Yeni Kasko Sistemi Genel Şartlarının Sağladığı Avantajlar

Kasko sistemi değişikliği ile beraber ürünler, şartlar, teminatlar da değişti. Yeni kasko sisteminde sigorta ürün çeşitleri, ana teminatlar ve ek teminatlara göre farklılık gösteriyor. Ana teminatlar çerçevesinde dar kasko ve kasko ürünü yer alırken, genişletilmiş kasko ile tam kasko, ek teminatları da  kapsıyor. Yeni kasko sistemi ile tüketici yararı gözetildi.
Yeni kasko sistemi genel şartları ile sigortalılara sağlanan belli başlı avantajları sizin için derledik:

Araç Rayiç Bedeli

Yeni kasko sistemi ile birlikte poliçeye araç bedeli yazma dönemi sona erdi. Önceki dönemlerde aracın o günkü değeri poliçe üzerine yazılıyordu. Fakat zamanla aracın gerçek değeri değişirken, poliçe üzerindeki değeri değişmediği için özellikle aracın pert olması durumunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında sorun meydana geliyordu. Artık araç rayiç bedeli gerçek değerlere dayanılarak belirlenecek. Bunun için sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları bulunuyor. Sigorta şirketleri araç rayiç değer belirleme için TSB’nin Kasko Değer Listesi veya ikinci el araç satışı yapan sitelerde bulunan fiyatların o günkü ortalamasını dikkate alabilecek.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Anlaşmalı Servis

Yeni kasko sistemine göre hasar durumunda aracın nerede tamir edileceğine sigorta şirketi ve sigortalı beraber karar verecek. Bazı sigorta şirketleri anlaşmalı olmayan servislere gidilmesi durumunda hasarın ödenmeyeceğini belirtirken, bazı şirketler de anlaşmasız marka yetkili servisleri için %20 oranında ödeme yapabilecek. Servis uygulaması için seçimli veya şartlı maddeler sunan sigorta şirketleri de mevcut.
 
Sigorta şirketleri anlaşmalı servisleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 

Orijinal Parça mı Muadil Parça mı?

Hasar  sonrası aracın değişmesi gereken parçalarının orijinal mi yoksa muadil parça mı olacağı da poliçede önceden belirlenecek. Bu konuda sigorta şirketlerinin öncelikleri orijinal parça olsa da, araç yaşına göre orijinal/seçimli/muadil uygulaması yapan şirketler de bulunuyor.

Yeni Kasko Teminatları

Yeni kasko sisteminin ana teminatları çarpma, çarpışma, yanma, hırsızlık ve üçüncü kişilerce verilecek zararlar olarak belirlendi. Ek teminatlar arasında yetkili olmayan kişilerce çekilme, doğal afetler, kemirgen hayvanlarca verilecek zararlar, mini hasar, araç anahtarının çalınması gibi riskler bulunuyor. Bazı sigorta şirketleri hayvanlar tarafından verilecek zararı koşulsuz karşılarken, bazı şirketler yalnızca kemirgen hayvan zararlarını karşılıyor. Ayrıca ek prim ile bakımsızlık, yağsızlık, susuzluk, donma veya mekanik/elektronik arızalar, kırılmalar, lastik zararları gibi durumlar için de teminat veren sigorta şirketleri mevcut.
 
Siz de aracınızı tüm bu risklere karşı koruma altına almak için kasko sigortası yaptırın. Kasko fiyatları için www.sigortam.net üzerinden kasko sorgulama yapın veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan bizi arayarak, size en uygun kasko sigortasına 3 dakikada ulaşın.

Müşteri Yorumları