444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sayısı Artan İntihar Vakaları, Hayat Sigortası Şirketlerini Tedirgin Etti

03 Mayıs 2010
Hurriyet Ekonomi
 
hayat sigortasında tazminat talebi arttıGaranti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erhan Adalı, 2008 yılında 31 olan intihar vakası nedeniyle ölümlerin , 2009 yılında yüzde 55 arttığını belirterek, ancak bu intiharların sigorta genel şartlarında belirtilen süreleri geçmediği için tazminat ödemesi yapmadıklarını söyledi.
 
SON dönemde artan intihar vakaları ile cinayet olayları, hayat sigortası şirketlerini tedirgin etmeye başladı. Özellikle sigorta yaptırdıktan sonra intihar edenlerin sayısındaki artış nedeniyle sigorta şirketleri, hayat sigortalarındaki ‘üç yıl sigortalı olunma’ şartını uygulamaya başladı. 

Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erhan Adalı, son yıllarda intiharlar nedeniyle tazminat taleplerinde artış yaşandığını söyledi. Erhan Adalı, 2008 yılında 31 adet olan intihar nedeniyle ölümlerin , 2009 yılında yüzde 55 artışla 48 kişi ye çıktığını belirterek, ancak bu intiharların sigorta genel şartlarında belirtilen süreleri geçmediği için tazminat ödemesi yapmadıklarını kaydetti. Adalı, “Şirketimizde intihar nedeniyle gerçekleşen ölümler geçmiş yıllarda yüzde 1’ler seviyesindeydi. 2008 yılında bu oran yüzde 1.6’ya, 2009 yılında ise yüzde 2’ye yükseldi” dedi.
 

Üç yıl sigortalı olma şartı
 

Erhan Adalı, intiharlar nedeniyle toplumda büyük dramlar oluştuğunu ifade ederek, Türkiye’de henüz tam olarak gelişmemiş olsa da ölümler sonucunda geride kalan bireylerin mağduriyetlerini gelişmiş toplumlarda hayat sigortalarının önlendiğini vurguladı. Adalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de intiharlar sonucu tazminat ödenip ödenmeyeceği hususu, hayat sigortacılığı içinde özel bir düzenlemeye tabidir. Bir hayat sigortası kesintisiz üç yıl yürürlükte kalmamışsa ve bu süre içinde de kişi intihar ederse tazminat ödenmez. Ancak bu üç yıllık süreden sonraki dönem içinde, intihar sonucu ölüm olur ise; poliçedeki hak sahipleri, tazminat tutarını almaya hak kazanırlar.”
 

Hayat sigortasına talep artıyor
 

Mapfre Genel Yaşam Sigorta Genel Müdürü Muhittin Yurt, bu yılın ilk iki ayında hayat sigortasına yönelik talepte artış olduğunu belirterek, bu sürede hayat sigortalarında yüzde 9’luk prim artışı yaşandığını söyledi. Yurt, bunun da nedeninin kredili hayat sigortalarından kaynaklandığını kaydetti. Muhittin Yurt, “Şirket olarak portföyümüzde son 6 ayda ateşli silahla ölüm sebebiyle oluşan tazminat dosyası birkaçı geçmedi ki, bu durum önceki yıllara paralel bir tren izledi” dedi.
 
Cinayetler nedeniyle ödediğimiz tazminat yüzde 221 arttı
 
VAKIF Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, sigorta sözleşmesinin aralıksız üç yıl devam etmesi halinde intihar sonucu ölümlerde tazminat ödemesi yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Şirketimize 2008 yılında 21 adet intihar vakası nedeniyle 350 milyon liralık, 2009 yılında da 14 adet intihar vakası nedeniyle 248 milyon liralık tazminat talebi geldi. Ancak her iki yılda da hayat sigortası genel şartlarında belirtiler üç yıllık devamlılık bulunmaması nedeniyle talepler, şirketimiz tarafından uygun bulunmadı. Hayat sigortası tazminat ödemelerinde 2008 yılına göre 2009 yılında yüzde 10’luk bir artış oldu. Artışın nedenlerini araştırdığımızda ise, cinayet olaylarının ilk sırada geldiğini gördük. Nitekim, 2008 yılında 150 bin lira, 2009 yılında ise 482 bin lira cinayet olaylarından dolayı tazminat ödedik. Bu da yüzde 221’lik bir artış anlamına geliyor.”
 

Sigorta süresi üç yıldan azsa tazminat ödenmiyor

Hayat sigortalarında, sigortalının intihara veya intihara teşebbüsü sonucunda vefatı halinde; sigortalı kişinin intiharı anında akli melekesi ne olursa olsun, sigorta şirketi hayat sigortasındaki tasarruf primini faizlendirerek geride kalan varislerine ödüyor. Eğer hayat sigortası sözleşmesinde süre kısaltılmış olmadıkça, sigortalının aralıksız olarak üç yıl boyunca sigortasına devam etmesi gerekiyor. Ancak bu şartlarda sigorta şirketi intihar durumunda geride kalan varislerine teminatın tamamını ödüyor. Eğer üç yıl içinde intihar olayı gerçekleşirse, sigorta şirketi hiçbir ödeme yapmıyor.

 
18 yaş altı çocuklara özel sağlık sigortası imkânı
 
Sağlık sigortasında ilk olarak, 18 yaşından küçük çocuklar ve gençler Anadolu Sigorta’da bireysel sağlık sigortası kapsamında ebeveynleri olmadan tek başlarına sigortalanabiliyor. Bu uygulama sayesinde 18 yaş altında bir veya birden fazla çocuğu olan bir ailedeki anne-baba, kendileri sigortalanmadan sadece çocuklarını standart prim üzerinden belirli oranlar kadar ek prim ödeyerek Anadolu Sigorta’da sigortalatabiliyorlar. Aynı poliçe kapsamında 18 yaş altındaki çocuklarla gençlere, sigortalandıkları anda koşulsuz hayat boyu yenileme garantisi de veriliyor. Özel sağlık sigortası sistemine erken yaşta ve sağlıklı iken katılmanın önemine dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, özellikle çocukluktan itibaren özel sağlık sigortasına sahip olan bireylerin, önemli bir güvenceye sahip olduklarını belirtti. Su, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıklıyken sağlık sigortası poliçesi satın alan kişiler, gelecekte sağlık sorunları ile karşılaştıklarında, istedikleri özel sağlık kuruluşlarında, istedikleri hız ve kalitede iyi bir sağlık hizmeti almayı garanti etmektedirler. Sağlıklıyken özel sağlık sigortası yaptırmak kişinin geleceğe yaptığı bir yatırımdır.”

Okumaya Devam Edin

Tüketicinin %73'ü Tasarrufa Krizde de Devam Etti

13 Mayıs 2010 Perşembe

The Future Company'nin, Aviva için 2009'da yaptığı pazar araştırmasının sonuçlarına göre, Türk tüketicisinin yüzde 73'ü tasarruflarını devam ettirirken, yüzde 22'si az biriktirdi.

Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortasına Dikkat!

22 Nisan 2010 Perşembe
Kredi kullanımında en çok tartışılan konu kullandırım karşılığı yapılmak zorunda olduğu söylenen hayat sigortası. Bankalar tabi ki bunun için ekstra bir ücret talep ediyor. 

Hayat Sigortası Risk Ürünleriyle Büyüyecek

09 Nisan 2010 Cuma
2009’da hayat sigortaları, yüzde 15 büyüyerek 1.8 milyar liralık üretime ulaştı. Şirketler risk bazlı ürünlerle 2010’da da büyümeyi sürdürecek.