Kredi için hayat sigortası zorunlu mu?

Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? sorusu kredi çekmek isteyenlerin en merak ettiği soruların başında geliyorBankalara yapılan kredi başvurularında, dosya masrafı gibi isteklerin dışında müşterilerin karşısına çıkan bir diğer istek de, bankanın kredi vermek için şart koştuğu hayat sigortası gelir. Bankalar hayat sigortası yapılmaması halinde müşterine krediyi kullanamayacağını dahi söyler. Peki gerçekten, kredi için hayat sigortası zorunlu mu?

Bankalar türü ne olursa olsun, kredi verirken, müşterilerinden alanlarına göre bazı sigorta poliçelerini yaptırmalarını ister. Buradaki asıl amaç, bankanın verdiği kredinin geri ödemesini garanti altına almak istemesedir. Örneğin konut kredi çekmek için başvuran bir kişiden banka, DASK veya hayat sigortası yapmasını isteyebilir. Banka kredi verdiği kişiye hayat sigortası yaptırarak, bir anlamda kredi sahibinin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda borcunu sigorta şirketi aracılığı ile güvence altına almış olur. Ancak bu durum bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

Yıllık hayat sigortası ile siz yokken bile sevdiklerinizin güvende olmasını sağlayın!

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Yanlış bilinen bir diğer durum ise, bankaların sigorta yaptığı algısıdır. Bankalar kredi verdiği müşterilerini aslında anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine sigortalatırlar. Yani, bu süreçte bir bakıma aracı konumunda bulunurlar. Oysa ki müşterilerin bankanın istediği sigorta şirketinin poliçesini kabul etmek gibi bir zorunluluğu yoktur.  Bu durumun yanlış olarak bilinmesi ise sigortalıyı hem maddi anlamda hem de imzaladığı poliçenin kapsamı açısından zarara uğratabiliyor.

Kredi için hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? sorusuna verilecek en net cevap zorunlu olmadığıdır. Bankaların kredi vermek için koşul olarak öne sürdükleri hayat sigortası şartının yasal bir dayanağı ise bulunmamakta. Müşteri istediği takdirde bu zorlamayı dilekçe ile, bundan da sonuç alamaması durumunda ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti aracılığı ile çözüme kavuşturabilir. Ancak unutulmamalı ki her ne olursa olsun hayat sigortası, uzman bir sigortacı eşliğinde, kapsamlı bir poliçe halinde alınması halinde sigortalıya ve sigortalının ailesine büyük bir avantaj sağlar. En Uygun Hayat Sigortası için tıklayın.

DASK ve Konut Sigortası Farkı

Konut kredilerinde ise DASK Sigortasını yaptırmak zorunludur, ancak bu durumda da kişinin istediği sigorta şirketi ile anlaşma hakkı vardır. Yani bankaların yönlendirmesi ile maddi külfetini ve kapsamını bilmediğiniz bir poliçeye imza atmak zorunda değilsiniz.  Kendi araştırmalarınız ile poliçe kapsamını anlaştığınız sigorta şirketi ile hazırlayacağınız daha avantajlı bir sigortanız olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise DASK ve konut sigortası arasındaki farkdır. DASK, yaptırması zorunlu bir sigorta olmasının yanında evinizi sadece depreme karşı korurken, konut sigortası başvurusu ise zorunlu olmamakla birlikte evinizi yangın, yıldırım, infilak gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, ferdi kaza, hırsızlık, cam kırılması, DASK limitinin aşılması durumunda deprem ve daha birçok farklı alanda oluşabilecek zararlar karşısında güvence altına alır.

Kendinizi, ailenizi ya da evinizi beklenmedik kaza veya hastalık durumları karşısında güvence altına almak için, hiç vakit kaybetmeden  en uygun sigortaya ister online olarak Sigortam.net üzerinden, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı üzerinden sahip olun.

Benzer İçerikler

İnternetten Sigorta Teklifi Al, Avantajları Yakala!

İnternetten Sigorta Teklifi Al, Avantajları Yakala!

Online sigorta teklifi alarak, internete özel avantajları...kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Bilgilerinizi girin, sadece bir kaç dakika içerisinde sigorta şirketlerinin tekliflerini...karşılaştırmalı olarak değerlendirin. İnternete özel indirimli sigorta fiyatlarını ancak online teklif alarak görebilirsiniz. Bu...sayede poliçenizi hem daha uyguna satın alabilir, hem de satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz an e-postanıza gönderilen...poliçenize ulaşabilirsiniz. Eğer bir aracınız var ya da almayı düşünüyorsanız araç sigortası yaptırmak,...daha kaliteli ve rahat bir sağlık hizmeti almak için de sağlık sigortası yaptırmak Sigortam.net'ten çok...kolay! [widget id="sigortamnet_content_widget-2"] İhtiyaçlarınıza anında cevap verebilecek sigorta ürününü bulabilmek ise...karmaşık ve zaman alan bir sürece neden olabiliyor. Ayrı ayrı acenteleri gezmek, fiyatları ve teminatları karşılaştırabilmek...bağımsız araştırmalar sonucu daha da zorlaşıyor. Online sigorta teklifi sayesinde ise hem zamandan kazanıyorsunuz...hem de ihtiyacınıza uygun poliçeyi daha uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. İnternetten sigorta teklifi almanın...birçok avantajı var. İhtiyacınız olan sigorta ürününe hızlı ve uygun fiyatlı ulaşmanın en pratik yolu online sigorta...teklifi almaktan geçiyor diyebiliriz. Sigortam.net online sigorta alanında memnun kalacağınız fırsatlar...sunuyor. Peki internetten teklif almanın avantajları nelerdir? Detayları merak edenler için sigorta teklifi almanın avantajlarını...sizler için bir araya getirdik.

Özel İndirimleri Görmek İçin Sigorta Teklifi Alın!

Sigorta fiyatı...sorgulama yaparak
Sigortam.net'in özel indirim fırsatlarını...görebilirsiniz. Nasıl mı? Sadece sigorta türüne göre doldurmanız gereken kişisel ya da aracınızla ilgili bilgileri, eksiksiz ve...doğru şekilde girmeniz yeterli. 2 dakika içerisinde sigorta şirketlerinin tekliflerini ekranınızda görebilirsiniz. Sigorta...teklifi almadan internete özel indirim fırsatlarını göremezsiniz. Sigortanızı indirimli fiyatlardan alabilmek için...öncelikle sigorta teklifi almanız gerekir. Teklif aldığınızda indirimlerin de eklenmesi ile en uygun sigorta...fiyatlarına ulaşmanız mümkün olur.

Poliçenize Anında Ulaşın, Güvenceniz Başlasın!

İnternetten sigorta...teklifi alma avantajlarının bir diğeri ise güvencenin anında başlaması! Aracınızı yeni aldınız ve zorunlu trafik...sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak istemiyorsunuz. Ya da aracınıza daha trafik sigortası yaptırmadınız ve ağır cezalara maruz...kalmadan sigortanızı yaptırmak istiyorsunuz. Sigortam.net'ten trafik sigortası teklifi alarak sigortasız...olacağınız süreyi kısaltabilirsiniz. Satın aldığınız trafik sigortası poliçesi anında e-postanıza gelir ve bu sayede bekleme...süresi yaşamadan poliçenize kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda poliçeyi satın aldığınız andan itibaren sigorta geçerlilik süresi...başlar. Trafik sigortası yaptırdıysanız korkmadan trafiğe çıkabilir, kasko sigortası yaptırdıysanız ise koruma teminatlarından...faydalanabilirsiniz. En uygun araç sigortaları için teklif alın, güvenceniz anında başlasın! Sağlık sigortası yaptırmak isteyenler; özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini...değerlendirebilir. Araç sigortasına ihtiyacınız var ise kasko ve trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi alarak...bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun poliçeyi kendinizi belirleyebilirsiniz.  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL