Hayat Poliçesi Dondurulabilir mi?| Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yıllık Hayat Sigortası Belli Bir Müddet Ödeme Yapılamayacak ise Dondurulabilir mi?

Birikimli hayat sigortası hariç hayat poliçelerinde dondurma işlemi yoktur. Sigorta şirketleri sigortalının vefat riskini taşıdığı için prim ödemelerinin zamanında yapılmasını talep eder.
 
Ancak birikimli hayat sigortalarında 3 yıllık zorunlu ödeme döneminin bitiminde hayat sigortası belirlenen bir dönem için dondurulabilir. Böyle bir durumda, dondurulan süre boyunca meydana gelen maluliyet, hastalık veya vefat durumunda, tazminat ödemesi yapılamaz. Bu yüzden hayat sigortası poliçesi dondurulma işlemi (tenzil), sigortanın amacına uygun olmayacağı için sigorta şirketleri tarafından tavsiye edilmemektedir.
 
 
Prim ödemeleri dondurulan hayat sigortasında, sigortalı kişinin birikimleri saklıdır, sigorta şirketi tarafından birikimler için yapılan yatırımlar ve kar payı alma durumu da devam eder. 
 
Sigortalı tarafından hayat sigortası primleri tekrar ödemeye başlayabilir veya sigortayı bitirip birikimlerini almayı talep edebilir. Hayat sigorta poliçesi tekrar yürürlüğe girdiğinde, tenzil (dondurma) süresinde geçen zaman poliçe süresine eklenir. Bu işlemin yapılmasının ardından hastalık ve vefat tazminat şartları tekrar yürürlüğe girmektedir.

Benzer İçerikler

Çocuğunuz için Sigorta Yaptırılabilir mi?

Hayat sigorta poliçesi yaptırabilmek için sigortalı adayının 18 yaşından küçük olmaması gerekmektedir.

Devamını Oku

Neler Sigorta Ettirilebilir?

Değeri maddi olarak ölçülebilen her tür mal, eşya vs. ve kişilerin ya da kurumların 3. şahıslara karşı doğabilecek hukuki sorumlulukları sigorta ettirilebilir.

Devamını Oku