Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Türkiye’nin ilk yerli üretimi otomobili için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Araç için yüzlerce kişinin çalışmaları devam ederken, bir yandan da son gelişmeler basına yansıyor. Peki tüm Türkiye’nin merakla beklediği “yerli otomobil ne zaman çıkacak?” İşte yerli otomobille ilgili en son gelişmeler ve tüm merak edilenler.    

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yerli Otomobilin Çıkış Tarihi Netleşti

Türkiye otomotiv sektörü adına bir dönüm noktası olması beklenen yerli otomobil için çalışmalar devam ederken, aracın çıkış tarihi ise geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafınca basın mensuplarıyla paylaşıldı. Işık, yaptığı açıklamada herhangi bir aksiliğin çıkmaması halinde aracın ilk olarak İstanbul Autoshow 2018’de tanıtılacağını, seri üretimin ise 2019 sonu olarak hedeflendiğini söyledi.

Araç için test çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Işık, 2016 sonuna kadar aracın her türlü iklim şartı ve koşullarındaki testlerinin de tamamlanacağını söyledi.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Olacak?

yerli otomoilSürücüler tarafından yerli otomobilin çıkış tarihi kadar merak edilen bir diğer konu ise yerli otomobil fiyatının ne kadar olacağı oldu. Işık, yerli otomobil fiyatı ile ilgili net bir bilgi vermezken daha önceki yaptığı açıklamalarında fiyatların rekabetçi düzeyde olacağını vurgulamıştı.

Aracın seri üretime 2019 yılında geçeceğini düşünecek olursak, fiyat için net bir tahminde bulunmak pek mümkün görünmüyor. Ancak yerli otomobille ilgili değerlendirmelerde bulunan tüm yetkililer ve uzmanlar aracının fiyatının muadillierine göre oldukça uygun olacağı yönünde hem fikir. Söylentiler, aracın segment farkına göre fiyatının 25.000 – 45.000 TL arasında değişeceği yönünde.

Yerli Otomobilin Yakıt Tüketimi

Yerli otomobilin ne kadar yakıt tüketeceği ile ilgili ise Bakan Işık’tan geçtiğimiz günlerde çok önemli bir açıklama geldi. Işık, yerli otomobilin 20 litrelik yakıtla 1000 KM yol kat edeceğini belirterek, aracın yakıt tüketiminde cimri olacağının haberini şimdiden vermiş oldu. Aracın çalışmalarında teknolojik donanımlarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Işık, yerli otomobilin seri üretime geçtiğinde sıradan bir araç olarak değil, tüm Dünyada yenilikleri beraberinde getiren dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacağını ifade etti. Yerli otomobille küresel pazarları hedefletiklerini vurgulayan Işık, bu projenin sadece “yapmak” için yapılmadığının altını çizerek, tüm dünyada rağbet gören, sektörü canlandıracak bir otomobil üreteceklerini söyledi.

Müşteri Yorumları