Yeni Eğitim Yılı Başladı, Peki ya Harcamalar?

Okul heyecanı yine başladı. Yeni okula başlayan minikleri değişik ve heyecanlı günler bekliyor. Daha büyük öğrenciler ise arkadaşlarıyla buluşuyor. Okul dönemi öğrenciler için belki eğlenceyi ve yeni dersleri ifade ediyor, ama aileler için bir gerçek var ki, o da eğitim döneminde yapılan harcamalar.
Okula giden çocuğunuz varsa, eğitim yılı başında ve tüm yıl boyunca harcamaları kontrol altında tutmanın yollarını sizin için yazdık.
 

Okul Harcamaları Ne Durumda?

 
EğitimBirSen’in yaptığı bir araştırmaya göre, okul öncesi eğitime başlayan bir öğrenci için ortalama 250 TL harcama yapılırken, bu ilköğretimde 400 TL, lise de 525 TL’yi buluyor. Eğitim için yapılan harcamaların %75’inin okul başlamadan önceki ay içinde yapıldığı belirlenmiş.

Ekonomik Bir Eğitim Yılı Geçirmek için Neler Yapılabilir?

 
Okula giden çocuğunuz için ekstra bir takım harcamalar yapmanız kaçınılmaz. Bu harcamaları akıllıca ve ekonomik bir şekilde yapmak için tavsiyelerimize bir göz atın:
 
Büyük marketler: Ebeveynler harcamalar konusunda her zamankinden daha dikkatli. Özellikle alışveriş merkezlerinde satılan hesaplı ürünler oldukça rağbet görüyor. Okul alışverişi için büyük marketlere bakmak ekonomik seçimler yapmanızı sağlayabilir.
 
Araştırmalara göre piyasaya yeni giren ürünler ilk olarak İstanbul’da kabul görüyor. Tüketimdeki bu farkı da alım gücü etkiliyor. Yüksek fiyatlı ve kaliteli ürünlerin tüketimi büyük şehirlerin dışına çıkıldıkça azalma gösteriyor. Bunun anlamı da alışveriş yapılan semt ve bölgeye göre de fiyatların değişmesidir.
 
Yaşadağınız semtin dışındaki yerlere de bakmanız, aynı ürünleri daha uygun fiyata bulmanızı sağlayacaktır.
 
Toptan almak: Toptan alışveriş için tanıdığınız bir kaç aile bir araya gelebilir ve ihtiyaç listenizi çıkartabilirsiniz. Bu şekilde daha büyük miktarda malzeme için yapılacak alışverişte pazarlık gücünüz artacaktır.
 
İnternetten alışveriş: Teknoloji geliştikçe alışveriş kanalları da artıyor. İnternette fiyat araştırması yapmak, mağazaları dolaşmaktan çok daha zahmetsiz ve kolay. Ayrıca zamandan ve ulaşımdan da tasarruf yapmanızı sağlıyor. İnternette kırtasiye ve giyim satan onlarca mağaza bulunuyor. Kısa bir araştırma ile istediğiniz ürünleri karşılaştırmalı olarak görebilir, seçtiğiniz ürünleri ister doğrudan internetten isterseniz de mağazaya giderek alabilrsiniz.
 
Böylece en ekonomik ürünleri seçmeyi de garantilemiş olursunuz.
 
Özel alışveriş siteleri: İnternet üzerinde son iki yıldır “private shopping” adı verilen, özel üyelikle girilebilen ve ürünleri çok avantajlı fiyatlara satan siteler mevcut. Bu sitelerde genelde kaliteli ürünler %80’e varan indirimlerle satılmakta. Ayrıca bu siteler önemli gün ve tarihlerde özel kampanyalar yaparak ihtiyacınız olan ürünlere kolayca ulaşmanızı sağlamaktalar. Kıyafet, kırtasiye, çanta ve diğer okul ihtiyaçları için bu siteleri kullanmak da ekonomik yöntemlerden biri.  Çocuğunuz için yapacağınız alışverişlerde Unnado.com adlı çocuklara özel ürünler satan özel alışveriş sitesini önerebiliriz.
Marka tutkusunun önüne geçmek: Eğitim sektöründeki harcamalara bakıldığında lise ve üniversite öğrencilerinin aylık ortalama olarak daha fazla para harcadığı görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise marka tutkusu.
 
İlkokul öğrencileri daha çok renklere önem verirken, yaş büyüdükçe marka bağımlılığı ortaya çıkıyor ve harcamalar da buna göre artıyor. Kırtasiye ürünleri satan mağazalar ve marketlerde futbol takımlarının özel ürünleri, üzerinde bilinen markaların olduğu malzemeler diğerlerine göre daha pahalı satılıyor.
 
Marka bağımlılığını aslında sadece eğitim döneminde değil, çocukların tüm hayatında etkili olan bir konu. Marka bağımlılığı “marka beğenisinin ve merakının vazgeçilmez bir tutkuya dönüşmesi” olarak tanımlanıyor. Ekonomik açıdan bakıldığında aile bütçesinde dengesizliklere yol açan bu bağımlığın önüne geçmenin en etkili yolu ailenin çocuğa güven vermesi ve sosyo- ekonomik sınırların iyice çizilmesi olarak belirtiliyor. Çocuğa ailenin kendi kriterlerine göre “en iyi” olanın ölçüsü verilmeli. Bu şekilde çocuğun örnek aldığı kişileri daha bilinçli seçmesi ve ileride daha büyük sorunlara yol açabilecek alışveriş döngüsünün başlaması engellenebilmektedir.
 
Okulda yapılan harcamalara dikkat: Malzeme satın almanın yanı sıra tüm yıla yayılan bütçenizi kontrol altında tutmak için çocuğunuzun okulda yaptığı harcamalara da dikkat etmeniz gerekir. Okul kantininde ve okulun etrafında satılan malzeme ve yiyecekler genelde daha pahalıdır. Ayrıca fiyattan önce her şeyin sağlıklı olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Çocuğunuza verdiğiniz harçlığı bir süre gözlem altında tutarak en fazla neye para harcadığını öğrenebilir ve aşırıya kaçtığını gördüğünüz durumlarda müdahale edebilirsiniz. Okul kantininden alması yerine, ihtiyacı olan şeyleri evden gönderebilirsiniz ve kafanız daha rahat olabilir.
 
Okul servisi: Okul taksitlerinin yanı sıra en büyük harcama kalemleri de okul servisi ve öğle yemeğidir. Bazen yakın çevrede oturan veliler araçlarına aynı okula giden diğer çocukları da almakta böylece servis konusu daha ekonomik olmaktadır. Eğer vaktiniz müsaitse servis yapan aile siz olabilir, böylece yol masraflarını diğer ailelerle paylaşabilirsiniz. Başkaları olmasa bile çocuğunuzu okula kendiniz götürebiliyorsanız, hem tasarruf etmiş olursunuz, hem de onunla yol boyunca sohbet edip daha fazla zaman geçirme imkanı bulursunuz.
 
Dershane ve özel dersler: İlk ve orta öğrenimi bitirme yılında olan öğrenciler için dershane ve özel ders harcamaları da gündeme geliyor. Bu harcamalar artık neredeyse okul harcamaları kadar zorunlu bir hale gelmiş durumda. Ne yazık ki dershane ücretleri her yıl artmakta. Burada verilebilecek en iyi tavsiye dershane seçiminde diğer öğrenciler arasında “moda” olanlara dikkatle yaklaşmak olabilir. Başka öğrenciler arasında popüler diye gözünüz kapalı yaklaşmayıp, iyice araştırarak, ödeme seçeneklerini de inceleyerek dershane seçimi yapmanız mantıklı olacaktır.
 
Ayrıca unutulmamalı ki her yıl sınavda en yüksek puan alanlar, en iyi dershanelerden çıkmıyor. Çocuğunuzun öğrenme tarzına ve seviyesine en uygununu seçmeniz onun için daha destekleyici olacaktır.
 
Özel öğretmen seçiminde de piyasada isim yapmış öğretmenleri seçmeniz ve çocuğunuza ders aldırmak için sıraya girmeniz gerekmiyor. Çocukları sınavlara hazırlayan ve bu işte deneyimli üniversite öğrencileri hem daha az ücret almakta, hem de üniversitede okuduklarından çocuğunuz için iyi ve çalışkan bir örnek olabilmektedir.
Sağlık harcamaları: Okula giden çocukların hasta olmaları kaçınılmaz. Hatta bazı salgınlardan aileler de etkilenmekte, kış döneminde tüm aile aynı hastalığa yakalanabilmekte. Tüm aile için sağlık harcamalarını kontrol altında tutmak için özel sağlık sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Böylece yıl boyunca ortaya çıkabilecek sağlık harcamalarını minimuma indirebilir, ailenizin sağlığını güvence altına almış olursunuz.
Özel sağlık sigortası uzmanlık gerektiren bir alandır. Ailenizin mevcut sağlık durumu, tercih edeceğiniz teminatlar ve diğer tüm detaylar için Sigortam.net uzmanlarından destek alabileceğinizi unutmayın.
Sigortam.net olarak tüm öğrencilere ve ailelerine başarılı bir eğitim yılı diliyoruz.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL