Yeni Bir Otomobil Lastiğine İhtiyacınız Olduğunun 5 Göstergesi

oto lastiğiİster şehir içinde veya ister şehir dışında olsun, seyir halindeyken her zaman bir çok riskle karşı karşıyayız. Bu riskler herzaman sadece araca hasar veren ve maddi zarar doğuran riskler değildir. Araçta yaşanacak kazalar nedeni ile fiziki olarak zarar görmek de her zaman olasıdır. Bu risklerin bertaraf edilmesi her zaman mümkün olmasa da araç sahibinin alabileceği pek çok önlem bulunmaktadır. Sürüş anında dikkatli olmanın ve kurallara uymanın yanı sıra, araçta oluşabilecek arızalardan kaynaklanan kazaları önlemek için araç parçalarının bakımının yapılması da bu önlemlerden bir tanesidir. 

Yol ve sürüş güvenliğinin sağlanması için önemli araç parçalarından birisi de lastiklerdir. Lastikler aynı zamanda pahalı parçalardır, bu nedenle araç sahipleri lastikleri mümkün olduğunca uzun süre kullanmak isterler. Bu sürenin risk oluşturmaya başlayıp başlamadığını anlamak önemlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Peki, lastiklerin değiştirme zamanı gelip gelmediğine nasıl vereceğiz. İşte yeni bir lastiğe ihtiyacınız olduğunun 5 göstergesi.

1. Lastik Yanaklarındaki Çatlaklar

Genellikle lastiklerdeki zamanla oluşan hava kaçağından kaynaklanan düşük hava basıncı, lastik yanaklarının yanlarında şişiklikler oluşmasına neden olur. Yol ile devamlı temas bu şişiklerde küçük çatlama ve yarıkların oluşmasına sebep olur. Öncelikle eğer lastiklerinizin yan taraflarında şişkinlikler varsa, lastik basıncını kontrol edin ve uygun basıncı sağlayın. Bu kontrol esnasında, lastiğin yan taraflarında çatlaklar varsa, aracınızı servise götürüp bir ustanın görmesini sağlamanız iyi olacaktır.  

2. Aşınma

Hem yaz, hem de kış lastikleri için lastik oyuklarının belli bir yükseklikte olması gerekir. Zaman içinde aşınma ile bu yükseklik azalabilir. Aşınmanın çok fazla olması sürüş güvenliğini ciddi olarak etkileyen faktörlerden birisidir. Aşınmanın ne zaman tehlikeli bir boyuta geldiği ise lastiğin marka, model veya kullanım amacına göre değişir. Lastiklerinizde gözle görünür bir aşınma fark ettiğiniz anda mutlaka bir araç servisine giderek ustaların kontrol etmesini sağlayın.

3. Lastik Basıncı

Lastiklerdeki hava basıncının yola, lastik tipine ve mevsim şartlarına uygun olması, hem yolda olduğunuz süre boyunca güvenliğiniz için, hem de lastiklerin daha az yıpranarak, daha uzun vadede kullanılabilmesi için gereklidir. 

4. Hava Sıcaklığının Lastiklere Etkisi

Araç lastiklerindeki hava basıncının yaz ve kış aylarına göre farklı şekilde ayarlanması gerekir. Soğuk mevsimlerde lastik basıncı düşecektir. Yaz aylarında yaşanan zorluk ise, lastikte aşırı ısı birikmesi olacaktır. Özellikle yaz aylarında düşük basınçlı lastiklerle yol almak, daha fazla ısı birikmesine sebep olacağı için lastikler de daha hızlı yıpranacaktır. 

5. Araç İçindeki Titreşim ve Sarsıntılar

Araç sahipleri için, araç kullanmanın en büyük zevki, aracın yolda kayarcasına gitmesinin verdiği histir. Tabi bu his, yoldan veya araçtan kaynaklı olarak bozulabilir. Yoldan kaynaklanan bozukluklar için elimizden çok bir şey gelmese de, araçtan kaynaklı olanları önlemek hem güvenliğimiz, hem de sürüş keyfi için önemlidir. 

Sürüş esnasında, araç koltuğunun altından geliyor gibi hissedilen sarsıntılar büyük oranda arka lastiklerin dengesinden kaynaklanıyordur. Bu da lastiklerde bir sorun olduğunun önemli bir işaretidir. Eğer sürüş esnasında direksiyonda bir titreme varsa, bu da büyük olasılıkla süspansiyondan kaynaklanıyordur. Her iki durumda da aracın en kısa sürede servise gösterilmesi gerekmektedir. 

Araç sahibi ve sürücü olarak bütün önlemleri alsanız dahi, aracınızla ilgili bütün riskleri engelleyemezsiniz. Bu nedenle, risk oluşması durumunda doğacak olan masraflar için önceden tedbir almak gerekir. Zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmak işte bu nedenle önemlidir. Hasar anından gerek karşınızdaki kişinin, gerekse kendi hasarlarınızın giderilmesini bütçenizi zorlamadan sağlayabilmek için araç sigortalarınızı yaptırın. Poliçe yaptırırken konusunda uzman sigorta danışmanlarımızdan destek almak için bizi 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’mızdan 7 gün 24 saat arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL