444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kriz Dönemlerinde "Eksik" Sigortalar Gözden Geçirilmeli

26 Kasım 2008
 Türkiye'nin ilk ve tek karşılaştırmalı sigorta alım sitesi Sigortam.net'in Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek, global krizin yaşandığı bugünlerde sigortanın daha da önem kazandığını belirterek, sahip olunan tüm değerleri korumanın tek yolunun sigorta güvencesi olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Zeybek, yaşanan krizle birlikte herkesin tasarrufa gittiği ve zorunlu ihtiyaçları dışındaki harcamalardan kaçınmaya başladıkları bu dönemde, sahip oldukları varlıklarını da güvence altına almalarının önemli olduğuna işaret ederek, “Araba, konut, eşya gibi sahip olunan varlıkların sigorta güvencesi altına alarak olası risklere karşı korunması bir anlamda tüketicinin mali yapısının da korunması anlamına gelmektedir” dedi.
 
 Sektörü değerlendiren Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek, tüketicilerin sigorta satın alırken hangi riskleri hangi şartlarda satın aldıklarını bilmesi gerektiğini belirterek, “Sigorta poliçesi yaptırırken dikkat edilecek en önemli nokta sigortalanacak değerin açık olduğu risklere en doğru kapsamın belirlenmesidir. Yani sigorta olası risklerin tümünü kapsamalı gereksiz teminatları içermemelidir. Hem sigortalının hem de sigortalanacak değerin özelliklerine göre doğru teminatların seçilmesi ile riskler güvence altına alınacak, fazla prim ödenmesinin önüne geçilerek önemli ölçüde prim tasarrufu sağlanacaktır. Sadece prim gözönünde bulundurularak sigorta yaptırıldığında da eğer ihtiyaca uygun teminatlar alınmamış ise olası bir hasar durumunda oluşan zarara karşı tazminat almak mümkün olmayacaktır” dedi.
 Poliçe satın almadan önce şirketlerin primlerini ve hizmet kalitesini teminat içeriğiyle birlikte değerlendirmek sigortalıya büyük kazançlar sağlayacağının altını çizen Zeybek, “Bunun dışında satın alınacak poliçenin içerdiği muafiyetler hakkında önceden bilgi alınması bir hasar durumunda mağduriyeti önceden önleyecektir. Bu sayede sigortalanacak riske göre muafiyet değişikliği isteyebilir, eğer muafiyet uygulanması zorunlu ise bu durumu baştan öğrenerek hasar anında buna karşı hazırlıklı olursunuz” diye konuştu.
 

 Ferdi Kaza Sigortası şart
 

 Ülkemizde meydana gelen kazaların fazlalığına ve sıklığına dikkat çeken Zeybek; “Herkesin bir ferdi kaza sigortası mutlaka olmalı. Ferdi kaza sigortası oluşacak bir kaza sonucunda kişinin tedavi masraflarını, sürekli sakat kalması durumunda ise poliçede belirtilen tazminat miktarını almasını sağlar, ölüm durumunda ise kanuni varisleri yine toplu tazminat alırlar. Üstelik Ferdi Kaza Sigortası primi son derece düşük bir sigortadır, örnek vermek gerekirse 40 yaşında bir avukat, doktor ya da öğretmenin herhangi bir kaza sonucu sürekli sakatlık ve vefat durumlarında 40'ar bin YTL'lik teminat için ödemesi gereken prim miktarı yıllık olarak en fazla 67 YTL'dir. Buna karşın arazi ve ofiste hizmet vermekte olan yine aynı yaştaki bir mühendisin aynı miktardaki teminatlar için ödemesi gereken yıllık prim miktarı ise en fazla 114 YTL'dir. Görüldüğü üzere sahip olacağımız teminatlara karşı öde¬necek prim miktarları son derece azdır” dedi.
 Zeybek, mevcut varlıkların korunulmasının önemi üzerinde durarak sözlerini söyle tamamladı: 
“Bu tür kriz dönemlerinde herkese mevcut mali yapılarını koruyabilmeleri için sahip oldukları tüm varlıkları sigorta güvencesi altına aldırmalarını tavsiye ediyorum. Herhangi bir risk sonucu bunları kaybettiğimizde yerine koymak eskisinden daha da güç olacaktır.”
 

 Sigorta, pahalı bir ürün değil

 
 Sahip olunan tüm değerleri korumanın tek yolunun sigorta güvencesi olduğunu belirten ve sigorta primlerinin tahminlerin aksine hiç de pahalı olmadığını söyleyen Sigortam.net Genel Müdür Yardımcısı Özgür Zeybek, “Örnek vermek gerekirse, özel konut sigortalarının primleri konutun bulunduğu yere, alınacak teminat kapsamına, konutun yaşına, binanın yapı tarzına ve yangın ile hırsızlığa karşı alınmış koruma önlemlerine göre değişir. İstanbul gibi büyük bir metropolün merkezi kabul edilen Kadıköy'de yangın, hırsızlık, sel, su baskını, dahili su, yer kayması, araç çarpması, fırtına, duman, kâr ağırlığı, yangın mali mesuliyet, enkaz kaldırma, kira kaybı vb. teminatları kapsayan ve 100 metrekarelik tam kagir, 100 bin YTL değerindeki bir konut içindeki 20 bin YTL değerindeki eşyalarla birlikte yıllık ortalama 120 YTL bedel ile sigortalanabilmektedir. Böyle bir bedeli duyan herkesin benim neden konut sigortam yok diye kendisini sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.”

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net 2007 Hedeflerini Aştı

01 Şubat 2008 Cuma

Sigortam.net üretimini kaskoda yüzde 38, sağlıkta 34, trafikte yüzde 55, konutta yüzde 35 ve öteki dallarda da ortalama yüzde 33 arttırdı.

Sigortam.net 2008'de Hedef Büyütüyor

01 Şubat 2008 Cuma

2007 yılında sektör genelinde ilk 9 ay itibariyle bir önceki yıla oranla %13.77'lik büyüme yaşanırken, Sigortam.net yılın tamamında %58’lik bir büyüme gerçekleştirdi.

Sigortam.net Yüzde 58 Büyüdü

06 Şubat 2008 Çarşamba

Geçen ay sektör genelinde ilk 9 ay itibarıyla bir önceki yıla oranla yüzde 13,77’lik bir büyüme yaşanırken, Sigortam.net sunduğu yeni ve farklı hizmetler ve müşteri memnuniyetli odaklı çalışması sayesinde yılın tamamında yüzde 58 büyüdü.