Yıllık Hayat Sigortası Belli Bir Müddet Ödeme Yapılamayacak ise Dondurulabilir mi?

Birikimli hayat sigortası hariçhayat poliçelerinde dondurma işlemi yoktur. Sigorta şirketleri sigortalının vefat riskini taşıdığı için prim ödemelerinin zamanında yapılmasını talep eder.
Ancakbirikimli hayat sigortalarında 3 yıllık zorunlu ödeme döneminin bitiminde hayat sigortası belirlenen bir dönem için dondurulabilir. Böyle bir durumda, dondurulan süre boyunca meydana gelen maluliyet, hastalık veya vefat durumunda, tazminat ödemesi yapılamaz. Bu yüzden hayat sigortası poliçesi dondurulma işlemi (tenzil), sigortanın amacına uygun olmayacağı için sigorta şirketleri tarafından tavsiye edilmemektedir.
Prim ödemeleri dondurulan hayat sigortasında, sigortalı kişinin birikimleri saklıdır, sigorta şirketi tarafından birikimler için yapılan yatırımlar ve kar payı alma durumu da devam eder.
Sigortalı tarafından hayat sigortası primleri tekrar ödemeye başlayabilir veya sigortayı bitirip birikimlerini almayı talep edebilir. Hayat sigorta poliçesi tekrar yürürlüğe girdiğinde, tenzil (dondurma) süresinde geçen zaman poliçe süresine eklenir. Bu işlemin yapılmasının ardından hastalık ve vefat tazminat şartları tekrar yürürlüğe girmektedir.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL