Hayat Sigortasında Hedef Dijital Nesil Olmalı

PwC, sigorta sektörüyle ilgili “Sigorta 2020 – Adımları Hızlandırmak: Dijitalde lider olmanın hızlı yolu” adlı bir rapor yayınladı. Bu rapora göre hayat sigortası alanında büyümek için gençleri ve düşük gelirli kişileri hedef almak gerekiyor.

Rapora göre, teknolojiyle büyüyen yeni nesil 2017’ye geldiğimizde güçlenecek ve potansiyel müşteri olacak. Dolayısıyla bu kesime hitap eden fırsatlar sağlamak gerekiyor. Yeni nesil artık bir şey almadan önce internette araştırma yapıyor, sosyal medyayı inceliyor, kıyaslıyor. Bu nesile sunulan sigortaların büyüme sağlayacağının altı çiziliyor.

Yıllık hayat sigortası ile siz yokken bile sevdiklerinizin güvende olmasını sağlayın!

PwC Küresel Sigortacılık Sektörü Lideri David Law, genç nesillerin hayat sigortası ve bireysel emekliliği önemsemediklerini ve fiyatlarının yüksek olduğunu düşündüklerini söyledi. Düşük gelirli kesimin de aynı düşünceye sahip olduğunu söyleyen Law, bu kesime daha yakın olmak için dijital ağların büyük bir güç olduğunun altını çiziyor.

Ayrıca Law, online alışverişin tüketicilerin yaşamında büyük yere sahip olduğunu ve hayat sigortası almak isteyenlerin sigorta yapan kişiyle iletişim halinde olmanın yanı sıra sigorta tekliflerini karşılaştırabilmek istediklerini söylüyor.

Bu rapor kapsamında bir anket de gerçekleştirildi. Ankete katılanların %11’i bigisayar, telefon ve tabletle hayat sigortasını yaptırdığını belirtti. ABD’de ise, 18-54 yaş aralığındaki kişilerin %60’ı internetten hayat sigortası yaptırma konusuna olumlu yaklaştı. Ayrıca, ankete katılanların %63’ü erişimin kolay olması, %60’ı 7 gün 24 saat hizmet alabilme fırsatı ve %53’i maliyetten dolayı hayat sigortasını internetten yaptırıyor.

Beklentiler Ülkelere Göre Farklılık Gösterebiliyor

Farklı ülkelerde farklı hizmetler önemseniyor. Örneğin; İngiltere’de sigortalıların %43’ü sigortacısıyla online iletişimi önemserken, Meksika’daki sigortalılarda bu oran %15’e düşüyor. Ankete katılanlara sigorta şirketlerini seçerken en çok neye önem verdikleri sorulduğunda, katılımcıların %28’i markayı önemsediğini söylerken, %26’sı hasar taleplerini çözmesinin önemli olduğunu belirtiyor. Singapur’da ise katılımcıların %63’ü fiyatın en önemli faktör olduğunu dile getirdi.

Law bu durumu, “Fiyat, ürün bilgisi, deneyim ya da marka, ne olursa olsun, bir sigortacının sunduğu hizmetlerin mutlaka dijital dünyada bir karşılığının olması gerekiyor ” şeklinde yorumluyor.

Sigorta Şirketleri Dijital Dünyaya Yönelik Ürünler Hazırlamalı

Rapor, hayat sigortası ve bireysel emekliliğin diğer sektörlere göre djital ortamın sağladığı finansal güç konusunda gerilerde kaldığını gösterdi. Konuyla ilgli Law, sigorta şirketlerinin dijital çağa uyumlu çalışmalar yapmaları gerektiğinin altını çizdi. Örneğin, kişiye özel sağlık, bireysel emeklilik gibi hizmetler sunulması gerektiğini söyleyen Law, artık geleneksel yaklaşımdan uzaklaşarak müşteriye dijital dünyada daha hızlı ve daha ekonomik hizmet verilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor. Bu nedenle şirketlerin sektördeki yenilikleri sürekli takip etmeleri ve kendilerine uyarlayabilmelerinin önemli olduğunu belirtiyor.

Kendiniz ve sevdikleriniz için hayat sigortasının önemli olduğunu unutmayın. Sigortam.net üzerinden hayat sigortası başvuru formunu kolayca doldurun, sigorta şirketlerinin en uygun fiyatlarını size sunalım.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL