Yeni Kasko Yasası Sil Baştan!

Yeni kasko yasası 1 Nisan 2013 tarihi itibarıyle yürürlüğe girecek. Yasada; hasar ödemesi, ürünler, risk ve teminatlar ile ilgili pek çok değişiklik yer alıyor. Yeni kasko sistemi ile gelecek olan en önemli değişiklik ise kasko ürünlerinin şirketlere göre farklılık göstermesinin önüne geçilmesi ve dört ana ürün belirlenmesi.
 

Yeni Kasko Ürünleri 

 
Yeni kasko yasası ile her sigorta şirketinin farklı kasko ürünü satması dönemi kapanacak. Dar kasko, kasko, geniş kasko ve tam kasko  isimleri ile 4 ana ürün belirlenecek ve sigorta şirketleri ürünleri bu şekilde sunacak.
 

5 Ana Risk ve Teminatlar 

 
Kasko ürünlerinin içerecekleri teminatlar, Hazine tarafından 5 ana risk üzerinden belirlendi. Bu riskler çarpışma, çarpma, yanma, hırsızlık ve üçüncü şahıslarca verilecek zararlar şeklinde sıralandı. Kasko ürünleri bu risklerin hangilerini kapsayacağına göre farklılık gösterecek. Bu risklerin hepsi için teminat almak isteyenler kasko, sınırlı teminat almak isteyenler ise dar kasko ürününe yönlendirilecek. Düzenlemede bunlara ek olarak sel ve deprem gibi doğal afetler, terör, taşınan patlayıcı maddeler, araç anahtarının çalınması ve araca kemirgenlerce verilecek zararları da kapsayan 15 teminat daha belirlendi. 5 ana risk teminatına ek olarak bu 15 risk için de teminat almak isteyen, geniş kasko alacak. Tüm riskleri kapsayan ürün ise tam kasko adı ile sunulacak.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Alkollü Araç Sürücüsü İçin Ödeme Yapacak 

 
Yeni yasada alkollü araç kullanma esnasında meydana gelebilecek hasarlar konusuna da açıklık getirildi. Yasal sınırın üstünde alkol almış olan sürücünün neden olduğu zarar, sigorta kapsamı dışında kalacak. Yasal sınırı geçmeyen sürücünün verdiği hasar ise kasko sigortası dahilinde ödenebilecek.
 

Kasko Hasar Ödemesi

 
Yeni sistemde hasar ödemesi ile ilgili de birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre sigorta şirketi kasko hasarı için 45 gün içinde ödeme yapmak zorunda. Eğer hasar incelemesinin gecikmesine sebep olan bir durum ortaya çıkar ve ödeme üç ay içinde gerçekleşmezse tüketici, sigorta şirketi ile anlaşarak hasarın %50’sini avans olarak alabilecek.
 

Rayiç Bedel Belirlenmesi

 
Sistemin getirdiği bir diğer yenilik de rayiç bedel ile ilgili. Daha önce poliçeye araç bedeli yazılıyor, bu da pert araç ile ilgili olarak sigorta şirketi ve sigortalı arasında anlaşmazlığa sebep oluyordu. Yeni sistemle beraber  bu uygulama değişecek. Artık gerçeğe uygun değer belirlenmesi için ortak bir referans baz alınacak veya rayiç bedel belirleme yöntemi belirlenecek.
 
Ayrıca yeni yasadan sonra aracın hasar sonrası nerede tamir edileceğine, orijinal parça kullanılıp kullanılmayacağına sigortalı karar verebilecek. Poliçeye yazdırılması zorunlu olan bu seçenekler, primlerde artışa da sebep olabilecek. 
 
Yeni yasa ile beraber poliçede yer alacak teminatların sınırları açıkça belirlenmiş olacak. Fakat yasada kasko primleri için ne kadar ödeme yapılacağı konusunda bir madde bulunmuyor. Kasko primleri, önceden olduğu gibi sigorta şirketleri tarafından belirlenecek. Primlerin dar kasko için aylık 100 TL’den başlaması bekleniyor. Ek teminatlar için bu miktar yükselecek. Teminat dışı kalan durumlar için ödeme yapılmayacak. 
 

Kasko Poliçesi Olanlar Yeni Kasko Yasasından Etkilenmeyecek

 
Poliçesi 1 Nisan 2013’ten sonra bitecek olanlar için, poliçenin sona ereceği tarihe kadar mevcut teminatları geçerli olacak. Yasa, 1 Nisan 2013 tarihinden sonra gerçekleşecek poliçe yenileme veya satın alma işlemlerinde uygulanacak.
 
Yeni kasko sigortası sistemi hakkında detaylı bilgi almak ve kasko poliçenizi 1 Nisan’dan önce yaptırmak için www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden 7/24 sigorta sorgulama yapın, aracınızın kasko bedeli ve kasko fiyatları hakkında bilgi alın, size en uygun kasko sigortasına 3 dakikada ulaşın. 

Benzer İçerikler