Hayat Sigortası Risk Ürünleriyle Büyüyecek

Star
 

2009’da hayat sigortaları, yüzde 15 büyüyerek 1.8 milyar liralık üretime ulaştı. Şirketler risk bazlı ürünlerle 2010’da da büyümeyi sürdürecek

 
Hayat sigortasında, 2009 yılında toplam prim üretimi 1 milyar 821 milyon lira olarak gerçekleşti. Toplam hayat prim üretiminde geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığındaysa, yüzde 15,6 oranında bir artış yakalandı. 2009’un ikinci bölümünde krizinin etkilerinin atılmaya başlanması bu canlanmada etkili oldu. 2010’da sektör özellikle risk bazlı hayat ürünlerinde çıkaracağı yeni ürünlerle müşteri ihtiyacına cevap vermeyi planlıyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, kredi kartı borçlarını ödeyememe kaygılarına son verecek Kredi Destek Sigortası ve Kredi Kartı Destek Sigortası sahibi olan müşteri sayısının giderek artacağını düşündüklerini söyledi. Uğurlu, “2009’un ilk çeyreğinde yürürlüğe giren hayat sigortası mevzuatı ve bu mevzuatın önünü açtığı yenilikçi ürünlerle, hayat sigortalarında arzu edilen hacme ulaşılabilecek” dedi. 
 
Hayat sigortalarında yeni ürünlere ihtiyaç olduğu görüşünde olan Finans Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ajlan Sözütek, artık can sigortalarının da bir ihtiyaç olduğunun bireyler tarafından fark edilmiş durumda olduğunu dile getirerek, “Bu farkındalığı zamanında ve doğru olarak değerlendirmek çok önemli. Özellikle birikimli hayat sigortalarının geliştirilmesine olanak sağlayacak bu yeni düzenlemelerle birlikte hayat sigortacılığında ürün geliştirme faaliyetlerinin çok daha farklı alanlara taşınabileceği görülmektedir. Birikimli hayat, irat ödemeli hayat sigortası, evlilik, doğum sigortaları ve yıllık hayat sigortası ürün yelpazelerinin genişlemesi neticesinde müşteriler, kendilerine en uygun ürünü en uygun fiya ta seçme imkanına sahip olacaklardır” dedi. 
 

6-7 Yeni ürün sunduk

 
Aegon Emeklilik ve Hayat Genel Müdür Yardımcısı Cenk Gürer “Sektörün gelişmesine fayda sağlayacak ürünler tasarladık. Sektörde de hayat sigortası anlamında yenilikçi ve modern ürünlere ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Yeni ürün tasarımında son 20 yılda değişen ekonomik konjonktür ve değişen müşteri ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Biz de bu yönde hareket ediyoruz ve piyasaya 6-7 ürün sunduk” dedi. 
 

Anadolu Sigorta  85’inci yılında Ata’nın huzurunda  

Anadolu Sigortalılar, Anadolu Sigorta’nın 85. yılı etkinlikleri çerçevesinde Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrini ziyaret etti. Ziyarette Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcılarının yanı sıra, çeşitli illerden gelen acenteler de bulundu. Ziyarette, Anıtkabir Özel Defteri’ni Anadolu Sigorta adına Başkan Burhan Karagöz ve Genel Müdür Mustafa Su imzalarken Anadolu Sigorta Başkanı Burhan Karagöz, deftere şunları yazdı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önder Atatürk,1925’te talimatınızla kurulan, Türkiye’nin ilk ulusal sigorta şirketi Anadolu Sigorta’nın 85. yılında, huzurunuzda olmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. İçtenlikle belirtmek isterim ki kurulduğumuz günden bugüne kadar geçen 85 yıllık süreçte, büyük mücadelelerle ve özveriyle kurduğunuz laik, demokratik ve çağdaş Türkiye’ye yakışır yenilik ve uygulamalarla dimdik ayaktayız. Genç Türkiye’mizin yaratılan ulusal değerlerini güvence altına almak amacıyla temelleri atılan, Cumhuriyet tarihimizin ilk sigorta şirketi olmanın verdiği gurur, sorumluluk bilinci ve tarihimizden aldığımız güçle Türk Ulusu’na ilk günkü heyecanımız ve azmimizle hizmet etmeye devam ediyoruz.”  

‘Peşin vergi uygulaması BES’e ivme kazandıracak’ 

Ergo İsviçre Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Recep Akkaya, istatistiklere göre Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılanların yüzde 25’inin vergi avantajından yararlandığını, kalan yüzde 75’ininse bu avantajdan yararlanmadığını belirtti. Bireysel emeklilik satışlarında vergi avantajlarının altının çizildiğini ancak sistemin Türkiye’de tam olarak oturmadığını söyleyen Akkaya, şunları söyledi: “Bu nedenle Hazine yetkilileriyle oluşturulan çalışma grubunda, 2010 sonuna doğru çıkmasını beklediğimiz ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nin büyümesine ivme kazandıracağını düşündüğümüz peşin vergi uygulamasını oluşturuyoruz. Şu anki uygulamada kişiler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne para yatırdığı zaman, ilgili belgeyi iş yerine veriyor ve brüt maaşından net maaşının hesaplanması sırasında belirtilen tutar, vergi matrahından düşülüp maaşa yansıtılıyor. Yeni sistemde de yine kişi ödediği belgeyi işverenine verecek ve bunu vergi matrahından düşmesini isteyecek. Ancak ‘bunu benim maaşıma yansıtmak yerine açılacak olan bireysel emeklilik planında değerlendir’ diyecek. Dolayısıyla kişinin hem ödediği para nedeniyle bireysel emeklilik planı ve fonu olacak hem de vergi avantajından gelen getiri nedeniyle fon oluşacak. Belirli bir süre sistemde kalırsa her ikisini de almaya hak kazanacak. Sistemden erken çıkarsa da vergi avantajı nedeniyle oluşan fonu kısmen almaya hak kazanacak.” 

Fonda hızlı bir gelişim yaşıyoruz 

Akkaya, “Ergoİsviçre olarak bireysel emeklilikte müşteriye yakın hareket ediyoruz. Şu anda müşterinin ödediği para üzerinden en az masraf alan şirketiz. Aynı zamanda fonlarımızın getirisinin de yüksek olduğunu görüyoruz. Tüm bunlar müşteri memnuniyetimizi artırıyor ve fon büyüklüğünde hızlı bir gelişim yaşıyoruz” dedi. 
 
Aycı: Sigortacılık sınıf atladı 
 
“Güneş Ekonomi Buluşmaları” kapsamında geçekleşen “Ekonominin Gündemi Kocaeli’de” panelinde konuşan Güneş Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı, yeni sigortacılık kanunu ile birlikte Türkiye’de sigortacılığın da sınıf atladığını söyledi.  Aycı sözlerine şöyle devam etti: “1999 depreminde TÜPRAŞ’ın sigortaları bizdeydi, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük tazminatlarından biri olan 58,5 milyon dolarlık tazminatı ödedik. Bugün de hala TÜPRAŞ ile ilişkilerimiz devam ediyor. Eğer işletmeler profesyonel risk yönetim anlayışını benimserlerse uluslararası rekabet güçleri artar. 
 
Herhangi bir riziko meydana geldiğinde eğer bu kayıpları giderip işletmenizin hayatına devam etmesini sağlayamazsanız varlıklarınız, ürünleriniz ve çalışan işçileriniz konusunda verimsizlik oluşabilir. Bu açıdan da profesyonel risk yöneticileri ve Türk sigorta sektörü ile işbirliği her şeyden daha fazla önem kazanıyor.”  

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL