Zeyilname ile İlgili Merak Edilenler

Sigorta işleminin gerçekleşmesi aşamasında sorumlu olan 2 taraf vardır. Bu taraflardan biri sigortalı, diğeri ise sigorta şirketidir.

Sigorta şirketi ve sigortalıların anlaşması sonucu sigorta sözleşmesi hazırlanır.

Sigorta sözleşmesi, sigortalıyı ve sigorta şirketini bağlayıcı hükümleri içerir. Sigorta şirketi, düzenlettiği sözleşmeye sigortalıdan alacağı prim karşılığında üzerine aldığı riskleri gösterir ve ihtimal dahilinde olan riskin gerçekleştiği anda taraflar arasında belirlenen sigorta bedelini ödeyeceğini garanti eder. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta poliçesi ise bir sigorta sözleşmesi yapıldığını gösterir belge nitelğindedir. Sigorta sözleşmesinin yapılmasıyla, sigortanın teminatlarının belirlendiği poliçe düzenlenir ve bu poliçe sigortalıya teslim edilir. Sigorta poliçesinin düzenlenmesi ile ilgili detaylar için; ”Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türk Ticaret Kanunu’na göre sigorta şirketi, sigorta sözleşmesinin yapılması ile beraber 24 saat içerisinde, sigorta poliçesini düzenlemekle yükümlüdür. Aksi halde poliçenin geç verilmesinden kaynaklı zararlı karşılamak zorundadır.

Sigorta sözleşmesi ile ilgili bir diğer sigorta terimi ise zeyilnamedir. Zeyilname, poliçe üzerinde gösterilen bilgi veya koşullarda değişiklik yapılmak istenmesi halinde poliçenin aslına ek olarak yapılan ve değişiklikleri gösteren ek sözleşmedir. Yani kısaca Zeyilname poliçeye ek belge anlamına gelmektedir.

Sigorta sözleşmeleri gibi zeyilname düzenlenmeleri de 2 taraflı yapılmaktadır. Sigorta sahibinin bilgisi ve verdiği yetki olmadan zeyilname düzenlenerek poliçe şartlarında değişime gidilemez. Zeyil düzenlenmesi için sigorta şirketi ve sigortalı anlaşmaya varmış olmalıdır.

Zeyilname; sigorta poliçesindeki bir yanlışlığın düzeltilmesi için yapılabileceği gibi; sigorta bedeli, riziko adresi veya sigorta priminin değiştirilmesi gibi durumlar için de yapılabilir.

Poliçenin herkes için geçerli olan genel şartlarında bir değişikliğe gidilmesi durumunda, yapılan değişiklil zeyilname ile gösterilir. Şartlardaki değişiklikler 2 sebeple yapılıyor olabilir.

1. Poliçe düzenlenirken bir takım yanlışlıklar söz konusuysa veya poliçe eksik şekilde düzenlenmiş ise.
2. Sigorta prim tutarlarında bir değişiklik söz konusu olduysa zeyilname düzenlemesi gerçekleşir.

Araç satılıp yerine yenisi alındığında veya araç plakasında değişikliğe gidildiğinde zeyilname düzenlenerek, trafik sigortası devredilebilir.
Zeyilnameler, hiçbir şekilde ve koşulda sigorta poliçesinin aslı niteliğini taşımazlar.

Zeyilname düzenlemesi için bazı durumlarda sigorta primi alınması gerekmez. Ancak bazı durumlarda ek sigorta primi ödenmesi veya prim iadesi söz konusu olabilir.

Siz de araç sigortası almadan önce Sigortam.net’e gelerek araç sigorta hesaplamanızı yapın. Sigortaya dair tüm sorularınızı cevaplayacak sigorta uzmanlarıyla sigortalanın. Telefon yardımı ile sigortalanmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL