Yılın Son Uzun Tatiline Hazır mısınız?

Tatil mutluluk verici, işten ve günlük sorumluluklardan uzaklaştığımız, hem yorgunlukların atıldığı hem de sevdiklerimize kavuştuğumuz keyifli günler demektir bizim için.
 
Tatillerde daha rahat ve özgür hareket etmek için kendi aracınızla yola çıkmak en güzelidir. Yılın son uzun tatiline çıkmadan önce güvenli sürüş için aracınızın bakımını yaptırmanız ve ayrıca trafik sigortası ve kasko sigortası sürelerinizi kontrol etmeniz önemli. Aracınızla yola çıkarken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini sizler için bir araya getirdik:
 

Aracınızla Yola Çıkmadan Önce Neler Yapmalısınız?

 
Mutlaka servisinizi ziyaret ederek aracınızın standart km bakımını yaptırın. Bakımınızı daha önce yaptırdıysanız bile özellikle klima filtrelerinin temiz olduğuna emin olun. Yolda üşümemeniz için gerekli bir ayrıntıdır.
 
Hava filtresinin durumunu gözden geçirin. Aracınızın yol performansında temiz bir hava filtresi önemlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Lastiklerin havasının ve diş derinliğinin kontrolünü yaptırın. Mevsime uygun lastiklerin hayat kurtarabileceğini unutmayın. Kaza riskine karşı hazırlıklı olmanıza yardımcı olabilmeleri için en iyi lastiklerin bile düzenli bakım gerektirdiğini aklınızda bulundurun. Sürücülerin %65’inin lastiklerini hava basıncı düşük olarak kullandıkları saptanmış. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmamak için bu sürücüler arasında yer almayın. Yola çıkmadan önce dört lastiğinizde de yeterli diş derinliğinin olup olmadığını kontrol edin. Kış mevsiminde diş derinliği 3 milimetrenin altına düşmüş olan lastikleri tercih etmeyin. Bunların yanı sıra yedek lastiğinizi de kontrol etmeyi unutmayın.
 
Bu kontrollerden sonra aracın rot balans ayarını da mutlaka yaptırın. 
 
Elektrik tesisatını kontrol ederek, far ayarlarını yapın. Doğru far ayarı gece görüşünüz için hayati önem taşır. Bu, hem siz hem de karşınızdan gelenler için çok önemlidir. Yolculuk boyunca farlarınızın temiz olmasına dikkat edin.
 
Aracınızdaki tüm sıvıların yeterli miktarda olduklarına emin olun. Motor yağı dışında diğer hayati sıvılar fren hidroliği, hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı, soğutma suyudur. Bu sıvıları yola çıkmadan önce mutlaka kontrol ederek yeterince doldurun. Şanzıman ve hidrolik direksiyon yağının doğru sıvı seviyesini gösteren seviye çizgileri bulunmaktadır. Fren hidroliği ve soğutma suyu dolana kadar eklenebilir.
 
Aracın altını kontrol ederek su veya yağ sızıntısı olup olmadığına bakın. 
 
Frenler hayati derecede önemli olduğundan özellikle soğuk havalarda ve uzun seyahatlerden önce serviste kontrol ettirmeyi unutmayın.
 
Silecekleriniz eskimişse mutlaka yenileyin. Yağmur mevsiminde olduğumuzdan önünüzü rahat görebilmeniz için sağlam sileceklere ihtiyacınız olacak.
 
Kriko ve bijon anahtarının kullanılabilir durumda olduğunu mutlaka kontrol edin. Yola çıktığınızda geç kalmış olabilirsiniz.
 
Aracımızın kalbi motorun sağlıklı çalışabilmesi için motor yağının istenilen özelliklere sahip ve yeterli miktarda olmasına dikkat edin. Yağ değişim zamanı gelmiş ise motor yağının tamamını değiştirin. Eğer yağ değişim zamanına daha vakit varsa yağ çubuğundan gerekli kontrolü yapın. İhtiyaç durumunda olması gerektiği kadar motor yağı ilave edin.
 

Trafik Kazalarını Önlemeye Yardımcı Olacak Yöntemler Nelerdir?

 
Trafik kazaları hem ülkemizde hem dünyada çok sayıda ölüm ve yaralanmaya sebep oluyor. Bu ölümlerde ve yaralanmalarda kötü yol ve hava koşulları, sürücü yorgunluğu, bakımı iyi yapılmamış araçlar önemli bir yer teşkil ediyor. Trafik kazaları her zaman bizim hatamızdan kaynaklanmasa da biz, kendi önlemlerimizi alarak yaşanacak maddi ve manevi zararları azaltabiliriz. Peki kazalara alabileceğimiz önlemler arasında neler var tekrar hatırlayalım:
 
– Tüm dikkatinizi yola vermelisiniz. Özellikle cep telefonu kullanmak, uzun yolda mutlaka kaçınılması gereken davranışlardan biri. Yolda yapılan cep telefonu görüşmeleri ile kaza riskine 5 kata kadar daha açık hale geliyorsunuz.
 
– Olmazsa olmazlardan biri de bildiğinizi gibi emniyet kemeri kullanımı. Uzun ya da kısa yol, hiç fark etmeksizin, aracınızı çalıştırmadan önce mutlaka emniyet kemerinizi takmalısınız. Emniyet kemeri yaşadığınız bir çarpışma anında ölümcül yaralanma riskinizi %50 azaltmaktadır. 
 
– Soğuk ve yağışlı havalarda yolda oluşan su birikintilerine özellikle dikkat etmelisiniz. Islak yollarda meydana gelen kazaların %99’u yolda az miktarda su birikintisi olduğunda meydana gelmektedir.  
 
– Hızınız arttıkça, kaza riskinizin katlanarak arttığını unutmayın. Elektronik levhalardaki uyarıları mutlaka dikkate alın.
 
– Hafta sonu ve tatil dönemlerinde seyahat eden kişi sayısı artış gösterdiği için bu dönemde kaza oranları da artıyor. Özellikle sabah 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasındaki yolculuklarda mola vererek gitmek en güvenlisidir. Ayrıca en çok kaza yapılan yerler genelde gitmek istediğiniz yere ulaşmak üzere olduğunuz bölgelerdir. Bu bağlamda yolculuğun en tehlikeli olduğu son 40-50 km’de eğer yorgunluk hissediyorsanız mutlaka mola vermelisiniz. 
 
– Gündüz kısa farlarınız açık giderek, tehlike yaratacak olan sürücülere ve yayalara kendinizi erkenden göstermiş olur, kaza riskinizi azaltmış olursunuz.
 
– Takip mesafesi kuru hava şartlarında 2 saniye olmalıdır. Önünüzdeki aracın geçtiği noktadan 2 saniye sonra geçmeye çalışın. Bu size fren imkanı tanıyacağı için kaza yapma ihtimalinizi de en aza indirecektir. Islak havalarda takip mesafenizi artırın.
 

Kış Seyahatleri için Ek Bilgiler

 
Eğer gideceğiniz bölgede kar yağışı ve don mevcutsa aracınızda bulundurmanız veya ek olarak kontrol etmeniz gereken malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:
 
– Aracın lastik çapına uygun zincir bulundurmalısınız. Eğer zincir daha önceden kullanılmış ise, sağlamlığını kontrol etmekte fayda var.
 
– Lastik patlaması ve lastiğinizi tek başınıza değiştirme ihtimaliniz nedeniyle soğuk havada ellerinizi korumak için arabanızda eldiven bulundurmanız iyi olur.
 
– Soğuk havalarda en çok yaşanan problemlerden biri de cam sileceklerinin donmasıdır. Bunu önlemenin en temel yolu cam suyuna karıştırılacak antifirizdir.
 
– Küçük bir buz kazıyıcı çok işe yarayacaktır.
 
– Ecza çantanızın içindekilerin son kullanma tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın.
 
Tüm bunların yanı sıra yolda meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olmak için kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Poliçeniz varsa, gününü kontrol etmeyi unutmayın. Aracınızı güvence altına alan kasko sigortanızın vade tarihi gelmişse, tatile çıkmadan önce mutlaka yenileme yaptırın.
 
Size özel, en uygun kasko sigortası için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24  Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL