir eşya varsa, bu işlemi çocuğunuzla birlikte yapmanız uzun uzun vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
– El işi hediyeler: Belli bir konsept çerçevesinde – örneğin ailenin tüm üyelerine beğenecekleri birer hediye yapmak gibi – çocuğunuzla yaratıcı fikirler üretip bunları sunabilirsiniz.
– Mutfağa girin: Ev işi gibi mutfak işleri de çocukları uzun zaman oyalayacak aktiviteler arasında. Basit şekilli kurabiyelerden, pastaye kadar bir çok şey deneyebilirsiniz. Daha önce bildiğiniz yiyecekler yerine sizin de ilk defa yapacaklarınızı denemeniz daha eğlenceli olacaktır.
Tüm bu etkinlikler iyi vakit geçirmeyi sağlasa da, bütün bir okul dönemi boyunca yorulmuş olan miniklerinizin Şubat tatili boyunca iyice dinlendiklerinden de emin olmayı ihmal etmeyin. Ne kadar enerji dolu olsalar da kış hastalıklarının yorgun vücutları daha kolay ele geçirdiğini unutmayın.
Ailenizi olumsuz sağlık durumlarına karşı güvenceye almak için özel sağlık sigortanızı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bol eğlenmeli ve dinlenmeli bir yarıyıl tatili diliyoruz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL