Yeni BES Kesintilerinde Değişiklik Gerçekleşti mi?

Yeni BES düzenlemesi 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Mevcut BES uygulamasında %8 olan yönetim gider kesintisi üst limiti yeni düzenleme ile birlikte en fazla %2 olacak şekilde uygulanmaktadır.
Bireysel emeklilik sözleşmesine 3 ay boyunca herhangi bir ödeme yapılmaması halinde katılımcı, ödemeye ara vermiş olur. Ara verilen her tam ay için 2 TL’yi aşmayacak şekilde birikimden ara verme yönetim gider kesintisi alınır. Bir yıldan fazla ara verme durumunda bireysel emeklilik hesabına ait emeklilik gözetim merkezine ödenen sabit giderler birimden indirilebilir.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında birikimlerin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonlarına ait giderlerin karşılanması için fon gider kesintisi uygulanır. Bu kapsamda yapılan fon gider kesintisi üst sınırları fonlar bazında şöyledir:

Var olan emeklilik kazancınızla beraber ayrıca bir kazanç sağlamak, çalışırken yaşadığınız standardı korumaya yardımcı olmak için bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak Sigortam.net ’ten başvurunuzu hemen yapın.

Müşteri Yorumları