2021 Zorunlu Trafik Sigortası Oranları

Sigortam.net Finans Direktörü Merve Baş, okuyucularımız için 2021 yılı trafik sigortası oranlarını aktardı. Aynı zamanda trafik sigortası fiyatlarının neye göre belirlendiğini de açıklayan Merve Baş, sektöre dair önemli verileri de bizlerle paylaştı.


Sigortam.net Finans Direktörü Merve Baş

2021 yılı için araç gruplarına ve illere göre uygulamaya alınacak olan trafik sigortası fiyatları yakın zamanda açıklandı. Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası oranları her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Trafik Sigortası 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Trafik sigortası primleri illere göre değişkenlik gösteriyor çünkü bazı iller kaza yapılması için daha yüksek risk taşırken, bazı iller ise araç sayısının az olması bakımından daha düşük risk taşıyorlar. Açıklanan verilerde en yüksek primin İstanbul’a ait olduğu görülüyor. Sigorta şirketleri ise Ocak ayından itibaren primlerini de her ay yüzde 1 oranında artırıyorlar.

2021 yılında otomobillerde en yüksek prim tutarı 4 bin 65 TL, en düşük prim ise 327 TL olarak belirlendi. 2017 yılından itibaren trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması yapılıyor. Buna göre il, araç grubu ve sürücülerin kaza geçmişlerine göre sigorta primleri de belirleniyor. Sigorta şirketleri ise bakanlık tarafından belirlenmiş olan fiyatların üzerine çıkamıyorlar fakat isterlerse altına inebiliyorlar. SEDDK tarafından yayınlanan genelgede ise sigorta primlerinin her ay yüzde 1 oranında artacağı da açıklandı.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Araç Yapısına Göre Prim Oranları

2021 yılında otomobiller için en yüksek ödenecek prim oranı 4 bin 65 lira ile İstanbul’da gerçekleşiyor. Birinci kademede olan sürücüler bu oranı ödemek durumundalar. En düşük prim ise yedinci kademede olan sürücüler tarafından 327 TL olarak ödenecek.

En düşük primin uygulanacağı iller ise Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa şeklinde belirlendi. Minibüslerde ise en yüksek prim 7 bin 142 TL, en düşük ise bin 792 TL olarak belirlendi.

Otobüsler için en yüksek 25 bin TL, en düşük ise 6 bin TL. Kamyonlarda ise trafik sigortası en yüksek 11,373 TL, en düşük ise 2,854 TL. Motosikletler ise en yüksek 1657 TL, en düşük ise 327 TL ödeyerek trafik sigortası yaptırmak durumundalar.

Hasar Geçmişine ve Kademeye Göre Belirleniyor?

Trafik sigortası hakkında bilinmesi gereken konu her yıl bu sigortanın yenilendiği ve yenilenmede belirlenen oranın yatırılması gerektiğidir. Kaza yapmayan ve hasar almayan sürücülerin belirli yıllara göre kademeleri değişmektedir. Buna göre yedinci kademeye gelen sürücüler en düşük prim tutarını ödüyorlar. Ancak kaza yapan ve sigorta tarafından hasarı karşılanan sürücüler için ise kademe artıyor, bu durumda da sigorta kapsamında ödenecek olan prim tutarı da artış göstermiş oluyor.

İlk giriş yapıldığında ise sürücüler dördüncü kademeden başlıyorlar. Dördüncü kademe olanlar için en yüksek ve en düşük fiyatın ortalaması uygulanıyor. Kazalar sonucunda hasar maddi olduğunda kademeler 1 yıl düşürülüyor ancak kazada ölüm ya da yaralanma varsa bu durumda kademe 2 basamak indiriliyor.

Müşteri Yorumları