Konut Sigortası

Konut Sigortası Hesaplama
Yaparak En uygun
Konut Sigortasını Bulun!

Konut sigortası sorgulama ile teklifleri karşılaştırın Uygun fiyatlara evinizin ve ailenizin konut sigortasını Sigortam.net’ten satın alın
TCKN size özel teklif üretebilmemiz için gerekmektedir.

Konut Sigortası

Konut Sigortası

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, ev içindeki hırsızlık olaylarından yangına ya da su baskınına kadar birçok risk kapsamında evinizi koruma altına alan sigorta türüdür. Konut sigortası, istenmeyen olaylar sonucunda eviniz oturulamaz hale geldiğinde taşınma ve enkaz kaldırma giderlerini karşılama konusunda hayatınızı kolaylaştırır.

Konut Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Konut sigortası fiyatları yani ödenecek primler, konutun bulunduğu il ve ilçeye, konutun metrekaresine, binanın yapı tarzına, konutun bulunduğu kata, alınan güvenlik önlemlerine ve poliçede yer alan teminatlara göre belirlenir. Bina teminatı olmadan sadece evin içindeki eşyalar için de poliçe düzenlenebilir. Konut sigortası teklifi almak için ise Sigortam.net üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası; zorunlu olmayan, isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Ancak yasal zorunluluk olmasa bile geniş güvenceler sunduğu için sıklıkla tercih edilir.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Konut Sigortası Teklifi Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi Girin
Bilgilerinizi Girin veya 444 24 00’ı arayarak teklif alın

Size özel konut sigortası tekliflerini görüntüleyebilmek için bilgilerinizi girin.

Teklifleri Karşılaştırın
Konut Sigortası Tekliflerini Karşılaştırın

Sigorta şirketlerinin konut sigortası teklifini inceleyin.

İndirimli Satın Alın
Konut Sigortanızı Hemen Satın Alın

Sigortam.net'e hiçbir ek ücret ödemeden, üstelik online indirimlerden faydalanarak internetten konut sigortanızı hemen alın, güvenceniz anında e-posta adresinize gelsin.

Konut Sigortası Kapsamı ve
Teminatları Nelerdir?

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortasının en temel teminatı yangın başta olmak üzere deprem, selden kaynaklı su baskını gibi durumları kapsar. Bu teminat kapsamında hasar gören eşyalar teminat altına alınır.

Konut Sigortası Ek Teminatları Neleri Kapsar?

Konut sigortasının güvence kapsamını poliçenizdeki ek teminatlar belirler. Hırsızlık olaylarından misafirlerinizin eşyalarının korunmasına kadar geniş bir güvence kapsamı bulunan konut sigortasının ek teminatları aşağıdaki gibidir:

● Grev, lokavt, kargaşa, terör
● Diğer yangın ek teminatları
● Enkaz kaldırma
● Hırsızlık
● Malik ya da kiracının komşuluk sorumluluğu
● Değerli eşya hırsızlığı
● Kira kaybı
● İkamet değişikliği masrafları
● Taşınmaza bağlı hukuksal koruma
● Konut yardımı
● Cam kırılması
● Sigorta yapılmış konutun içinde oluşabilecek ferdi kazalar
● Elektrik tesisatındaki sorunlardan etkilenen elektronik cihazlar

Trafik Sigortası için Ferdi Kaza Teminatı Nedir?

Trafik sigortası için ferdi kaza teminatı, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Ferdi kaza teminatı, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamı artırılarak oluşturulan bir sigorta türüdür. Kaza sırasında araçtaki kişilerin başına gelebilecek bedensel zararların tedavi masrafları, belirli limitler dâhilinde trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortası için Yangın Konut Paketi Nedir?

Trafik sigortası için yangın konut paketi, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Yangın konut paketi, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamı artırılarak oluşturulan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası poliçe süresi boyunca araç ve trafik sigortası poliçe sahibinin ikamet ettiği konut, yürürlükteki trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında Yol Yardımı Hizmeti Nedir?

Trafik sigortası için yol yardım hizmeti, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Yol yardım hizmeti, zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamını artıran ve fayda sağlayan bir ek teminat çeşitidir. Sigorta süresi boyunca kaza ya da arıza durumlarında, çekici, yol yardım, kurtarma vb. hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanılması trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında İhtiyari Mali Mesuliyet Nedir?

Trafik sigortası için ihtiyari mali mesuliyet, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. İhtiyari mali mesuliyet, hasar masraflarını karşılamak için zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamının arttırılmasını sağlar. Kaza sonucunda karşı tarafın hasarlarını karşılayan trafik sigortasının standart limitleri yetmediğinde, sınırı aşan hasar masrafları için ek ödeme ile devreye girmesi trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortasında Mini Onarım Teminatı Nedir?

Trafik sigortası için mini onarım teminatı, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Mini onarım teminatı, zorunlu trafik sigortası poliçesine ekletilerek küçük çaplı hasarlar karşılanabilir. Araçta meydana gelebilecek boya çatlak ve çizikleri gibi hafif hasarlar, mini onarım paketi ile ekstra ücret ödemeden onarımların yapılması trafik sigortası kapsamındadır.

Standart Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş olan ve kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi belirlenen limitler güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. 1918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenen bir sigorta çeşididir.

Ekstra Trafik Sigortası Nedir?

Ekstra trafik sigortası, standart teminatların yanı sıra, yol yardımı, ek limitler, araç bakımı ve mini onarım gibi hizmetleri sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte içinde barındıran sigorta ürünüdür. Ekstra trafik sigortası, standart trafik sigortasına kıyasla daha geniş kapsamlı bir trafik sigortası çeşididir.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık indirimi nedir?

Trafik sigortası bulunan bir aracın, bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması durumunda sigortalının elde etmiş olduğu sigortası poliçesi indirimine hasarsızlık indirimi denir. Hasarsızlık indirimi, hasarsız geçen her senenin ardından artarak devam eder.

Trafik Sigortasında Ek primler Nedir?

Trafik sigortası prim bedeli, sigortayı yapan sigorta şirketinin poliçede yer alan teminatları uygulamak için sigortalı kişiden talep ettiği ücrettir. Trafik sigortası ek primleri ise, gecikme cezası veya hasardan dolayı sigorta poliçesinin fiyatını artıran durumlardır.

Konut Sigortası Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

Konut sigortasını, internet üzerinden teklif alarak ya da Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı bilgi ve destek hattını arayarak satın alabilirsiniz.

Konut Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Ev sahipleri de kiracılar da konut sigortası yaptırabilir. Fakat bina teminatını sadece ev sahipleri yaptırabilir. Kiracılar ise sadece eşya teminatı yaptırabilir.

Ev sahipleri istedikleri takdirde hem eşya hem de bina teminatı yaptırabilir.

Konut Sigortası Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Siz hasar bildirimi yaptıktan sonra eksper atama, evrak inceleme ve hasar tazminatı ödemesi süreci başlar. Sigorta şirketinin, hasar ihbarı ve oluşan hasara göre sigortalının belgeleri teslim etmesinden itibaren en geç 15 gün içinde hasarı ve tazminat tutarını belirleyip sigortalıya bilgi vermesi gerekir. Dosyaya onay gelmesinin ardından ortalama 30 iş günü içerisinde de sigortalıya hasar ödemesi yapılır.

Konut Sigortasında Geçici İkamet Koşulu Nedir?

Ev sahibi veya kiracı için eğer poliçede “Geçici ikamet masrafları ve kira bedeli karşılanır.” ibaresi mevcut ise kişi konut içerisinde yaşayamayacak durumda olduğunda geçici ikamet masrafları veya kira bedeli, sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Konut Sigortası Neleri Kapsamaz?

Konut sigortası; mücevher ya da nakit para gibi bazı kişisel eşyaları teminat altına almayabilir. Yine bu durum da sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir.

Konut Sigortasının Ücretsiz Hizmetleri Neler?

Konut sigortası poliçesi kapsamında verilen ücretsiz hizmetler sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Sigorta şirketleri; klima bakımından petek temizliğine kadar pek çok durumu ücretsiz hizmet kapsamına alabilir.

Konut Sigortası ile Kombi Bakımı Yaptırmak Mümkün mü?

Kombi bakımı genellikle ana teminatlar içinde yer almaz. Kombi bakımı masraflarını da teminat altına almak isteyen kişiler ek teminat olarak poliçelerine ekletebilir.

Alt Kata Su Sızması Konut Sigortası Teminatı Kapsamına Girer mi?

Sigorta poliçenizde malik ya da kiracının komşuluk sorumluluğu ek teminatı bulunuyorsa su sızması sonucu oluşan hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Çatı Akması ya da Rutubet Masrafları Konut Sigortası Teminatı Kapsamına Girer mi?

Bu sorunun cevabı sigorta şirketlerine değişmekle birlikte, poliçede belirtilen şartlara göre konut sigortası çatı akma sorunundan kaynaklı hasarların masraflarını karşılayabilir. Fakat bu noktada insan hatası kaynaklı ortaya çıkan hasarları genellikle sigorta firmaları karşılamaz.

Ayrıca poliçede “izolasyon masrafları” teminatı varsa; rutubet, yağmur veya kar sonucu oluşan kirlenme, boya ve badana masrafları da karşılanır.

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki Farklar Neler?

DASK; deprem sırasında meydana gelebilecek yangın, tsunami ya da toprak kayması gibi durumlarda oluşabilecek hasarları, poliçenizde belirlenen limitler dahilinde karşılar. Yani DASK’a deprem kaynaklı hasarlar dahildir. Konut sigortasında ise hasarın kaynağı önemli değildir.

Konut Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Konut sigortasını iptal ettirmek için hizmet aldığınız sigorta şirketine dilekçe yazarak başvuru yapmanız gerekir. İptal işlemi süresi, sigorta şirketlerine göre değişse de ortalama 2 ya da 3 iş günüdür. Bu süreçte iptal talebi dilekçesinin sigorta şirketine ulaştığı tarih esas alınır.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Anlaşmalı Konut Sigortası Şirketleri

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin Konut sigortası tekliflerine kolayca ulaşın!
  • Allianz Sigorta
  • Anadolu Sigorta
  • AXA Sigorta
  • Doğa Sigorta
  • Ray Sigorta
  • Türk Nippon Sigorta

Sigortam.net Avantajları

Türkiye’nin en iyi 20 sigorta şirketinin, onlarca sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!

20 Farklı Sigorta Şirketi

20 Farklı
Sigorta Şirketi

Özel İndirim

Özel
İndirim

İnternetten 2 dk’da 3 adımda satın alma

İnternetten 2 dk’da
3 adımda satın alma

7/24 Hasar Destek

7/24
Hasar Destek