Zorunlu Trafik Sigortasında Hasar Ödemeleri Nasıl Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortasında hasar ödemeleri nasıl belirlenir? sorusu birçok sürücünün merak ettiği konuların başında gelir. Biz de trafik sigortasında hasar ödemeleri hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Trafik Sigortasının Gerekliliği ve Güvenceleri

Trafiğe çıkan, hatta trafiğe kayıtlı aracı olan her araç sahibi aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk üstlenmiş durumdadır. Çünkü; trafik ve can güvenliği büyük oranda sürücülere bağlıdır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde bu sorumluluk çok daha fazladır.

Bu sorumluluğun getirdiği ilk yükümlülük ise araç sigortasını yaptırmaktır. Bütün dikkatinize ve çabanıza rağmen kontrolü kaybedebilir, hiç istemeden de olsa karşı tarafı zarara uğratabilirsiniz. Bu zararı karşılamanıza yardım olacak; zorunlu trafik sigortasının vermiş olduğu güvencelerdir.

Trafik sigortanızdaki güvencelerle ilgili daha detaylı bilgi için trafik sigortası sayfamızdan; ”Trafik Sigortası Teminatları” başlıklı tablomuzu inceleyebilirsiniz

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu Trafik Sigortasının Sağladığı Güvenceler

  • Kişi başına verilecek ölüm ve tedavi tutarları
  • Kaza başına verilecek ölüm ve tedavi tutarları
  • Kaza başına karşı araç için ödenecek maddi zararlar

Bu güvenceleri belirleyen ve trafik sigortası limitlerini çizen Hazine Müsteşarlığı’dır. Bütün sigorta şirketleri bu kurallara uymak zorundadır. Bu güvencelerin işlevini yerine getirmesi adına hasarın tazmini için gereken işlemleri bilmekte fayda var. Bir hasar durumunda yapılacak ilk şey; vakit geçirmeden sigorta şirketi ile iletişime geçmek ve durumdan haberdar etmektir.

Sigorta şirketinin hasar ihbarı ile süreç başlar ve bir hasar dosyası açılır. İhbarda bulunan kişiden, hasar durumu ile ilgili bazı belgeler istenir. Sigorta şirketi aracın hasar durumunu ve tahmini zarar durumunun öğrenilmesi için deneyimli ve bilgisi yeterli olan bir eksperi olay yerine atar. Sigortalıların da eksper belirleme hakkı bulunmaktadır. Hasar durumunda istenecek belgelerin neler olduğu sigorta şirketlerine göre değişsede genel olarak hasar durumunda aşağıdaki belgeler talep edilir;

Zorunlu Trafik Sigortasında Hasar Ödemeleri İçin İstenecek Belgeler

Ölümlü bir kaza ise; ihbar yazılı olarak yapılmalıdır. İhbara ek olarak kaza tespit tutanağına dosyada yer verilmelidir. Kaza tutanaklarında kusur oranları belirtilmelidir. Kaza tutanakları dışında; veraset ilamı, defin ruhsatı, nüfus kayıt örneği, vefat eden kişinin mesleği ve aylık gelirinin resmi belgesi, mahkeme kararı, icra emri, ödeme makbuzu belgeleri istenir.

Kaza sonucu devamlı bir sakatlı hali söz konusu ise; ihbar yine yazılı olarak yapılmalı ve kaza tespit tutnağına yer verilmelidir. Tam teşekküllü bir hastaneden; sakatlık oranını belirten heyet raporu, sakatlığın durumunu belirten bir rapor alınmalıdır ayrıca adli muayene raporu, sakatlanan kişinin mesleği ve aylık gelirini gösteren belgeler de istenecek diğer belgelerdir.

Araçta maddi zararlar söz konusu ise; yazılı olarak bir ihbarın yanında kaza tespit tutanağı bulunmalıdır. Bunun dışında, alkol raporu, hasar gören aracın ruhsatnamesi, aracı kullanan sürücünün ehliyeti istenmektedir.

Araç tamiri için gerekli olan bu belgeler dışında anlaşmalı servis istasyonlarından gelecek belgeler de bu dosyaya konur. İncelemeler bu dosya üzerinden yapılır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hasar Dosyalarında Kontroller Nasıl Yapılır?

Hasar dosyası incelenmesi aşamasında bazı kontroller yapılır ve hasarın tazmini bu kontrollere göre gerçekleşir.

  • Prim ödeme uygunluğu,
  • Teminat uygunluğu,
  • Genel ve özel şartlara uygunluk,
  • Özel indirimlere uygunluk,
  • Olayın gerçekliği,
  • Eksper tarafından tespit edilen hasar tutarının uygunluğu açılarından kontrol edilir.
  • İhtiyaç duyulması halinde; sigortalıdan, anlaşmalı sağlık kuruluşlarında veya olaya tanık olan üçüncü kişilerden ilave bilgi ve belge istenebilmektedir.

İnceleme esnasında tazminatın ödenmesi ile ilgili engel görünmüyorsa, ödeme işlemine geçilir. Bazen, genel ve özel şartlar dahilinde eksik sigorta hükümleri uygulanabilmektedir.
Hasar sürecinin çözümü oldukça zaman alan ve uzmanlık isteyen bir dönemi içerir. Sigortam.net müşterileri hasar sürecini kısa sürede atlatır. Siz de hala zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız veya yenileme dönemindeyseniz Sigortam.net’e gelin, hasar anında yalnız kalmayın.

Trafik sigortası hesaplama işlemleri veya hasar anında uzman desteği için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları