Zayıflama Çayları Tehlike Saçıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış veya onay verilmiş, hiçbir bitkisel çay vb. ürün bulunmamasına rağmen, piyasada zayıflama çayı adı altında satışı gerçekleştirilen ürünler, büyük bir tehlike saçıyor. Yağ yakıcı, diyet çayı, metabolizma hızlandırıcı denilerek özellikle internet üzerinden satışı yapılan bu ürünlerin içeriğinde belirtilen “gizli içerik” ibaresi ile, zararları ve tehlikeleri bilinmeyen birçok kimyasal madde, bu yolla tüketicilere ulaşıyor.

Ölümcül Etkileri Var


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, piyasada bulunan zayıflama ürünlerinin hiçbirinde standart bir formülasyon bulunmuyor. Özellike doğal, bitkisel olarak pazarlanmaya çalışılan bu ürünlerde çok sık kullanılan sibutramin, aşırı dozda kullanılması halinde kalp kaslarında kardiyolojik toksit etki yaparak, kalp durmasına yol açabiliyor.
Kilo problemi yaşayan kişilerin, egzersiz ve diyet gibi hem süre, hem de emek gerektiren aktiviteler yerine daha kolay çözümler sunması nedeniyle tercih ettikleri zayıflama çaylarının birçoğu, sindirim sisteminde besinlerin geçişini hızlandırarak vücudun kalori emilini engellediklerini iddia etmektedirler. Ancak bilimsel  çalışmaların sınırlı olduğu ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmediği düşünülürse, söz konusu ürünlerin insan sağlığını ne kadar tehdit ettiğini görebiliriz.

Nasıl Korunabilirsiniz?

 

  •  Piyasada bulunan ve reklam çalışmalarında mucize, çığır açan gibi ifadelerle pazarlaması yapılan ürünlere güvenmeyin. Unutulmamalı ki bu çapta önemli bir ürünün keşfi ilk olarak bilimsel kaynaklarda ve güvenilir haber organlarında duyurulur.
  •  Piyasadaki hiçbir ürün birden fazla probleme tek başına çare olamaz. Bu nedenle geniş çapta etkiye sahip olduğu iddia edilen ürünlerden uzak durun.
  •  Bir ürünün doğal olduğunun belirtilmesi hiçbir zararının olmadığı anlamına gelmez. Örneğin doğada kolaylıkla bulunabilecek zehirli mantar veya yabani meyveler de sizi zehirleyebilir.
  •  Pazarlanan ürünle ilgili yetersiz referanslar sunulması veya hiç sunulmaması, ürüne güvenmemeniz için yeterli bir sebep olmalıdır.
  •  İçeriği hakkında bilimsel kanıtların olmadığı söz konusu ürünlerin yan etkileri bakımından ne türde tehditler içerdiği göz önünde bulundurulmalı.

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi resmi organlar tarafından duyurusu yapılan veya ruhsatı verilmiş hiçbir zayıflama çayı veya ürünü bulunmamaktadır. Bu nedenle zayıflamak için öncelikli tercihiniz detaylı bir sağlık kontrolünün ardından diyetisyeninizin hazırlayacağı program ve egzersiz hareketleri olmalıdır.

Sağlığınız için tehdit oluşturabilecek problemlere veya kaza risklerine karşı önleminizi almak için ise, hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sağlık sigortası teklifi almak için hemen, online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattı’nı arayın, 

Müşteri Yorumları