444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Zorunlu Sigortalarını Yaptırmayanlar Yandı!

05 Ocak 2015

Her yıl sigortacılık bilincinin gelişimiye birlikte, sigorta yaptırmaya teşvik edici uygulamalarda devreye girmeye başlıyor. 2015’te de böyle olacağını gösteren gelişmeler olmaya, haberler gelmeye başladı.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, yılbaşından itibaren zorunlu trafik sigortası başta olmak üzere diğer zorunlu sigortaları (DASK, tehlikeli maddeler, kıyı tesisleri yasal sorumluluk) yaptırmayanların ciddi yaptırımlara maruz kalacağını ifade eden sözler söyledi. Çağatay, yaptığı açıklamayla "Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelik" ile ilgili detayları paylaştı.

2015 sigorta sektörünü ve sigortalıları bekleyen başlıkları sizin için özetledik.

   

Zorunlu Sigortalara Yönelik Uygulamalar
 

Sigorta Yoksa, Ehliyette Yok

Zorunlu trafik sigortası başta olmak üzere zorunlu olan trafik sigortalarını yaptırmayanlar ciddi yaptırımlara maruz kalacak. Diyen Çağatay, "Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler, ehliyet ve ruhsatını kaybetme riskiyle karşılaşabilecek. Düzenleme gereği özel emeklilik kurumları ve reasürans şirketlerinde 'güvence hesabı' adı altında veri tabanı ve merkez hesabı oluşturulacak" ifadesini kullandı.

Zorunlu Sigortalarını Düşükten Yaptıranlar Yandı

Çağatay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliğin 6 maddesine göre; zorunlu sigortaların kontrolü merkez tarafından yapılarak, zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığının tespiti veya ruhsat isteyen yetkililere poliçenin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili mercilere ruhsat ve lisans verilmeyecek.''

Poliçe Vadeleri 30 Gün Önce Bildirilecek

Zorunlu sigortaların kontrolünü gerçekleştiren merkez, kontroller sonucunda sigorta teminatının sona ereceği tarihin bilgisini vade tarihinden 30 gün önce güvence hesabıyla bildirir ve zorunlu sigortanın sahibini poliçe yenilemesi için uyarır.  

Zorunlu sigorta poliçelerinin merkez tarafından takip edileceğini de belirten Çağatay, kolluk kuvvetlerinin (jandarma ve trafik polisi) denetimlerde aykırılığın tespiti halinde izin, durumu lisans ve ruhsat veren yetkili mercilere bildirmekte görevli olduğunu sözlerine ekledi. Çağatay, "Uyarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 iş günü içinde sigorta yaptırmayanların ehliyet ve ruhsatları, sigortayı yaptırana kadar durdurulur" dedi.

Uygulamadan Etkilenecek Zorunlu Sigortalar

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 
Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası 
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası 
Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası 
Kıyı Tesisleri Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 
Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası 
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 
Zorunlu Deprem Sigortası Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası 
Deniz Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası 
Zorunlu Paket Tur Sigortası

Siz de poliçe yenileme dönemlerini sık sık kaçıran ve unutanlardansanız; Sigortam.net’in poliçe yenileme formunu  doldurun, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdaki uzmanlarımızdan destek isteyin. 


Okumaya Devam Edin

Sigorta Poliçesi Satın Almak Neden Önemli?

14 Ekim 2014 Salı

Sigorta poliçesi satın almanın önemine yazımızdan ulaşın, Sigortam.net'ten en uygun fiyatlarla sigorta satın almanın keyfini yaşayın, karlı çıkın.

Sigorta Poliçesi Sorgulamasının Önemi

15 Ekim 2014 Çarşamba

Sigorta poliçesini sorgulamadan satın almak fayda yerine zarara yol açar. Sigortam.net'ten sigorta sorgulaması yapın en iyi güvenceyi en uygun fiyata alın.

Sigorta Poliçesindeki Özel Şartlar

03 Aralık 2014 Çarşamba

Sigorta hizmeti almak isteyen kişilerin sigorta genel ve özel şartları hakkında bilgi sahibi olması, sigorta güvencesini tam anlamıyla hissetmenizi sağlar.