Kasko Yasası İle Gelen Değişiklikler

Kasko yasası ile yapılan düzenlemeler kasko hakkında daha net kuralların oluşmasına imkan verdi. Bu durum sigorta şirketleri arasında kasko hakkında bir bütünlük oluşturdu ve araç sahiplerin için kasko fiyatlarını daha kolay karşılaştırmasını sağladı. Yasa’da hasar ödemesi, ürünler, risk ve teminatlar ile ilgili pek çok değişiklik yer alarak birçok konuda net sınırlar çizildi. Kasko sistemi düzenlemeleri ile gelen en büyük değişiklik ise dört ana kasko ürününün belirlenerek sigorta şirketleri arasındaki farklılıkların giderilmesi oldu.

Kasko Ürünleri

Kasko yasası ile sigorta şirketlerinin farklı kasko ürünleri satması dönemi kapatıldı. Şirketlerin kasko ürünlerini farklı şekillerde adlandırıp sunması, araç sahipleri açısında sıkıntılara neden olabiliyordu. Kasko teklifleri arasında karşılaştırma yaparken ve en uygun olanı bulmaya çalışırken tam bir paralellik sağlanamıyordu. Bu sıkıntılara karşın kasko yasası ile 4 ana ürün belirlendi.Dar kasko, kasko, geniş kasko ve tam kasko şeklinde adlandırılan ürünler, her sigorta şirketi için değiştirilemeyecek kasko türleri olarak netleşti.

5 Ana Risk ve Teminatlar

Kasko ürünlerinin içerecekleri teminatlar, Hazine tarafından 5 ana risk üzerinden belirlendi. Bu riskler çarpışma, çarpma, yanma, hırsızlık ve üçüncü şahıslarca verilecek zararlar şeklinde sıralandı. Kasko ürünleri bu risklerin hangilerini kapsayacağına göre farklılık gösteriyor. Bu risklerin hepsi için teminat almak isteyenler kasko, sınırlı teminat almak isteyenler ise dar kasko ürününe yönlendiriliyor. Düzenlemede bunlara ek olarak sel ve deprem gibi doğal afetler, terör, taşınan patlayıcı maddeler, araç anahtarının çalınması ve araca kemirgenlerce verilecek zararları da kapsayan 15 teminat daha belirlendi. 5 ana risk teminatına ek olarak bu 15 risk için de teminat almak isteyen, geniş kasko alabilir. Tüm riskleri kapsayan ürün ise tam kasko adı ile sunuluyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Alkollü Araç Sürücüsü İçin Ödeme Yapacak

Kasko yasasında alkollü araç kullanma esnasında meydana gelebilecek hasarlar konusuna da açıklık getirildi. Yasal sınırın üstünde alkol almış olan sürücünün neden olduğu zarar, sigorta kapsamı dışında kalacak. Yasal sınırı geçmeyen sürücünün verdiği hasar ise kasko sigortası dahilinde ödenebilecek.

Kasko Hasar Ödemesi

Kasko sisteminde hasar ödemesi ile ilgili de birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre sigorta şirketi kasko hasarı için 45 gün içinde ödeme yapmak zorunda. Eğer hasar incelemesinin gecikmesine sebep olan bir durum ortaya çıkar ve ödeme üç ay içinde gerçekleşmezse tüketici, sigorta şirketi ile anlaşarak hasarın %50’sini avans olarak alabilecek.

Rayiç Bedel Belirlenmesi

Sistemin getirdiği bir diğer yenilik de rayiç bedel ile ilgili. Daha önce poliçeye araç bedeli yazılıyor, bu da pert araç ile ilgili olarak sigorta şirketi ve sigortalı arasında anlaşmazlığa sebep oluyordu. Kasko sisteminin yenilenmesi ile beraber bu uygulama değiştirildi. Artık gerçeğe uygun değer belirlenmesi için ortak bir referans baz alınıyor veya rayiç bedel belirleme yöntemi belirleniyor.

Ayrıca Yasa’dan sonra aracın hasar sonrası nerede tamir edileceğine, orijinal parça kullanılıp kullanılmayacağına sigortalı karar verebiliyor. Poliçeye yazdırılması zorunlu olan bu seçenekler, primlerde artışa da sebep olabiliyor.

Kasko Yasa’sı ile beraber poliçede yer alacak teminatların sınırları açıkça belirlenmiş oldu. Fakat yasada kasko primleri için ne kadar ödeme yapılacağı konusunda bir madde bulunmuyor. Kasko primleri, önceden olduğu gibi sigorta şirketleri tarafından belirleniyor. Teminat dışı kalan durumlar için ödeme yapılmayacak.

En uygun kasko tekliflerini görmek vekasko fiyatlarıhakkında bilgi almak için internet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL