Dik Yokuşta Araç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Düz yolda araç kullanımı son derece keyifli görünse de güvenli sürüş kuralarına uyulmadığında bu durum tam tersine dönebilir. Yokuşlarda araç kullanımı ise çok daha fazla dikkat ve önlem gerektirir. Araç kullanımı yokuşlarda daha da zorlaşır ve yanlış sürüş teknikleri tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak hem sizin hem de karşınızdaki sürücülerin hayatını riske atmamış olursunuz.

Arabayla dik yokuşları çıkarken dikkat edilmesi gereken önemli konu hız ve vitestir. Yokuşa uygun viteste ve doğru hızda ilerlemek gerekiyor. Dik yokuşlarda vites değiştirmek, aracı çok hızlı ya da çok yavaş sürmek güvenliğinizi tehlikeye atar. Dolayısıyla yokuşu olabildiğince başladığınız viteste çıkmak en güvenli yöntemdir. Ayrıca aracınızla yokuşu çıkmaya başlamadan önce mutlaka yasal limitlerde kalarak hızlanmalısınız ve aynı hızda yokuşu çıkmalısınız.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yokuşta aracınızın devirden biraz düştüğünü fark ederseniz panik yapmayın, bu durum normaldir. Aracın devirden düşmesi, aracın hızı düştükçe gaza yüklenilmesi yakıt sarfiyatini olumsuz yönde etkilemenin dışında sürüş güvenliğini de tehlikeye atar. Bu nedenle uygun vitesi yokuşu çıkmaya başlamadan seçmeli ve yokuşa çıkarken de mümkün olduğunca vites değiştirilmemeli ve hızınızı aynı şekilde korumaya özen göstermeniz gerekir.

Aracınızla dik yokuşları çıkarken hangi vitesi kullanmanız gerektiğiyle ilgili bir genelleme yoktur. Hangi vitesi kullanmanız gerektiği yokuşun büyüklüğüne, eğimine ve yokuştaki araçların hızına göre değişir. Önemli olan nokta; aracınız hangi viteste olursa olsun düşük devirde tutmanız ve ayağınızı gazda sabit tutarak yokuşu çıkmanızdır.

Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yaparak en uygun kasko fiyatları  listesine ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.

Müşteri Yorumları