Tüketicinin %73’ü Tasarrufa Krizde de Devam Etti

GazetePort
İngiliz araştırma şirketi The Future Company’nin, Aviva için 2009 yılında yaptığı ve Türkiye’de 1,050 kişi ile görüşülerek hazırlanan tasarruf alışkanlıkları pazar araştırmasının sonuçlarına göre, 2009 yılında Türk tüketicisinin yüzde 73’ü tasarruflarını aynen devam ettirirken, yüzde 22’si daha az biriktirdi.
Tüketicinin %73'ü tasarrufa krizde de devam ettiAraştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, tüketiciler yüzde 57’lik oranla ek bir geliri olduğu takdirde; tasarruf ve yatırımı hemen bugün yapmak isterken, Türk tüketicilerin yüzde 24’ü yaklaşık beş yıl gibi kısa vadeli tasarruf ve yatırımları tercih ediyor.
Avivasa CEO’su Meral Eredenk, ‘Kriz dönemleri her zaman insanlara tasarrufun önemini hatırlatıyor. Tasarruf yapan kişiler krizin etkilerini daha yumuşak hissediyor ve kriz psikolojisinden daha rahat çıkıyor. Bu nedenle kriz döneminde de Türk tüketicisi tasarruf yapmaya devam etti’ dedi.
Öte yandan araştırma sonuçlarına göre 25-34 yaş grubunda yer alan gençlerin yüzde 13’ü ekonomik kriz endişesi taşırken, bu oran 45-54 yaş grubunda yüzde 25’e çıkıyor. Araştırmaya göre tasarruf ve yatırımlarda Türkiye pazarında en önemli kriter hala garanti bir getiri oranı olmaya devam ediyor, ancak bu beklenti içindeki tüketicilerin oran 2008 yılındaki yüzde 49’dan yüzde 37’ye geriledi. Tüketicilerin yüzde 23’ü ise pazarda mevcut en iyi performansı almak istiyor. Tüketicilerin yüzde 52’si herhangi bir finansal ürün kullanmazken, hem Türkiye’de hem Avrupa’da en yaygın finansal ürün yüzde 41 ile banka hesabı oldu. Tasarruf hesabı açtıranların oranı ise yüzde 11 olurken, bunu toplamda yüzde 7 oranla kişisel emeklilik planları ve işveren katkılı emeklilik planları izledi.
Araştırmaya göre yüzde 34 ile kredi kartı, bankamatik kartı ve mağaza kredi kartları gibi finansal hizmet ürünleri Türk tüketicisinin kullandığı borçlanma araçları arasında ilk sırada yer alırken, bunu Avrupa’nın üç katı olarak yüzde 22 ile arkadaş ve akrabalara borçlanma eğilimi takip etti. Tüketicilerin yüzde 78’i hiçbir korunma ürününe sahip değilken, Avrupa’da yüzde 30’lar seviyesinde olan sadece hayat sigortasına sahip olanların oranı yüzde 5 seviyesinde kaldı. Avrupa’da yüzde 56 olan araç, ev, hayat ve özel sağlık sigortası kullanımı ise Türk tüketicilerde yüzde 12 seviyesinde.

Araştırmada emekliliği için her ay düzenli olarak birikim yapanların oranı yüzde 27’de kalırken, tüketicilerin yüzde 16’sı refahı şans oyunlarından gelecek paraya ve her biri birer piyango olarak kabul edilebilecek mirasa konmak veya iyi bir evlilik yapmak gibi koşullara bağlıyor. Türkiye’de yastık altıyla birlikte en önemli yatırım enstrümanı olarak ise yüzde 21’lik oranla gayrimenkul öne çıkıyor.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL