Kasko Sigortası

Kasko Fiyatlarını Sorgula,
Bütçene En Uygun
Kaskoyu Bul!

20+ sigorta şirketi arasından kasko sorgulama yap İnternete özel ek indirimlerle online kaskonu satın al Üstelik 7/24 Hasar desteği ile!
TCKN size özel teklif üretebilmemiz için gerekmektedir.
TR

Araç Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, sigortalıya ait aracın alabileceği maddi hasarları teminat altına alan, isteğe bağlı yaptırılabilen bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü; sigortalı kişinin aracının başka bir araçla çarpışması, araca yabancı madde çarpması, üçüncü kişilerin kötü niyetle araca hasar vermesi, aracın yanması, araç veya parçalarının çalınması gibi risklerin gerçekleşmesi neticesinde araç sahibinin uğrayacağı maddi hasarları güvence altına alır. Ayrıca kasko sigortası bir kaza durumunda karşı tarafa verilmiş olan zararlarda da devreye girebilir. Kasko sigortası, belirtilen durumlarda büyük miktarlarda ödeme yapmak zorunda kalmamanız için vardır.

Online Kasko Sigortası Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden aracınıza kasko sigortası yaptırmanız mümkündür. Sigortam.net yardımıyla 15 sigorta şirketinden size en uygun şirketi seçerek kasko sigortanızı en uygun fiyatlarla ve en kolay şekilde yaptırabilirsiniz. Sigortam.net internet sitesine gerekli bilgileri girdikten ve kasko sigortası tekliflerini karşılaştırdıktan sonra size en uygun kasko sigortasını seçerek satın alabilirsiniz. Satın alımınızın ardından ise kasko sigortanızın poliçesi mail adresinize gönderilir.

Kredi Kartı ile Online Kasko Sigortası Alınır Mı?

Kredi kartı kullanarak online kasko sigortası yaptırabilmeniz mümkündür. Ayrıca Sigortam.net internet sitesinden kredi kartıyla satın alacağınız kasko sigortası ödemelerinde taksit imkânları da sunulmaktadır.

Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortası fiyatları hesaplamalarında sigorta yaptıracak kişinin sahip olduğu aracın markası, tipi, üretim yılı, aracın plakası; sürücünün ehliyet süresi, kaza yapıp yapmadığı bilgisi, mesleği dikkate alınmaktadır. Aracın kasko değeri hesaplanırken sayılanlar etkili olduğu gibi yaptırılacak kasko sigortasının teminat kapsamı ve kazanılmış olan hasarsızlık indirimi(varsa) etkilidir. Kasko fiyatları her sigorta şirketine göre farklılık gösterebilmektedir. Aracınız için yaptıracağınız kasko fiyatlarını karşılaştırmak için anlaşmalı 15 farklı sigorta şirketinin kasko sigortası fiyatlarını karşılaştırmanıza yardımcı olan sigortam.net’in avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi Girin
Bilgilerinizi Girin

Size özel kasko tekliflerini görüntüleyebilmek için araç ve kullanıcı bilgilerinizi girin.

Teklifleri Karşılaştırın
Kasko Tekliflerini Karşılaştırın

20'den fazla sigorta şirketinin kasko teklifini aynı anda karşılaştırın, ihtiyacınıza en uygun kaskoyu 2 dakikada bulun.

İndirimli Satın Alın
Kaskonuzu İndirimli Satın Alın

Sigortam.net'e hiçbir ek ücret ödemeden, üstelik online indirimlerden faydalanarak internetten kaskonuzu hemen alın, güvenceniz anında e-posta adresinize gelsin.

Kasko Teminatları ve İndirimleri Nelerdir?

Kasko Ana
Teminatları
Kasko Ek
Teminatları
Kasko Özel Şart
ve Uygulamalar
Kasko
İndirimleri
Çarpma, çarpılma

Kasko sigortası bulunan aracın, karayolunda ya da demiryolunda kullanılabilen motorsuz veya motorlu araçlarla çarpışması sonucu meydana gelebilecek hasarlar bu teminat kapsamındadır.

Yanma

Kasko sigortası bulunan aracın yanması sonucu oluşan hasar veya araç kaybı bu teminat ile kapsam altına alınır.

Çalınma

Kasko sigortası bulunan aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu ortaya çıkan zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

3. kişilerin kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler

Kasko sigortası bulunan araca üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararları bu teminat kapsamındadır.

Yurtdışı

Güvenceler genellikle yurt içi sınırlarında geçerli olup, poliçeye eklendiğinde yurt dışında da kullanılabilmektedir. Bu durum sigorta poliçesine seyahatlerde bulunulacak gün kadar da eklenebilmektedir. Kasko poliçesi satın alımı sırasında poliçeye eklenme şartı bulunmamaktadır. Yolculuk öncesi mevcut sigortanın poliçesine ek olarak eklenebilmektedir.

GLKKNHH/Terör

Grev, kötü niyetli halk hareketleri ve terör olayları sonucunda kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Deprem yanardağ püskürmesi

Deprem, yanardağ püskürmesi gibi doğal afetler sonucunda kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Toprak Kayması, Fırtına, Dolu, Yıldırım

Toprak kayması, fırtına, dolu ve yıldırım gibi doğal afetler sonucunda kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Sel/su baskını

Sel veya su baskını sonucunda kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Sigara ve benzeri zararları

Kasko sigortası bulunan aracın sigara ve benzeri maddeler ile teması sonucu meydana gelen yangın harici mini hasarlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Yetkili olmayan kişilerce çekilme

Kasko sigortası bulunan bir aracın kamu otoritesi haricinde yetkili olmayan kişi ve kişilerce çekilmesi sonucunda meydana gelebilecek zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Kullanım ve gelir kaybı

Ticari araçlar için geçerli olan bu teminatta, kasko sigortası bulunan araç teknik serviste geçirdiği gün kadar elde edilen gelirin ortalaması sigortalıya ödenir.

Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, patlayıcı maddeler

Ticari araçlar için geçerli olan bu teminatta, kasko sigortası bulunan araçta yanıcı veya patlayıcı madde taşınıyor ve bilgi verilmiş ise poliçeye teminat eklenerek bu risk teminat altına alınır.

Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma

Kasko sigortası bulunan aracın anahtarlarının, gasp ya da çalınma sonucu ele geçirilmesinden dolayı araçta oluşacak zararlar bu teminat ile kapsam altına alınır. Araç anahtarının evden çalınması hali de sigorta poliçesine ek olarak eklenebilmektedir.

Mini onarım

Araçta meydana gelebilecek hafif dereceli hasarlar, mini onarım paketi ile ekstra ücret ödemeden hasar onarımları yapılabilen teminattır. Mini onarım hizmetinden yararlanılabilen durumlar boyasız kaporta göçük düzeltme, boyalı hasarlı kaporta göçük düzeltme, boya tamiri, ön cam tamiri, leke tamiridir.

Kilit sistemi

Kasko sigortası bulunan araç anahtarının kaybolması veyahut çalınması nedeniyle kilit kontak setinin değiştirilmesi durumu kasko poliçesi limitlerince teminat altına alınır.

Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar

Kemirgen hayvanlar veyahut diğer türlerdeki hayvanların kasko sigortası bulunan araca mekanizma, boya hasarı gibi içerden ya da dışardan verebileceği her türlü zarar bu teminat ile kapsam altına alınır.

Yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık

Kaskosu bulunan araçta yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma veya bakımsızlık nedeniyle meydana gelebilecek zararlar teminat altına alınır.

Mekanik, elektrik ve elektronik arızalar, kırılmalar, lastik zararları

Kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek mekanik, elektronik arızalar, kırılmalar, lastik zararları gibi zararlar teminat altına alınır.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less
Hasar ikame zeyili

Kasko sigorta bedelinde ödenen hasar nedeniyle meydana gelen eksilmeler otomatik ve primsiz olarak hasardan önceki bedele kadar tamamlanır.

Yeni Değer Klozu

Yeni değer klozunda, kasko sigortası bulunan araçta meydana gelebilecek tam ziya hasarlarında hasar ödeme tarihindeki anahtar teslim bedeli tanzim edilir.

Hasarsızlık indirimi koruma

Kasko sigortası bulunan aracın sigorta poliçesi süresi boyunca kaydedilen hasar durumuna göre, bir sonraki poliçe döneminde uygulanacak hasarsızlık indirimi oranı, hasarsızlık indirimi korumasına alındığında, belirlenen kurallar çerçevesinde devam edebilmektedir.

Kişisel eşyalar

Kasko sigortası temin edilen araçta bulunabilecek olan sigortalıya veya sigortalı kişinin aile efradına ait kişisel eşyaların, aracın kasko sigortası teminat kapsamı dâhilinde maruz kalabileceği zarar veya ziya, poliçede belirtilen koşullar ve limit üzerinden teminata dâhil edilmiştir.

Asistans hizmetleri

Kasko sigortası kapsamında sigortalı aracın karşılaşabileceği kaza, arıza hali veya ani gerçekleşen durumlar adına sigorta şirketinin sigortalı kişiye sağlamış olduğu faydalı teminatlar asistans hizmeti olarak adlandırılır. Bazı asistans hizmetleri ek ücrete tabii olabilmektedir.

Hukuksal koruma

Hukuksal koruma, meydana gelebilecek hukuki uyuşmazlıklardan kaynaklanan masrafları, hukuksal uyuşmazlıkların çözümü sırasında doğan olası harcamaları koruma altına almaktadır.

Cam Uygulaması

Kasko sigortası bulunan aracın camı hasar aldığında, sigorta şirketi ile anlaşmalı cam servislerinde değişim veya onarım işlemleri poliçe limitlerince teminat altına alınır.

Kiralık araç

Kasko sigortası bulunan bir araçla meydana gelen bir kazada, kazanın sigorta poliçesinde belirtilen limitler çerçevesinde gerçekleşmiş bir kaza olması durumunda sigortalı kişiye ikame kiralık araç verilir.

Kıymet kazanma tenzili

Kasko sigortası bulunan aracın herhangi bir kaza durumunda veya hasar görmesi halinde, sigorta eksperi araçtaki yeni parçaların değerini, kaza sonrasında ödenecek tazminat bedelinden düşmektedir.

Yanlış Akaryakıt Dolumu

Kasko sigortalı aracın yetkili akaryakıt servis istasyonlarından akaryakıt alımı yaparken, pompacının yakıt ikmali sırasında kasıtlı veya kusurlu olarak hatalı yakıt vermesi sonucunda sigortalı aracın maruz kalacağı mekanik zararlar ve masraflar poliçedeki limitler dâhilinde teminatlara dâhildir.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less
Çalışılan Kurum İndirimi

Çalışan kurum indirimi bazı kurum ve kuruluş çalışanlarına özel olarak tanınan, kasko sigortası ek indirimleridir.

Meslek İndirimi

Birçok meslek grubuna farklı oranlarda indirim uygulanır. Bahsi geçen meslekler öğretmen, kaymakam ve vali, doktor, eczacı, asker, öğretim üyesi, yargı mensubu, devlet memurudur. Bu indirimler teklif detaylarında gösterilmektedir.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigortası bulunan bir aracın, bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması durumunda sigortalının elde etmiş olduğu sigortası poliçesi indirimine hasarsızlık indirimi denir.

Sürücü İndirimi

Aracı kullanan kişilerin belirlenmiş kriterlere uygun olması halinde poliçe priminin düşmesine etki eden indirimdir türüdür.

Kasko Fiyatları ve Hasarsızlık İndirimleri

Kasko
Fiyatları
Kasko Hasarsızlık
İndirimleri
Marka Model Yılı Model Araç Kasko Değeri
(Ortalama Araç Değeri)
Hasarsızlık İndirimi Kasko Fiyatı 2021
RENAULT (OYAK) 2017 MEGANE SEDAN TOUCH 1.5 DCI EDC 110 218.575 TL 0% 2.339 TL
FORD/OTOSAN 2017 TOURNEO COURIER KOMBI 1.5 TDCI 75 DELUX 120.947 TL 30% 1.517 TL
RENAULT (OYAK) 2014 FLUENCE TOUCH 1.5 DCI 110 EDC 139.229 TL 40% 1.350 TL
OPEL 2016 ASTRA NB 1.6 DIZEL 136 AT DESIGN 194.082 TL 50% 1.189 TL
TOYOTA 2017 COROLLA 1.33 LIFE 160.598 TL 60% 917 TL
VOLKSWAGEN 2015 POLO 1.4 TDI 90 COMFORTLINE TIPTRONIC 178.191 TL 65% 1.127 TL
Hasarsız
Geçirilen Yıl
Hasarsızlık
İndirimi (%)
Kasko Hasarsızlık İndirimi Uygulaması
0 - Kasko poliçesini ilk kez yaptıran sigortalı için hasarsızlık indirimi uygulanmaz.
1 30% İlk yılını hasarsız geçiren sigortalı için ilk kasko yenilemesinde %30 hasarsızlık indirimi uygulanır.
2 40% İkinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için ikinci yıl kasko yenilemesinde %40 hasarsızlık indirimi uygulanır.
3 50% Üçüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için üçüncü yıl kasko yenilemesinde %50 hasarsızlık indirimi uygulanır.
4 60% Dördüncü yılını hasarsız geçiren sigortalı için dördüncü yıl kasko yenilemesinde %60 hasarsızlık indirimi uygulanır.
5 65% Beşinci yılını hasarsız geçiren sigortalı için beşinci yıl kasko yenilemesinde %65 hasarsızlık indirimi uygulanır.
Tablodaki kasko fiyatları, Ocak 2021'de internetten alınan kasko fiyat tekliflerinin medyan (gerçek fiyatların sıralamasında tam ortadaki tutarlar) değerleridir. Fiyatlar sigorta şirketlerine ve teminatlara göre değişiklik gösterebilir.
Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko her yıl yenilenmelidir. Bir kaza ya da hasar durumunda kasko kullanılıp poliçe bozulursa, araç sahibi bir alt kademedeki hasarsızlık indiriminden faydalanabilir.

Kasko Sigortası Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Kasko Sigortası Zorunlu Mu?

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta türü değildir. İsteğe bağlı olarak yaptırılabilir. Ancak zorunlu trafik sigortası kapsamında olmayan bazı riskleri de kapsaması bakımından önemli bir sigorta türüdür ve bu sebeple motorlu aracı bulunan kişilere kasko sigortası yaptırılması önerilir.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki belirgin farklar aşağıdaki gibidir.

Trafik Sigortası:
• Yaptırılması zorunludur.
• Kaza durumunda karşı tarafta meydana gelebilecek hasarları karşılar.
• Sigorta teminat limitleri devlet tarafından belirlenir ve sabittir, değiştirilemez.
• Sigorta fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Kapsam değişmez ancak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Kasko Sigortası:
• Yaptırılması zorunlu değildir.
• Kaza durumunda sigortalı kişinin aracında meydana gelebilecek hasarları karşılar.
• Sigorta teminatları sigortalı kişi tarafından belirlenir. Ayrıca sigorta poliçesinin kapsamı genişletilebilir.
• Sigorta fiyatları, sigorta poliçesi kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

Kasko Teklifi Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Sigorta şirketlerinden kasko sigortası teklifi almak için gerekli belge, kasko yaptırılacak araca ait trafik tescil belgesi yani araç ruhsat belgesidir. Söz konusu aracın,

• Ruhsat belgesi,
• Araç sahibi ve sigorta şirketi arasında yapılacak olan sigorta poliçesi için gereklidir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortası bulunan bir aracın, bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması durumunda sigortalının elde etmiş olduğu sigortası poliçesi indirimine hasarsızlık indirimi denir. Hasarsızlık indirimi Kasko poliçesi yenileme döneminde kullanılır. Örneğin, ilk kez kasko sigortası yaptırıldıktan sonra 12 ay sonunda poliçe yenilemesi yapılacağı zaman %30 oranında bir hasarsızlık indirimi elde edilir. İlerleyen süreçte bu indirim oranı %60’a kadar çıkabilmektedir. Sigortalı kişinin aracı hasar almadığı sürece hasarsızlık indirimi oranı artmaya devam eder.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları

Kasko sigortası yaptırılan bir araç bir yıllık süreçlerde hasar almadığında yenilenen kasko poliçesinde yapılan hasarsızlık indirimleri aşağıdaki gibidir:

İlk 12 Aylık Sigorta Süresi Sonundaki Yenilemede: %30 Hasarsızlık İndirimi
İkinci 12 Aylık Sigorta Süresi Sonundaki Yenilemede: %40 Hasarsızlık İndirimi
Üçüncü 12 Aylık Sigorta Süresi Sonundaki Yenilemede: %50 Hasarsızlık İndirimi
Dördüncü 12 Aylık Sigorta Süresi Sonundaki Yenilemede: %60 Hasarsızlık İndirimi

İndirim oranları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kaybedilir?

Hasarsızlık indiriminin bozulmadığı durumlardan biri %100 rüculu hasarlardır. %100 rüculu hasarlı durumlar sigortalı aracın içinde bulunduğu kazada sigortalı kişinin kusurunun bulunmaması ve karşı tarafın tamamen kusurlu olması durumudur. Sigortalı kişinin kazada kusurunun bulunmadığının ve kusurun karşı tarafta olduğunun resmi evrakla belgelenmesi gerekmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında sigortalı kişi sigorta şirketinden hasar tazminatı almakta ve hasarsızlık indirimini kaybetmemektedir.

Aracın camının kırılması, farına veyahut aynasına hasar gelmesi gibi durumlarda bir defalık olarak hasarsızlık indirimi kaybedilmez. Ancak bu durum sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Her sigorta şirketi için araç camının kırılması, aracın farına veya aynasına hasar gelmesi durumları hasarsızlık indiriminin kaybedilmesine neden olmayan durumlar değildir. Bahsedilen durumlar hariç diğer tüm durumlar, sigorta poliçesi yapılırken ek olarak eklenmediği sürece, hasarsızlık indirimini bozan durumlardır.

Kasko Sigortası Teminat Kapsamı Nedir?

• Kasko sigortası bulunan aracın, karayolunda ya da demiryolunda kullanılabilen motorsuz veya motorlu araçlarla çarpışması,
• Araç park halinde veya hareket halinde iken sigortası bulunan kişinin ya da o an aracı kullanan kişinin kendi iradesi haricinde araca yabancı bir cismin çarpması veyahut aracın yabancı bir cisme çarpması, devrilmesi, yuvarlanması veyahut düşmesi,
• Üçüncü kişilerin kötü amaçlarla veyahut muziplikle araca verdiği hasarlar,
• Fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin araca verdiği hasarlar,
• Sigortalı aracın yanması,
• Sigortalı aracın çalınmaya çalışması veyahut çalınmaya teşebbüste bulunulması,
• Sigortalı aracın parçalarının çalınmaya çalışılması veyahut çalınmaya teşebbüste bulunulması.

Kasko sigortasının teminat kapsamı sigorta şirketi ve sigorta yaptıran kişiye bağlı olarak artırılabilmektedir. Ayrıca sigortalı aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanımı olarak monte edilmiş her türlü cihaz ve sonradan ilave edilmiş aksesuarlar da eğer sigorta poliçesinde belirtildi ise kasko sigortası kapsamına dâhil edilmektedir.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi aracın markasına, modeline, üretim yılına göre değişiklik gösteren, araç kasko bedelinin oluşturulmasına fayda sağlayan listedir. Bu liste Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenir ve her ay yenilenir. Araç kasko bedeli oluşturulmasına yardımcı olan kasko değer listesi, herhangi bir kaza sonucunda sigorta şirketinin sigortalıya ödemesi gereken fiyatın belirlenmesinde de etkilidir. Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinde 2021 ve 2020 Kasko Değer Listesi’ne ulaşmak mümkündür.

Bir Aracın Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir aracın kasko değerinin hesaplanabilmesi için aracın üretim yılı(modeli), markası ve tipi bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bahsedilen bilgilere bağlı olarak Türkiye Sigorta Birliği tarafından her ay yenilenen motorlu kara taşıtları için hazırlanan bir kasko değer listesi bulunmaktadır. Kasko sigortası fiyatı hesaplamalarında bu liste baz alınmaktadır. Örneğin kasko değer listesinde göre 2016 model bir OPEL Astra NB 1.6 Dizel 136 At Design’ın kasko değeri 194.082,00 TL olarak belirlenmiştir. 2011 model bir TOYOTA Corolla 1.33 Life kasko değeri ise 160.598,00 TL olarak belirlenmiştir.

Kasko Poliçesi Ne Zaman Yenilenir?

Kasko sigortası poliçeleri genellikle yıllık olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle kasko sigortası poliçesi her yıl yenilenmektedir. Kasko poliçesi yapıldığı gün saat 12.00’de başlamakta ve 365 gün sonrasında saat 12.00’de poliçe süresi dolmaktadır. Her yenilenmede, poliçe sürecinde aracın hasar alıp almamasına bağlı olarak hasarsızlık indirimi de kazanılmaktadır.

Sigorta Şirketi Değişikliğinde Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Olur?

Sigortalı kişi kasko sigortası yaptırdığı sigorta şirketini değişikliğinde, o zamana kadar kazanmış olduğu hasarsızlık indirimi aynı şekilde devam eder. Süreç baştan başlamış sayılmaz. Sigorta şirketleri hasarsızlık indirimlerini TRAMER kayıtlarından kontrol etmeye devam ederler.

Kasko Sigortası Teminatının Dışında Kalan Hasarlar Nelerdir?

Sigortalı araca gelebilecek ancak kasko sigortası teminatının dışında kalan, kasko sigortasının ödeme yapmayacağı ve kasko sigortasının bozulacağı durumlar, hasarlar listelendiği gibidir:

• Savaş durumu, istila, iç savaş, ayaklanma, isyan ve benzeri siyasi, askeri olaylar nedeniyle araçta meydana gelen zararlar,
• Nükleer patlamalar, nükleer yakıt yanmaları, nükleer atık sonucu radyo-aktivite bulaşmaları, tüm bunların gerektirdiği tedbirler sonucu oluşan zararlar,
• Kamu otoritesi tarafından aracın çekilmesi dışında sigortalı araçta yapılacak tasarruflar neticesinde oluşabilecek zararlar,
• Sigorta poliçesinde sözü geçen aracın sürücü belgesi bulunmayan kişi veya kişiler tarafından kullanıldığı sırada almış olduğu zararlar,
• Sigortalı aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesi dışında bir miktarda alkol alınmış kişi tarafından veyahut uyuşturucu madde kullanmış kişi tarafından kullanıldığı sırada araçta oluşabilecek zararlar,
• Sigortalı araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma veya yük taşıma kapasitesinden daha fazla yük veya yolcu alımı durumunda araçta meydana gelen zararlar,
• Tedavi ya da yardım amacı ile sağlık kuruluşuna gitme, can güvenliği olmaması gerekçesi ile uzaklaşma vb. durumlar dışında; aracın sürücü belgesi bulunmayan kişiler tarafından kullanılması, uyuşturucu veya sınırın üzerinde alkol kullanan kişiler tarafından kullanılması nedeniyle sürücü kimliğinin tespitini engellemek amacıyla sürücünün kaza yerinden ayrılması durumu,
• Terör eylemleri ve sabotaj sonucu oluşan; bahsedilen eylemleri engellemek amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler neticesinde oluşan biyolojik/kimyasal zehirlenme veya bulaşma sonucunda oluşan tüm zararlar,
• Sigortalı aracın arıza veyahut hasar nedenleriyle zorunlu olarak taşınması sırasında meydana gelebilecek sigorta teminatı kapsamındaki zararlar ve aynı neden aracın ruhsatlı sefer yapan gemiler, trenler tarafından taşınması sırasında meydana gelebilecek zararlar hariç kara, nehir, deniz veya havada taşınması durumunda meydana gelebilecek zararlar,
• Sigortalı araca; sigortalı kişi tarafından, sigortalı kişinin fiillerinden sorumlu olduğu kişiler veya beraber yaşadığı kişiler tarafından kasti olarak verilen zararlar, belirtilen kişiler tarafından aracın çalınması veyahut kaçırılması sonucu meydana gelen zararlar.

Kasko Sigortası Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası hasar ihbarı sigortalı araçla yapılan herhangi bir kaza sonrası sigorta şirketine hasarın bildirilmesidir. Hasar ihbarına hasar talebi de denilmektedir. Hasar ihbarı yapılabilmesi için kazanın gerçekleştiği yerde çekilen fotoğraflarla birlikte tutanak nüshalarının kazaya karışan iki tarafın da kasko sigortasını tanzim eden sigorta şirketlerine ulaşılması gerekmektedir. Hasar ihbarı yapılabilmesi içi gereken evraklar sigorta poliçesi fotokopisi, ifade tutanakları, görgü tespit tutanağı, kaza tespit tutanağı, alkol raporu, kazadaki hasarı gösteren fotoğraflar, araç sürücülerinin ehliyet ve ruhsat fotokopileri, aracın rehinli veyahut ipotekli olması durumunda bankadan alınması gereken resmi belgelerdir.

Kasko Sigortasında Ekstra İndirim Avantajı Var Mıdır?

Kasko sigortasında ekstra indirim avantajları bulunmaktadır. Bu indirim avantajları hasarsızlık indirimi, sürücü indirimi, meslek indirimi ve çalışan kurum indirimidir. Hasarsızlık indirimi, kasko sigortası bulunan bir aracın, bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması durumunda sigortalının elde etmiş olduğu sigortası poliçesi indirimine denir. Meslek indirimi, belirli mesleklerin kasko sigortası yaptırırken indirimli fiyatla yaptırabilmeleridir. Bu meslekler öğretmen, kaymakam ve vali, doktor, eczacı, asker, öğretim üyesi, yargı mensubu, devlet memurudur.

Kasko Sigortalarının Genel Şartlara Göre Türleri Nelerdir?

Kasko çeşitleri dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere dört farklı sınıfa ayrılmıştır. Kasko ürünlerinin sınıflara ayrılmasının nedeni kasko teminat kapsamıdır. Kasko ürünlerinden dar kasko, kasko sigortasının genel teminatlarının bir kısmı için teminat sağlamaktadır. Kasko, kasko sigortasının genel teminatlarının hepsini kapsar ölçüde teminat sağlamaktadır. Genişletilmiş kasko ise kasko sigortasının genel teminatlarının tamamı haricinde ek sözleşmelerle kasko sigortası teminat kapsamına dâhil edilebilecek risk durumlarının bir kısmının teminatını da kapsamaktadır. Son kasko ürünü olan tam kasko ise genişletilmiş kaskodan farklı olarak, genel kasko teminatları ve ek sözleşmelerle teminat kapsamına eklenebilecek tüm riskleri teminat altına almaktadır.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko bir diğer adıyla full kasko, kasko ürünlerinden biridir. Bu kasko ürünü kasko sigortasının temel güvenceleri de dâhil olmak üzere ek güvenceler arasından seçilip kasko sigortası poliçesine dâhil edilen teminatları da sağlar. Kasko sigortasının temel güvencelerine ek teminat eklenmesi nedeniyle genişletilmiş kasko adını alır.

Araç Çalınması Durumunda Aracın Merkezi Kilit ve
Alarm Sisteminin Değiştirilmesi İçin Kasko’dan Faydalanılabilir Mi?

Araç çalınması durumunda aracın merkezi kilit ve alarm sisteminin değiştirilmesi genel kasko teminatları içerisinde bulunmamaktadır. Ancak sigortalı ister ise sigorta poliçesi hazırlanırken bu teminatı da poliçeye ekletebilmektedir. Aksi takdirde bu teminat sigorta poliçesinde yok ise hasar talebi karşılanamamaktadır.

Araç Değişikliğinde Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Olur?

Araç değişikliği durumunda sigortalı kişinin o zamana kadar kazanmış olduğu kasko sigortası hasarsızlık indirimi aynı şekilde devam eder. Yeni araca kasko sigortası yaptırılırken hasarsızlık indirimi hakkı kullanılabilir.

Aracın Ruhsatı Devredildiğinde Kasko Sigortası Devredilir Mi?

Aracın ruhsatı devredildiğinde kasko sigortasının da devredilme hakkı bulunmamaktadır. Bunu sebebi sigorta poliçesinin ruhsat sahibi adına düzenlenmesidir.

Kasko Poliçesi Bitmeden Araç Satılır İse Aynı Poliçe Yeni Satın Alınan Araç İçin Kullanılabilir Mi? Sigortalı kişi yeni araç satın alır ise, önceki aracının kasko sigortasını yeni satın aldığı araç için kullanabilir. Kullanabilmek için sigorta şirketi durumdan haberdar edilir. Ardından sigorta şirketi kasko poliçesine ek olarak bir belge hazırlar ve poliçeyi günceller.

Alkollü Kazada Kasko Hasarı Karşılar Mı?

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından belirlenmiş olan alkol sınırını geçen kişilerce, sigorta poliçesinde belirtilen aracın kullanımı sırasında araçta meydana gelen zararlar kasko sigortası kapsamının dışındadır. Yani belirlenen alkol sınırı geçilmiş kişilerce yapılan kazada kasko sigortası hasarı karşılamamaktadır.

Aracın Çekilmesi Esnasında Oluşan Hasarlar Kaskoya Dâhil Midir?

1 Ocak 1994 tarihinde yürürlüğe giren, Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayımlanmış Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartlarına göre kasko sigortası bulunan aracın kamu otoritesi tarafından çekilmesi sırasında oluşan hasarlar teminatlara dâhildir.

Nasıl Daha Düşük Teminatlı Kasko Alınabilir?

Prim ödemelerini düşürmek adına düşük teminatlara sahip kasko sigortası yaptırmak mantıklı bir seçim olmayabilir. Kasko sigortasında en ucuz olan değil en uygun olan tercih edilmelidir. Düşük teminatlı kasko sigortası satın almak isteyenler için, bir kasko sigortası ürünü olan dar kasko önerilebilir. Prim ödemelerini azaltmak adına meslek indiriminden de yararlanılabilir. Tüm bu fırsatlar ve size en uygun sigortayı bulabilmek için Sigortam.net’ten faydalanmanız mümkündür. Sigortam.net, verdiğiniz bilgiler ışığında anlaşmalı 15 sigorta şirketi arasında kasko sigortası fiyat ve teminatlarını karşılaştırma imkânı sunarak size en uygun sigortayı bulmanızda yardımcı olur. Ayrıca online satın alımlara özel indirim fırsatları da bulunmaktadır. Sigortam.net internet sitesinde yalnızca 3 adımda kasko sigortanızı yaptırabilmeniz mümkündür. Ortalama kasko fiyatları 1.400 TL civarındadır.

Kasko Sigortası Sağlayan Sigorta Şirketleri Hangileridir?

Kasko sigortası sağlayan sigorta şirketleri sıralandığı gibidir:

• Sompo Sigorta
• Groupama Sigorta
• Allianz Sigorta
• Unico Sigorta
• Aksigorta
• Ray Sigorta
• Anadolu Sigorta
• Axa Sigorta
• Zurich Sigorta
• Doğa Sigorta
• Türk Nippon Sigorta
• Gulf Sigorta
• HDI Sigorta
• Türkiye Sigorta
• Mapfre Sigorta

Sigortam.net’in anlaşmalı olduğu tüm sigorta şirketlerinden, sigortam.net internet sitesi üzerinden aracınız için kasko sigortası yaptırabilirsiniz.

Kaza Anında Kasko Şirketlerinden Nasıl Fayda Alınabilir?

Kaza anında kasko şirketlerinden fayda alınabilmesi için sigortalı aracın da içinde bulunduğu kazadaki hasarın belgelendikten sonra kasko sigortası yaptırılan sigorta şirketine telefon edilerek çekici ve/veya araç ikame talebinde bulunulabilmektedir. Aynı zamanda sigorta şirketine hasar ihbarında bulunulmalıdır. Hasar ihbarının ardından aracınızı sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislere götürerek tamir ettirebilmeniz mümkündür. Gerekli belgelerin sigorta şirketine tesliminin ardından sigorta şirketinizin internet sitesi ve mobil uygulaması aracılığıyla açılan hasar dosyanızın takibini de yaparak sigorta şirketinden faydanalabilirsiniz.

Kaza anında ve sonrasında ulaşabilmeniz adına Sigortam.net’in anlaşmalı olduğu 15 kasko sigortası şirketi ve iletişim hatları tabloda verildiği gibidir:

• Sompo Sigorta: 0(850) 250 81 81
• Groupama Sigorta: 0(850) 250 50 50
• Allianz Sigorta: 0(850) 399 99 99
• Unico Sigorta: 0(850) 222 2800
• Ak Sigorta: 0(216) 280 88 88
• Ray Sigorta: 444 4 729 / 0(212) 363 26 00
• Anadolu Sigorta: 0(850) 724 08 50
• Axa Sigorta: 0(212) 334 24 24
• Zurich Sigorta: 0(850) 250 75 00
• Doğa Sigorta: 0(850) 851 51 00
• Türk Nippon Sigorta: 0(212) 444 88 67
• Gulf Sigorta: 444 1 244
• HDI Sigorta: 0(850) 222 84 34
• Türkiye Sigorta: 0(850) 202 20 20
• Mapfre Sigorta: 0(212) 334 90 00

Kasko Sigortası Prim Koruma Teminatı Nedir?

Tüm sigorta şirketlerinde bulunmayan kasko sigortası prim koruma teminatı istemdışı işsizlik, hastane yatışı, geçici iş göremezlik gibi hallerde sigorta şirketinin poliçe priminin tamamını güvence altına alıp poliçe priminin tamamına kadar olan miktarı 6 ay taksitle sigortalı kişiye ödemesidir.

Kasko Sigortası Acil Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko sigortası bulunan araç ile alakalı bir durum gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin bahsi geçen hususta sigortalıya yardım ettiği hizmettir. Kasko sigortası acil yardım hizmetleri her sigorta şirketine bulunmayan bir hizmet türüdür. Bu hizmet alındığında belli ücret ödemeleri yapılmaktadır. Ücretler alınan yardıma göre değişiklik göstermektedir.

Kasko Sigortası Mini Onarım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko sigortasında mini onarım hizmetleri kasko poliçesine eklenebilecek teminatlardan biridir. Mini onarım hizmetinden yararlanılabilen durumlar boyasız kaporta göçük düzeltme, boyalı hasarlı kaporta göçük düzeltme, boya tamiri, ön cam tamiri, leke tamiridir. Eğer kasko sigortası poliçesine mini onarım hizmeti teminatı da eklenmiş ise poliçe geçerlilik süresi boyunca aracın alacağı belirlenmiş küçük ölçekli hasarlar mini onarım merkezlerinde ücret ödenmeden onarılabilmektedir. Mini onarım hizmetlerinin kullanılabileceği belli hasarlar hasarsız indirimini etkilememektedir. Ancak bu durum sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Şirkete bağlı olarak bahsedilen durumlar hasarsızlık indirimi bozabilmektedir.

El Senedi ile Satılan ve Kazaya Karışmış Araçların Hasar Sorumluluğunda Kasko Sigortası Bir İşleve Sahip Midir?

El senedi ile satılan ve kazaya karışmış araçların hasar sorumluluğunda kasko sigortası bir işleve sahip değildir. Mevzuat gereği araçta mülkiyet değişikliği ancak noter satışı ile mümkün olabilmektedir, noter satışı gerçekleşmemiş ise araç sahibi değişmemektedir. Satışı gerçekleştiren tarafların noter haricinde gerçekleştirmiş olduğu el sözleşmesi aracı satan kişinin sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır.

Kasko Sigortası Sahibi Kaza ve Hasar Anında Ne Yapmakla Yükümlüdür?

Kasko sigortası sahibi kaza ve hasar anında sayılan maddeleri yerine getirmekle yükümlüdür:

• Kaza ve hasar anında kasko sigortası sahibi kişi ilk iş olarak kazanın gerçekleştiği tarihi öğrenmesinden başlayarak 5 iş günü içerisinde kazayı sigorta şirketine bildirmelidir.
• Gerekli kurtarma ve koruma işlemleri yapılmalı ve sigortacı tarafından verilen talimatlara uyulmalıdır.
• Aracın çalınması durumunda öğrenildiği anda derhal ilgili mercilere ve sigorta şirketine haber verilmelidir.
• Zorunlu durumlar haricinde kazanın gerçekleştiği yerde hiçbir değişiklik yapılmamalıdır.
• Sigorta şirketinin istediği bilgiler ayrıntılı şekilde ifade edilmeli ve gerekli belgeler verilmelidir.
• Gerçekleşen kaza üçüncü kişilerin kusurlu hareketleri neticesinde meydana gelmiş ise görgü tanıklarının kimlikleri ve adresleri yetkili mercilere bildirilmesi ve mümkünse görgü tutanağı tutturulmalıdır.

Kişisel Eşyalar Kasko Kapsamına Girer Mi?

Sigorta poliçesinde belirtilmeyen mallar kasko sigortası kapsamına dâhil değildir. Yani kişisel eşyalar kasko kapsamına girmezler.

Hasarlı Araç, Anlaşmalı Servise Başkasının Adına Bırakılabilir Mi?

Hasarlı araç, anlaşmalı servise sigortalı kişinin belirlemiş olduğu tüm kişiler tarafından bırakılabilmektedir.

Araç Anahtarı Evden Çalınırsa Kasko Karşılar Mı?

Kasko sigortası yaptırılırken sigorta poliçesinin teminat kapsamına araç anahtarının evden çalınması durumu eklenmiş ise kasko sigortası bu durumu karşılayabilmektedir. Kasko sigortası bulunan aracın anahtarının evden, poliçede belirtilen hallerde ele geçirilmesi neticesinde söz konusu aracın çalınması veyahut çalınmaya teşebbüsü sonucunda aracın aldığı hasarlar karşılanmaktadır. Ancak sigorta poliçesinde bulunan teminatlar arasında araç anahtarının evden çalınması bulunmuyor ise kasko sigortası araç anahtarının evden çalınma durumunu kapsamamaktadır.

Araç TRAMER Kaydı Olmadan Kasko Başvurusu Yapılabilir Mi?

TRAMER kaydı bulunmayan araç için internet üzerinden kasko sigortası başvurusu yapılamamaktır. Aracın TRAMER kayıtlarındaki sorgulama işlemi sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Aracın Çalınması Halinde Tazminat Ödenmesi İçin Bekleme Süresi Ne Kadardır?

Kasko sigortası bulunan bir aracın çalınması durumunda, söz konusu aracın bulunması adına ilgili mercilerin çalışmaları bir ay(30 gün) içerisinde sonuca ulaşamaz ise ilgili merciden aracın bulunamadığına dair yazılı belge alınmalıdır. Belge sigorta şirketine ulaştırılmalı ve sigorta şirketi tazminatı sigortalıya ödemelidir. Ancak ödeme gerçekleştikten sonra araç bulunur ise sigortalı bu durumu derhal sigorta şirketine bildirmek zorundadır. Sigortalı, sigorta şirketinden almış olduğu tazminatı iade edebilmekte ve aracını alabilmektedir veyahut araç mülkiyetini sigorta şirketine devredebilmektedir.

Araç Aksesuarları Kasko Sigortasına Dâhil Midir?

Standardın dışında olarak araçta bulunan, sonradan eklenmiş araç aksesuarları sigorta poliçesinde belirtilmiş ise kasko sigortasına dâhildir. Ancak sözü geçen araç aksesuarları sigorta poliçesinde belirtilmemiş ise kasko sigortasına dâhil değildir.

Kasko Sigortası İçin Sigorta Eksperi Nasıl Çalışır?

Sigorta eksperi, kasko sigortası kapsamında bulunan herhangi bir kaza riskinin gerçekleşmesi durumunda oluşan hasarın sebebini, boyutlarını ve özelliğini belirlemektedir.

Kasko Sorgulama Nereden Yapılır?

Kasko sigortası ile ilgili sorgulamalar e-devlet kullanılarak yapılabilmektedir. E-devlet internet sitesine veya e-devlet uygulamasına girerek, poliçe sorgulama alanından kasko sorgusu yapmak mümkündür. Sigorta poliçesi bir sigortam şirketi yardımıyla satın alınmış ise sigorta poliçesi sorgulamasını sigorta şirketi gerçekleştirebilmektedir.

İhtiyari Mali Sorumluluk Nedir?

İhtiyari mali mesuliyet ismiyle de anılan ihtiyari mali sorumluluk bir sigorta çeşididir. Bu sigorta çeşidi isteğe bağlı ek teminat olarak değerlendirilmektedir. Kasko sigortası poliçesine ek olarak yaptırılabilmektedir. İhtiyari mali sorumluluk sigortası, zorunlu trafik sigortası sınırları dışındaki hallerde meydana gelebilecek maddi hasarın sigorta poliçesinde belirtilen bölümlerini teminat altına almaktadır.

Kasko Caiz Midir?

Kişinin aracına kasko yaptırması caizdir. Araca sigorta yaptırmakta caiz olmayan herhangi bir durum yoktur.

Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Anlaşmalı Kasko Sigortası Şirketleri

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin kasko sigortası tekliferine kolayca ulaşın!
 • Ak sigorta
 • Allianz Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • AXA Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • Gulf Sigorta
 • HDI Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Sompo Sigorta
 • Türk Nippon Sigorta
 • Türkiye Sigorta
 • Unico Sigorta
 • Zurich Sigorta
Daha Fazla Gör expand_more
Daha Az Gör expand_less

Sigortam.net Avantajları

Türkiye’nin en iyi 20 sigorta şirketinin, onlarca sigorta paketi arasından
en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz!

20 Farklı Sigorta Şirketi

20 Farklı
Sigorta Şirketi

Özel İndirim

Özel
İndirim

İnternetten 2 dk’da 3 adımda satın alma

İnternetten 2 dk’da
3 adımda satın alma

7/24 Hasar Destek

7/24
Hasar Destek

Müşteri Yorumları