Bankaların Kredi Pazarındaki Artışa Paralel, Kredi Hayat Sigortaları da Ön Plana Çıkıyor

Referans
Son dönemde hayat sigortaları yeniden ivme kazandı. Burada da en büyük etken, banka kredilerindeki artış. Bankalar kredi verdikçe hayat sigortasını da zorunlu tutmaları, kredi bağlantılı hayat sigortalarının payını yüzde 74’e kadar çıkardı.
Yıllık hayat sigortası ile siz yokken bile sevdiklerinizin güvende olmasını sağlayın!
Yazıya şöyle bir tespitle başlayayım. Son dönemde sigorta sektöründe gerek prim üretimi gerekse de poliçe sayısı açısından ciddi anlamda büyüyen bir branş var, hayat sigortası. Bunun da tek nedeni, bankaların verdikleri kredilerde hayat sigortasını zorunlu tutmaları. Daha açık bir anlatımla, banka kredileri arttıkça hayat sigortası satışı da artıyor.
Peki, bu durum sigorta sektörüne ne kadar katma değer yaratıyor? Ya da soruyu şöyle sorayım. Banka kredilerine paralel hayat sigortacılığının büyümesi sigortacılık açısından doğru mu?
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez’in bu konudaki tespitleri ilginç. Türkölmez, geçmiş yıllarda piyasadaki hayat sigortası üretimini birikimli hayat sigortalarının domine ettiğini, daha sonra bankaların kredi pazarındaki artışa paralel olarak kredi hayat sigortalarının ön plana çıktığını belirterek, ‘Son iki yıl içindeyse banka sigortacılığının ve alternatif dağıtım kanallarının ağırlığının artmasıyla bu iki ürün grubunun dışında, işsizlik, gelir kaybı gibi yeni ürünler, hatta yeniden pazara sunulan ferdi kaza hayat sigortasını ivmelendirmiştir’ diyor.
Taylan Türkölmez, Sigorta Denetleme Kurulu‘nun hazırlamış olduğu, ‘2009 Yılı Türkiye’de Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyeti Hakkında Rapor’a göre yeni yazılan işlerde kredi bağlantılı hayat sigortalarının payının yüzde 74 olduğuna dikkat çekerek, ‘Bu ürünlerin sektöre ve aynı zamanda tüketicilere olan katkısı oldukça önemlidir. Bu ürünlerin sektörün gelişimine olan önemli maddi katkısını bir yana bırakacak olursak, güvence altına alınan hayatların yitirilmesi durumunda geride kalanları borç yükünden korumuş olmak, biz sigortacılara manevi anlamda da katkı sağlamaktadır’ şeklinde konuşuyor.
Tüketicinin tasarruf ihtiyacı
Taylan Türkölmez, ‘Tüketicinin ilgisi bireysel emekliliğe mi yoksa hayat sigortasına mı daha fazla’ sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:
‘Bireysel emeklilik ürünlerinin satılmasının başlaması ile uzun yıllar tüketicilerin uzun dönemli tasarruf ihtiyacına cevap veren birikimli hayat sigortası ürünlerinin satışı neredeyse sona ermiştir. Bireysel emeklilik sonrasında tüketiciler tasarruf ihtiyaçlarına çözüm olarak bireysel emeklilik ürünlerini tercih etmeye başlamışlardır. Vefat, maluliyet, kritik hastalık, işsizlik gibi risklere karşı ise hayat sigortaları koruma sağlamaktadır. Kapsadıkları riskler ve ihtiyaçlar anlamında tamamen farklılaşan ve birbirinin alternatifi olamayacak bu ürünlere tüketicinin ilgisi, tüketicinin ihtiyacı ile paralel gelişmektedir. Tüketicilerin ihtiyaçları da yaşam eğrisi doğrultusunda değişim göstermektedir. Çocuğu olmayan bir kişi geride kalacakları fazla düşünmeyip sadece emekliliğine yönelik birikim yaparken, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra birikim ürünlerinin yanı sıra koruma ürünlerine yönelecektir. Toplumumuzun her geçen gün bireysel bir topluma dönüşmesi ve her gün duyduğumuz kanser, kalp krizi haberlerinin artması tüketicilerin hayat sigortasına olan ilgisini arttırmaya başlamıştır.’
Konut kredileri artıyor
Ergo Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Recep Akkaya ise hayat sigortalarındaki artışın kısa vadeli bir artış olmadığını söylüyor. Akkaya, ‘Bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin rakamlarına beraber baktığımızda, konuya daha etraflıca bir yorum getirebilme şansımız var. Bankaların verdikleri tüketici ve konut kredileri, 2010 Mart ayı itibariyle geçen yılın aynı 3 aylık dönemine göre yüzde 40 artmıştır. Krizin etkilerinin en etkin bir biçimde gözlendiği 2009 yılının ilk çeyreğinde tüketici kredilerinin yüzde 12 civarı azaldığını görüyoruz’ diyor.
Recep Akkaya, kredilerdeki bu artışın doğal olarak ilgili sigortacılık ürünlerinde de bir artışa yol açtığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürüyor:
‘Temmuz sonu istatistiklerine baktığımızda, hayat sigortaları toplam üretim rakamının yüzde 15 civarında büyüdüğünü görüyoruz. Aradaki korelasyonu çok rahat fark edebiliriz. Ötesinde, sigortacılık rakamlarının daha da büyümesini bekleyebiliriz.’
Ekonomik değer yaratıyor
Recep Akkaya, hayat sigortalarındaki bu artışın kısa vadeli bir artış olmadığını da vurgulayarak son açıklanan büyüme rakamlarına göre Türkiye’nin, geçen çeyrekte dünyada en fazla ekonomik büyümeyi gerçekleştiren ilk üç ülkeden birisi olduğuna dikkat çekiyor. Akkaya ardından da şunları söylüyor:
‘Amerika ve Avrupa ekonomilerindeki sıkıntıların çoğu Türkiye için endişe verici olmaktan uzak. Gerçi halen 2008 yılı başındaki kriz öncesi rakamlara ulaşamasa da Türkiye’nin mevcut büyüme hızını korumasını, buna bağlı olarak da hem yatırımların hem kredilerin hem de bağlı sigortacılık ürünlerinin paralel biçimde büyümesini bekliyoruz. Burada tabii ki bu ürünler, hem sigortacılık hem bankacılık hem de tüketici için ciddi ekonomik değer yaratan ürünlerdir ve katma değerleri her sektör için önemlidir.’
Bankalar Borçlarını Daha Hızlı Tahsil Ediyor
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, banka kredileri ile satılan hayat sigortalarının sigorta sektörüne katkısı hakkında da şunları söylüyor:
‘Banka kanalı ile hayat sigortalarının yaygınlaşması, bir risk gerçekleşmesi durumunda kredi borçlarının sigorta şirketlerince ödenmesini sağlaması toplumsal açıdan büyük bir önem arz etmektedir. Satışların artması doğal olarak sektöre büyük katkı sağlarken, bankalar da kredi müşterilerinin risklerine karşı borçlarını daha hızlı ve kolay tahsil etme imkânına kavuşmaktadır. Aynı zamanda bu satışlara aracı olmaları nedeniyle, faaliyet dışı gelirleri artmaktadır.’
Banka Kredileri Yüzde 40 Arttı
Ergo Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Recep Akkaya, bireysel emeklilik sistemine olan ilginin hız kesmeden devam ettiğini belirterek yılbaşında 2 milyon olan katılımcı sayısının eylül sonu itibariyle yüzde 10 arttığını söylüyor. Recep Akkaya, banka kredileri ile verilen hayat sigortaları hakkında da şunları söylüyor:
‘Bu yılın mart ayında bankaların verdikleri tüketici ve konut kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artmıştır. Kredilerdeki bu artış doğal olarak ilgili sigortacılık ürünlerinde de bir artışa yol açmaktadır.’

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL