Yeni Evliler için Hediye Rehberi

Yaz geldi, evlilik sezonu açıldı. Yeni evli çiftlere ne hediye alınacağı konusu ise sürekli aklımızı kurcalayan bir konu. Herkese değişik bir hediye götürmek, hem de bunu yaparken bütçemizin sarsılmasını önlemek için hediye rehberimize bir göz atın.

Nasıl Bir Hediye Alınmalı?

Yeni Evliler için Hediye RehberiDüğün ve nikah için genelde yaz ayları tercih edildiğinden, aynı ay hatta aynı hafta içinde birden fazla düğüne katılıyor olabilirsiniz. Düğün sonrasında yeni evli çiflerin evini ziyaret etmek de geleneklerimiz arasında yer alıyor. Ev ziyaretine giderken de eli boş gitmek olmaz, mutlaka bir hediye alınır.
Hediyenin özellikleri evlenen çifti ne kadar tanıdığımıza göre değişse de, alternatiflere göz atmakta fayda var.

Hediye Seçimi için Bütçe Belirleme

Aynı dönemde birden fazla evlenen tanıdık veya arkadaşın olması, öncelikle akla yeterli bütçenin olup olmadığını getirir. Genelde düğün davetleri çok önceden yapılır. Bu da kaç adet hediye almanız gerektiği konusunda bir bütçe oluşturmanıza yardım eder.

Genel bir kural olarak bütçe yaparken dikkat edilecek en önemli konu şudur: Hediyeyi alacak olanları mahcup etmeyecek ve sıkıntılı bir durumda bırakmayacak bir nitelik ve düzeyde kalınmasına özen gösterilmelidir.
Alacağınız hediyenin değerinin gelin veya damatla samimiyet derecenize göre değişmesi doğrudur. Eğer gelin ve damattan biri hayattaki en yakın dostunuz ise harcayacağınız miktar çok fazla da olabilir. Ancak fikir olması açısından şu fiyat aralıkları uygundur:
• İş arkadaşı / uzak akraba veya arkadaş: 50-100 TL
• Akraba veya arkadaş: 100-150 TL
• Yakın akraba / yakın arkadaş: 150 TL ve üzeri
Evlenen çift sayısına göre bütçenizi sarsmayacak oranda hediye değerlerini önceden ayarlarsanız, bu değerde hediyelere bakmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

Hediye Seçimi

Günümüzde hediye almayı kolaylaştıran yöntemler var. Evlenen çiftin bu yöntemlerden birini kullanıp kullanmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer kullanıyorlarsa, işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Hediye Listeleri

Yurtdışında oldukça yaygın olan bu yöntem, artık ülkemizde de uygulanmaya başladı. Çift bir mağaza ile anlaşarak ihtiyaç listesi yapıyor ve konuklar da bu listeden kendi bütçelerine göre hediyeler seçebiliyor. Böylece alınan hediye önceden beğenilmiş olduğundan, riske girmiyorsunuz.

Mağaza size yakın değilse telefonla ve internet sitesinde de alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu listeler genelde değişik bütçelere uygun alternatifleri içerir. Çifte olan yakınlık durumunuza göre bir küçük bir de büyük hediye seçebilirsiniz.
Bu listeden hediye almak istemiyorsanız da listeye göz atmakta fayda vardır. Böylece çiftin zevkini anlayabilir ve buna göre beğenecekleri farklı bir hediye seçebilirsiniz.
Örneğin, mağazada seçilen eşyalarda kırmızı renk ağırlıktaysa, siz de renk seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz. Veya çift porselen bir çay seti seçmişse, buradan yola çıkarak onlara değişik çaylardan oluşan bir paket hazırlayabilirsiniz.

Hesaba Nakit Yatırma

Kültürümüzde elden nakit para vermek bir çok kişiyi zorlayabilir. Ancak yeni bulunan bir yöntemle hem nakit para veriyorsunuz, hem de kimse ne kadar verdiğinizi bilmiyor. Şöyle ki;

• Gelin ve damat bir beyaz eşya mağazasına gidiyor, evleri için tüm beyaz eşyaları seçiyor. Düğüne geleceklere ise mağazanın banka hesabını veriyor. Siz de bu hesaba bütçeniz dahilinde bir miktar yatırıyorsunuz. Böylece herkesin yatırdığı toplam miktara gelin ve damat istedikleri beyaz eşya ve ev aletini alabiliyor.
• Bu yöntemin aynısı normal mağazalarda da uygulanabiliyor. Belli bir süre sonra hesapta ne kadar para birikmişse yeni evlenecek çift mağazadan o kadar alışveriş yapabiliyor.
Bu iki yöntemle ilgili yeni evlenecek çifte doğrudan soru soramasanız bile yakın akraba ve arkadaşlardan bilgi edinebilirsiniz. Hatta evlenenler yakın arkadaşlarınız ise daha önceki bir zamanda bu yöntemleri kullanmaları için onları teşvik edebilirsiniz. Böylece hem kendinizin hem de diğer davetlilerin hayatını kolaylaştırmış olursunuz.

Diğer Konuklarla İşbirliği

Tek başınıza küçük bir hediye yerine bir kaç arkadaş veya akraba birleşip çiftin ihtiyacı olan daha büyük bir hediye alınması da mümkün. Bu tür hediyeler arasında buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, televizyon, dvd oynatıcı, klima, tencere seti, çatal bıçak takımı ve porselen yemek takımı gibi eşyalar sayılabilir.

Büyük hediye alırken dikkat edilmesi gereken bir unsur da çiftin zevkine ve isteğine uygun bir hediyenin seçilmesidir. Bu tip hediyeleri almadan önce çifte danışılması, hatta onlarla birlikte alınacak eşyanın seçilmesi daha uygun olur.

Doğrudan Çifte Sormak

Eğer evlenen kişi çok yakın bir dostunuz ya da akrabanızsa, hiç çekinmeden neye ihtiyacı olduğunu sorup hediye almaya öyle karar verebilirsiniz. Sorarak hediye almak şu açıdan da önemli; siz çok işe yaracağını düşündüğünüz bir şey almış olabilirsiniz ama sizinle aynı hediyeyi almış birileri daha olabilir.

Hediye Seçimi Önerileri ve İpuçları

Küçük ev aletleri genelde sevinçle ve beğeniyle karşılanır. Blender, mikser, su ısıtıcı, mini fırın, mikrodalga fırın gibi. Bunları çiftten habersiz alıyorsanız, mutlaka değiştirme kartını da hediyenin yanında vermeyi unutmayın.
Mutfak aletleri: Değişik şekillerde fırın kapları, kurabiye kalıpları genelde yaratıcı hediyelerdir. Bunun yanı sıra hem gelin hem damat için birbirini tamamlayan hediyeler alabilirsiniz. Esprili mutfak önlükleri, havlular, ahşap veya metal pişirme setleri gibi.
Banyo için: Banyo dekorasyonundan bağımsız olarak kullanılabilecek hediyeler de çifti sevindirebilir. Kokulu mumlar, SPA ve masaj setleri, banyo kokuları, bornoz ve havlu takımları yeni evli çiftlere güzel hediyeler olabilir. Çifte olan yakınlığınıza göre burada da espirili eşyalara yönelebilirsiniz.
Günlük kullanım: Ev dekorasyonuna uygun yastık kılıfları, fotoğraf çerçeveleri, şamdanlar veya tablolar alınabilir. Sanat eserleri seçilirken çiftin zevkine göre alınması çok önemlidir. Daha önceden çift ile konuşarak alınması daha uygun olur.
Alternatif hediyeler: Son zamanlarda çifte eşya yerine alternatif hediyeler alındığı da görülüyor. Bunlardan bazıları şöyle:
o Çiftin balayı için gittiği yeri öğrenip, onlara ekstra bir tur hediye etmek. Örneğin fotoğraf çekmeyi seven bir çiftse, gidecekleri yerde özel bir fotoğraf gezisi ayarlayabilirsiniz. Ya da kaldıkları otelde romantik bir yemek, masaj gibi hediyeler de düşünebilirsiniz.
o Çiftin ortak zevlerine göre bir eğitim, gezi veya kitap hediye edebilirsiniz. Örneğin müzik dinlemeyi seven bir çiftse, onlara en sevdikleri grubun konser biletlerini güzel bir sunumla, belki küçük bir başka hediye ile birlikte verebilirsiniz. Havadan şehir turu, binicilik dersi, dalış dersleri, dans kursu gibi hediyeler de çiftin ortak zevklerine hitap edebilir. Özel zevklere göre bir hediye almak, stresli düğün günlerinden sonra çok iyi gelebilir.
o Çevreci hediyeler: Çiftin adına ağaç dikmek ve sertifikasının çifte gönderilmesini sağlamak bugün en beğenilen hediyelerden biri. Ağaç dikiminin yanı sıra özel organik sertifikalı havlular, ahşap süsler gibi hediyeler almak da çifti mutlu edecektir.
o Yeni evli çift için aile paketinden oluşan bir özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Çiftin sağlıklı bir gelecek için ilk adımı sizden olur.
o Gelin ve damadın isimlerinin baş harflerinin bulunduğu kolyeler, kol düğmeleri gibi özel tasarımlı takılar da hediye olarak iyi bir seçimdir.
o Kendi becerileriniz doğrultusunda el işi bir hediye vermek. Eğer el işi takı veya ev eşyası yapmakta usta iseniz, yeni eve yakışacak kalitede bir hediyeyi kendiniz yapabilirsiniz. Çiftin hediye listesi varsa, bu listeye göz atıp nelere ihtiyaçları olduğunu belirleyebilir ve bunu kendiniz yapabilirsiniz. Bu seçenek özellikle çifte yakınsanız, oldukça beğenilecektir. Örnek olarak çektiğiniz çok güzel bir fotoğrafı veya yaptığınız bir tabloyu güzel bir çerçeve yaptırarak hediye edebilirsiniz. Hediyeyi kendiniz yapacaksanız, mutlaka aklınıza yaratıcı bir fikir gelecektir.
o Esprili hediyeler: Genelde çok yakın arkadaşlara alınabilecek hediyelerdir. Normal bir hediyenin yanında eğlence olarak da alınabilirler.
• Daire girişi için aşk temalı bir pas pas.
• Çiftin beraber olduğu fotoğraflarının olduğu bir pano,
• Tüm arkadaşların ve akrabaların kısa birer not yazdığı büyük bir poster veya bir defter,
• Birbirini tamamlayan kadın ve erkeği temsil eden biblolar veya süsler,
• Geline bir yemek kitabı ve damada “Kadınları anlamanın 50 yolu” gibi bir kitap,
• Çiftin beraber oldukları bir fotoğraftan yapılmış puzzle,
• En sevdikleri 10 filmden oluşan bir DVD seti gibi…
Fikirleriniz tükendiyse ve hala uygun bir hediye bulamadıysanız çiftin etrafındaki akrabalara, anne-babalarına veya arkadaşlarına sormaktan çekinmeyin. Çiftin özel zevklerini bilmiyorsanız, sorarak hediye almak hem garantili bir yoldur hem de sizi stresten kurtarır. Çift için de gerçekten ihtiyaçları olan bir hediye alacağınız için onlar da memnun kalır.
Önemli olan hediyenin ne olduğundan daha çok yeni evli çifti düşünerek alınmış bir anı olmasıdır. Kalbinizin sesini dinlediğinizde en güzel hediyeyi bulacaksınız…

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL